Anasayfaya Dön
Bize Yazın
Video Galeri
Facebook
Twitter
Instagram

 
GAÜN'de Kafatası Açmadan BEYİN TÜMÖRLERİNE VEDA..!

13.09.2018   142
Facebook Paylaş
 
 
 


Dünyada ve Türkiye’de sayılı merkezlerde uygulanabilen kafatası açılmadan yapılan beyin ameliyatı Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Beyin Cerrahi Kliniği’nde de başarı ile gerçekleştiriliyor.

GAÜN Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İbrahim Erkutlu ve ekibi tarafından bu ameliyatlar başarıyla gerçekleştiriliyor. Doç. Dr. Erkutlu, bu yöntemle beyin ameliyatı gerçekleştiren sayılı merkezlerden olduklarını belirtti.

Klinikte yıllık bin 500’ü aşan ameliyat yapıldığını kaydeden Erkutlu, bu sayının gün geçtikçe arttığına dikkat çekti. Erkutlu, “Bu yöntemle küçük bir kafa deliğinden ya da burun deliğinden kafatasının içine hatta bazen de beyinin içine giriyoruz. Kullanılan cihazlar hem hastayı hem de bizi yormadan ameliyat imkanı tanıyor. Ameliyat sonrası kısa süre içerisinde hastamızı taburcu ederek evine gönderiyoruz” dedi.

BÖLÜM HAKKINDA
Gaziantep Üniversitesi Beyin Cerrahi servisi toplumda yaygın olarak görülen beyin hastalıklarında başarı için tam donanımlı bir merkezdir. Bu klinikte Doç Dr. İbrahim Erkutlu, Doç. Dr. Murat Geyik ve Doç Dr. Mehmet Alptekin gibi aynı branşta mesleklerinin zirvesinde fakat yan dallarıyla her biri kendi alanında uzman olan beyin cerrahları çok güçlü bir ekip yaklaşımı ve multidisipliner tedavi anlayışı ile hareket ediyorlar. Bu da çok önemlidir. Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Beyin Cerrahisi her geçen gün tıp teknolojisindeki yenilikler ile hızla gelişmekte ve buna paralel olarak bu üçlü ekip teşhis ve tedavide komplike olarak daha başarılı sonuçlar alınabilmekte ve nerdeyse Avrupa ile yarışır durumda bir ekip haline gelmiş durumunda.

ENDOSKOPİK KAFA TABANI AMELİYATI
DOÇ. DR. MURAT GEYİK’TEN SORULUR

Klinikte üç öğretim üyesi beyin cerrahisi ile ilgili tüm ameliyatları başarıyla yaptığını kaydeden Erkutlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Hastalarımız dünya standartlarında tedavi görmeyi ve hizmet almayı hak ediyor. Doç. Dr. Murat Geyik beyin ameliyatları ve endoskopik kafa tabanı ameliyatlarında çok başarılı. Çünkü ülkemizde endoskopik beyin cerrahisinin öncülerinden Prof. Dr. Savaş Ceylan ve Almanya’da Greifswald Üniversitesinde Prof.Dr.Henry W. Schroeder yanında dönem dönem endoskopi eğitimi aldı.Beyin fonksiyonlarını ölçme alanında önemli ilklere imza atan Doç. Dr. Mehmet Alptekin ise komplike omurga ameliyatları ile ayrıca uğraşıyor.”

YILLIK BİN 500’Ü AŞKIN BEYİN AMELİYATI YAPILIYOR
Beyin Cerrahi Kliniğinden bahsederken diğer kliniklerden farklı olarak neler yapıldığına değinen Ana bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İbrahim Erkutlu, “Öncelikle standart ve klasik beyin ve omurilik cerrahilerinin dışında özellikle son yıllarda popülerliği artan kafatasını açmadan 4 mm’lik incecik kameralarla tümör ve hidrosefali ameliyatları da yapılmakta. Özellikle hipofiz bezi tümörü dediğimiz ve görmeyi etkileyip bazen de hayatı tehdit edebilen problemlerde çok kibar bir yöntem olan bu endoskopik cerrahi yöntemlerini de yöremizde en sık kullanan kliniklerin başında gelmekteyiz. Yıllık bin 500’ü aşan ameliyatlarımızın içinde gün geçtikçe bu ameliyatların oranı artıyor. Bu yöntemle ve bu kameralarla küçük bir kafa deliğinden ya da burun deliğinden kafa tasının içine hatta bazen de beyinin içine giriyoruz. Bu cihazlar bize hem hastayı hem de bizleri yormadan ameliyat imkanı tanıyor ve hastanın erkenden evine dönmesini sağlıyor” dedi.

HASTAYI CİHAZDAN KURTARAN YÖNTEM
Beynin su toplaması tedavisinde de aynı kameraları kullandıklarını kaydeden Erkutlu şöyle konuştu; “Bundan başka kliniğimizde halk arasında beyinde su toplaması denilen, çocuklarda ve yenidoğanlarda sık görülen bir hastalıkta da bu kameralar kullanılarak hastaya hiç bir cihaz takılmadan beyin içi su yolları birleştirilerek tedavi edilmektedir. Bu yöntem uygun hastalarda çok iyi sonuçlar vermekte ve hasta ömür boyu bu cihazı beyin ve karnında bu cihazın hortumlarını vücudunda taşımaktan kurtulmaktadır.”

TÜM BEYİN AMELİYATLARI YAPILIYOR
Klinik hakkında genel bilgiler de veren Ana Bilim Dalı Başkanı Erkutlu, şu ifadelere yer verdi; “Kliniğimiz 1991 yılında kuruldu. Bugün kliniğimiz 30 civarında normal servis ve 7 yataklı yoğun bakım ünitesine sahip olup, aynı zamanda bünyesinde 2 adet yüksek teknolojili elektromanyetik gelişmiş ameliyat mikroskobu, 1 adet nöroendoskop cihazı, 1 adet intra ve perioperatif doppler, 4 adet yüksek devirli elektronok motor, 1 adet ultrasonik aspiratör ve intraopertif  ultrasonik görüntüleme cihazı bulunmaktadır. Hemen her gün 2 adet modern ameliyathanesinde 7/24 ameliyat imkanı mevcuttur. Kliniğimizde 16 adet uzman beyin cerrahi yetiştirilmiş olup şu anda kliniğimizde benim dışımda Doç. Dr. Mehmet Alptekin ve Doç. Dr. A. Murat Geyik olmak üzere 3 adet öğretim üyesi ve 5 araştırma görevlisi doktor hizmet vermektedir. Ameliyathanelerimizde tüm beyin ameliyatları, komplike omurilik açık ameliyatları, pediatrik nöroşirürji ve endoskopik kafa  tabanı cerrahileri başarı ile uygulanmaktadır.”

HEKİMDEN UYARILAR
Baş ağrıları konusunda uyarılarda da bulunan Erkutlu şöyle devam etti; “Özellikle uyuyup dinlendiğiniz halde sabahları görülen şiddetli baş ağrılarına dikkat edin. Baş ağrılarına eşlik eden ve yemek yemeden bağımsız fışkırır tarzda kusmalar var ise, daha önce zaman zaman baş ağrısı olan kişinin şu anki baş ağrısının “daha önce hiç böyle bir baş ağrım olmadı” diye yakınması hallerinde mutlaka acilen doktora başvurulması gerekmektedir. Sık tekrarlayan ve özellikle sabah saatlerinde yoğunlaşan şiddetli baş ağrısı, beyin tümörü habercisi olabilir. Baş ağrısı şikayeti sık tekrarlıyorsa mutlaka incelenmesi gerekiyor. Beyin tümörlerinin büyük kısmında baş ağrıları ilk bulgu olarak kendini gösterebilmektedir. Baş ağrılarının büyük bir kısmı beyin tümörü anlamına gelmez. Baş ağrısının  kabaca iki türü vardır. Birincisi gözle göremediğimiz tabiri uygunsa moleküler düzeydeki baş ağrılarıdır. Bunların tedavisini genellikle Nörolog doktorlar yönetir ve planlarlar. Bunların içerisine migren ve kronik baş ağrısı, vb gibi ağrılar giriyor. Bayanlarda migren ağrısı oranı erkeklerde göre daha fazla görülüyor. Bu ağrılarla birlikte bulantı kusma da olabiliyor.Hastalar bu ağrıyı çektiği zamanlarda ışığa, gürültüye hassas oluyorlar ve genel bir işgücü kaybı gelişiyor.  Bunların yanında gerilim tipi baş ağrıları  olup bunlarda günün stresi ile artan ve genellikle ikindi yada gün sonuna doğru görülen tiplerdir. Bir de radyolojik filmlerde göz ile görülebilen tümör , kist ve kanamalara bağlı baş ağrıları vardır ki bunlar hayatımızı tehdit ederler. Bu tip baş ağrıları ise daha çok beyin ve sinir cerrahları ilgilenirler. Özellikle çocuklarda baş ağrısı önemli bir şikayet olup çok rastlanır bir durum değildir. Ama çocuğunuz başım ağrıyor diyorsa mutlaka bir doktora başvurmak gerekir ve erişkinlerden daha ciddi sonuçları olabilir. Bu yüzden mutlaka bir doktora başvurmak gerekmektedir. Beyin tümörlerinde ilk yapılacak tedavi ise cerrahidir. Bunun ilk nedeni beyin kapali bir kutu olduğu için misafire yeri olmayan bir ev gibidir.Önce cerrahi ile çıkarılan materyalin ne olduğunu mikroskobik olarak inceleyip ortaya koymak gerekiyor. İkinci olarak da diğer tedavi yöntemleri cerrahi ile tümör hacminin azaltılması kadar etkin olmaması. Bunun nedeni ise Kan-Beyin bariyeri denilen bir yapının bir çok beyin tümörünün ilaç ile tedavisini engellemesidir. Bu nedenle cerrahi yöntemler beyin tümörlerinde önemli bir yer tutuyor. Beyin tümörü dışındaki baş ağrılarında ağrı kesici kullanımı halk arasında sık uygulanan bir durum olup bu konuda uzman hekimin tavsiyesi ve araştırması sonrasında kullanmak en iyi seçenektir. Problemi önce teşhis etmek, yani sebebini ortaya koymak öncelikli olmalıdır.”(memohaber)


Eyüp ÇAKMAK’ın BABASI VEFAT E...

26.olağan Genel Kurulu 15 Eylü...

Nefesinizi ve düşüncelerinizi ...

ENFLASYON BORDRO’LUYU PERİŞAN ...

Tıp Fakültesi Rekoru Gaziante...

GAZİANTEP OTOBÜSÜ KAZA YAPTI...

YILMAZKAYA'dan yaralılara ziya...

Şehitkamil Devlet Hastanesinde...

Şarbon hastalığı ve salgını..!...

BASIN HALKIN SESİ, BASININ SES...

Devren Kiralık ECZANE...

ÇALIŞMA ARKADAŞLARI ARIYORUZ.....

BAYAN ELEMAN ARANIYOR......

FOTOĞRAFLARLA ANTEP SOFRASI AN...

SPOR MUCİZELERE AÇILAN BİR KAP...

Santa Farma Basın Bülteni...

Diş beyazlatma Mutlaka Hekim ...

BİR KANSER BİR DOST!...

PROSTAT VE DİYABET İLACI KULLA...

GAÜN HASTANESİ’NDE BAYRAM SEVİ...

SANKO ÜNİVERSİTESİ’NDE BAYRAML...

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI...

Diş Hekimi Celil İyikesici'nin...

Dr. Nihat ÖZÇELİK vefat etti....

KURBAN BAYRAMINDA BESLENME...

ASİD BAŞKANI DR. YILDIRIM’IN K...

Kök Hücre Bağışında Umut Olduk...

Yeni dönemde Sağlık Yöneticil...

25 Aralık’ta Prediyabet Okulu...

Prof. Dr. Necdet Aybastı emekl...

DİZ KİREÇLENMESİNE KÖK HÜCRE ...

Jinekolojik Onkoloji Bölge Top...

Fatma Şahin’den Tam destek...

ECZACILAR MAĞDUR...

Modern Çağın Hastalığı: İnter...

SANKO ÜNİVERSİTESİ, “A PLUS ÜN...

MEHMET BEBEĞE MUCİZE TEDAVİ...

ECZANELER KURBAN BAYRAMINDA ...

DİYABETLİ ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ...

Gebelikte Kalsiyum...

YAZ AYLARINDA BESLENME ÖNERİLE...

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ’NDE DEV...

Eczacı Sağlığın önemli unsurla...

MMT'den SAĞLIK HİZMET ANLAŞMA...

ESTETİK BURUN AMELİYATI (RİNO...

MASUM GÖRÜNEN HAVUZ VE DENİZ ...

Dr. Demir DEVA HASTANESİNDE......

Yaz hastalıklarına dikkat...

GAZİANTEPLİ DOKTORU DÜNYA İZL...

Op.Dr.Hakan Yaz, Kadın Hastalı...

Eklem Ağrısının Nedenleri ve ...

Estetisyen alınacaktır ...

DEVREN ECZANE...

Gaziantepli Trans Doktor Adayı...

İstanbul'da doktora saldırı..!...

Sağlığa Giden 100 üzerinden 9...

İDAM VEYA HADIM ÇÖZÜM DEĞİLDİR...

Havuz Keyfiniz Yüzme Havuzu E...

Hemofili Yaz Okulu...

ÇOCUKLARDA VE ERİŞKİNLERDE GÖ...

Hemoroid’den korunma yolları...

10’DU BU SONDU...

Doç. Dr. Ali Özgür Ersoy Muay...

RADYOLOJİ UZMANI PROF. DR. AH...

Ülkemizde 2. kez ve Gaziantept...

DİYABET OKULU AÇILDI....

ŞAHİNBEY MİLLİ MÜCADELE MÜZESİ...

Özel Gaziantep Akademi Hastane...

DİYETİSYEN Ecem ÖĞÜMSÖĞÜTLÜ Mi...

Ecz. Mehmet Yaşar ÖZKEÇECİ vef...

Yaşar Erkent hayatını kaybetti...

DEVREN ECZANE...

DİŞ HEKİMİ HIDIR ÖZÇİFT 'İN ...

Gaziantep'te tehlikeli gerginl...

Değişim Kreş’te mezuniyet sev...

EL VE KOLTUK ALTI BÖLGESİ AŞIR...

YENİ YAŞAM DERNEĞİ RESMEN FAAL...

Esen Çiftinin Beşiz Sevinci...

BEHÇET HASTALIĞI HAKKINDA BİL...

KONUKOĞLU’NA YILIN VAKIF İNSAN...

Suriyeli Ailenin 4’üz Sevinci...

Pınar & Ali’nin Mutlu Günü...

SAĞLIKTA ŞİDDET..!...

MERSİN'DE YAŞANAN ŞİDDET OLAYI...

GAZİANTEPLİ DOKTORU DÜNYA İZLE...

Gaziantep'te beşiz bebeklerin ...

Minik Leyla'dan acı haber...

SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ, ...

41. Dönem 1. Bölgelerarası Top...

Devlet Sağlık Turizm Yapan Kur...

Dikkat Eksikliği ve Hiperakti...

MEDİCAL PARK’TA MEDİKAL ESTET...

WWF ...

YKS’YE GİRECEK ÖĞRENCİLERE TAV...

Geriatrik Anestezi ve Yoğun Ba...

GAÜN’DE 7 ÜLKE, MÜLTECİ KADIN...

Türkiye kazandı...

FİMER Ailesi Büyümeye Devam Ed...

BAYILMAYA DİKKAT...

HASTALARI ANNENİZ, BABANIZ BİL...

‘’FARKLI AÇIDAN BAKIŞ’’...

PREMATÜRE BEBEKLERDE BESLENME...

ACI KAYBIMIZ...

Adıyaman'da eğitim uçağı düştü...

SINAV KAYGISIYLA BAŞA ÇIKMA...

GAZİANTEP 27. DÖNEM MİLLETVEKİ...

ADALET BAKANI GÜL'E ÇAĞRIDA BU...

İyi Parti Milletvekili adaylar...

Siyasi Partilerden 8.Bölge Ga...

GAÜN HASTANESİ’NDE BAYRAMLAŞMA...

OBEZİTE CERRAHİSİ...

YENİ YAŞAM gönüllüleri iftar ...

Duymer Özel Eğitim ve Rehabili...

Sağlıklı Kilo Vermek için 8 e...

NETLEŞMEYEN HASTALIK “NET”...

Tabip Odasından Yerlikaya’ya Z...

Diş Hekimleri Odasına UZER den...

PROF. DR. CELAL AYAZ SANKO’DA...

Synflorix™, etkililiği ve etki...

HALK OYUNLARI GRUBU UKRAYNA’DA...

OP.DR. Seydi DEMİR HATEM'de.....

FACİADAN DÖNÜLDÜ......

Av.Nülifer Ay Hayatını Kaybett...

RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMALARI...

RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMALARI...

RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMALARI...

RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMALARI...

RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMALARI...

RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMALARI...

Prof.Dr. Altan YILDIRIM, ÇÖZÜM...

HAYRULLAH KUBBA RAMAZAN BAYRAM...

NETGÖZ Bayazhan’da Bir Araya G...

HATEM AİLESİ İFTAR YEMEĞİ VE ...

KARNELER ALINDI, ÇOCUKLARIMIZ...

DİŞ HEKİMLERİ İFTARDA BULUŞTU...

DUYMER Özel Eğitim ve Rehabili...

63 yaşındaki kadın mürekkep ba...

Bu Türkiye'de bir ilk......

RAHİM AĞZI KANSERİNDE ERKEN T...

Eczacı Odası Yaşlıları Unutmad...

GAÜN Hastanesi’nde “Multipl S...

ADC Ailesi İftarda Buluştu...

KAPLAN ECZACILARLA BULUŞTU...

Özel Düztepe Yaşam Hastanesind...

Yrd.Doç.Dr. Hüseyin TAŞKIRAN ...

DOÇ. DR. ERHAN ÖZYOL SANKO GÖ...

Prof.Dr. Haluk CEYLAN HATEM'de...

ÜREME VE CİNSEL SAĞLIK MODÜLE...

“PROGRAM AÇMA KRİTERLERİ”...

“SAĞLIK SEKTÖRÜNDE GİRİŞİMCİLİ...1 2 3 4 5 6 7 8 9