Anasayfaya Dön
Bize Yazın
Video Galeri
Facebook
Twitter
Instagram

 
GAÜN'de Kafatası Açmadan BEYİN TÜMÖRLERİNE VEDA..!

13.09.2018   2443
Facebook Paylaş
 
 
 


Dünyada ve Türkiye’de sayılı merkezlerde uygulanabilen kafatası açılmadan yapılan beyin ameliyatı Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Beyin Cerrahi Kliniği’nde de başarı ile gerçekleştiriliyor.

GAÜN Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İbrahim Erkutlu ve ekibi tarafından bu ameliyatlar başarıyla gerçekleştiriliyor. Doç. Dr. Erkutlu, bu yöntemle beyin ameliyatı gerçekleştiren sayılı merkezlerden olduklarını belirtti.

Klinikte yıllık bin 500’ü aşan ameliyat yapıldığını kaydeden Erkutlu, bu sayının gün geçtikçe arttığına dikkat çekti. Erkutlu, “Bu yöntemle küçük bir kafa deliğinden ya da burun deliğinden kafatasının içine hatta bazen de beyinin içine giriyoruz. Kullanılan cihazlar hem hastayı hem de bizi yormadan ameliyat imkanı tanıyor. Ameliyat sonrası kısa süre içerisinde hastamızı taburcu ederek evine gönderiyoruz” dedi.

BÖLÜM HAKKINDA
Gaziantep Üniversitesi Beyin Cerrahi servisi toplumda yaygın olarak görülen beyin hastalıklarında başarı için tam donanımlı bir merkezdir. Bu klinikte Doç Dr. İbrahim Erkutlu, Doç. Dr. Murat Geyik ve Doç Dr. Mehmet Alptekin gibi aynı branşta mesleklerinin zirvesinde fakat yan dallarıyla her biri kendi alanında uzman olan beyin cerrahları çok güçlü bir ekip yaklaşımı ve multidisipliner tedavi anlayışı ile hareket ediyorlar. Bu da çok önemlidir. Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Beyin Cerrahisi her geçen gün tıp teknolojisindeki yenilikler ile hızla gelişmekte ve buna paralel olarak bu üçlü ekip teşhis ve tedavide komplike olarak daha başarılı sonuçlar alınabilmekte ve nerdeyse Avrupa ile yarışır durumda bir ekip haline gelmiş durumunda.

ENDOSKOPİK KAFA TABANI AMELİYATI
DOÇ. DR. MURAT GEYİK’TEN SORULUR

Klinikte üç öğretim üyesi beyin cerrahisi ile ilgili tüm ameliyatları başarıyla yaptığını kaydeden Erkutlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Hastalarımız dünya standartlarında tedavi görmeyi ve hizmet almayı hak ediyor. Doç. Dr. Murat Geyik beyin ameliyatları ve endoskopik kafa tabanı ameliyatlarında çok başarılı. Çünkü ülkemizde endoskopik beyin cerrahisinin öncülerinden Prof. Dr. Savaş Ceylan ve Almanya’da Greifswald Üniversitesinde Prof.Dr.Henry W. Schroeder yanında dönem dönem endoskopi eğitimi aldı.Beyin fonksiyonlarını ölçme alanında önemli ilklere imza atan Doç. Dr. Mehmet Alptekin ise komplike omurga ameliyatları ile ayrıca uğraşıyor.”

YILLIK BİN 500’Ü AŞKIN BEYİN AMELİYATI YAPILIYOR
Beyin Cerrahi Kliniğinden bahsederken diğer kliniklerden farklı olarak neler yapıldığına değinen Ana bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İbrahim Erkutlu, “Öncelikle standart ve klasik beyin ve omurilik cerrahilerinin dışında özellikle son yıllarda popülerliği artan kafatasını açmadan 4 mm’lik incecik kameralarla tümör ve hidrosefali ameliyatları da yapılmakta. Özellikle hipofiz bezi tümörü dediğimiz ve görmeyi etkileyip bazen de hayatı tehdit edebilen problemlerde çok kibar bir yöntem olan bu endoskopik cerrahi yöntemlerini de yöremizde en sık kullanan kliniklerin başında gelmekteyiz. Yıllık bin 500’ü aşan ameliyatlarımızın içinde gün geçtikçe bu ameliyatların oranı artıyor. Bu yöntemle ve bu kameralarla küçük bir kafa deliğinden ya da burun deliğinden kafa tasının içine hatta bazen de beyinin içine giriyoruz. Bu cihazlar bize hem hastayı hem de bizleri yormadan ameliyat imkanı tanıyor ve hastanın erkenden evine dönmesini sağlıyor” dedi.

HASTAYI CİHAZDAN KURTARAN YÖNTEM
Beynin su toplaması tedavisinde de aynı kameraları kullandıklarını kaydeden Erkutlu şöyle konuştu; “Bundan başka kliniğimizde halk arasında beyinde su toplaması denilen, çocuklarda ve yenidoğanlarda sık görülen bir hastalıkta da bu kameralar kullanılarak hastaya hiç bir cihaz takılmadan beyin içi su yolları birleştirilerek tedavi edilmektedir. Bu yöntem uygun hastalarda çok iyi sonuçlar vermekte ve hasta ömür boyu bu cihazı beyin ve karnında bu cihazın hortumlarını vücudunda taşımaktan kurtulmaktadır.”

TÜM BEYİN AMELİYATLARI YAPILIYOR
Klinik hakkında genel bilgiler de veren Ana Bilim Dalı Başkanı Erkutlu, şu ifadelere yer verdi; “Kliniğimiz 1991 yılında kuruldu. Bugün kliniğimiz 30 civarında normal servis ve 7 yataklı yoğun bakım ünitesine sahip olup, aynı zamanda bünyesinde 2 adet yüksek teknolojili elektromanyetik gelişmiş ameliyat mikroskobu, 1 adet nöroendoskop cihazı, 1 adet intra ve perioperatif doppler, 4 adet yüksek devirli elektronok motor, 1 adet ultrasonik aspiratör ve intraopertif  ultrasonik görüntüleme cihazı bulunmaktadır. Hemen her gün 2 adet modern ameliyathanesinde 7/24 ameliyat imkanı mevcuttur. Kliniğimizde 16 adet uzman beyin cerrahi yetiştirilmiş olup şu anda kliniğimizde benim dışımda Doç. Dr. Mehmet Alptekin ve Doç. Dr. A. Murat Geyik olmak üzere 3 adet öğretim üyesi ve 5 araştırma görevlisi doktor hizmet vermektedir. Ameliyathanelerimizde tüm beyin ameliyatları, komplike omurilik açık ameliyatları, pediatrik nöroşirürji ve endoskopik kafa  tabanı cerrahileri başarı ile uygulanmaktadır.”

HEKİMDEN UYARILAR
Baş ağrıları konusunda uyarılarda da bulunan Erkutlu şöyle devam etti; “Özellikle uyuyup dinlendiğiniz halde sabahları görülen şiddetli baş ağrılarına dikkat edin. Baş ağrılarına eşlik eden ve yemek yemeden bağımsız fışkırır tarzda kusmalar var ise, daha önce zaman zaman baş ağrısı olan kişinin şu anki baş ağrısının “daha önce hiç böyle bir baş ağrım olmadı” diye yakınması hallerinde mutlaka acilen doktora başvurulması gerekmektedir. Sık tekrarlayan ve özellikle sabah saatlerinde yoğunlaşan şiddetli baş ağrısı, beyin tümörü habercisi olabilir. Baş ağrısı şikayeti sık tekrarlıyorsa mutlaka incelenmesi gerekiyor. Beyin tümörlerinin büyük kısmında baş ağrıları ilk bulgu olarak kendini gösterebilmektedir. Baş ağrılarının büyük bir kısmı beyin tümörü anlamına gelmez. Baş ağrısının  kabaca iki türü vardır. Birincisi gözle göremediğimiz tabiri uygunsa moleküler düzeydeki baş ağrılarıdır. Bunların tedavisini genellikle Nörolog doktorlar yönetir ve planlarlar. Bunların içerisine migren ve kronik baş ağrısı, vb gibi ağrılar giriyor. Bayanlarda migren ağrısı oranı erkeklerde göre daha fazla görülüyor. Bu ağrılarla birlikte bulantı kusma da olabiliyor.Hastalar bu ağrıyı çektiği zamanlarda ışığa, gürültüye hassas oluyorlar ve genel bir işgücü kaybı gelişiyor.  Bunların yanında gerilim tipi baş ağrıları  olup bunlarda günün stresi ile artan ve genellikle ikindi yada gün sonuna doğru görülen tiplerdir. Bir de radyolojik filmlerde göz ile görülebilen tümör , kist ve kanamalara bağlı baş ağrıları vardır ki bunlar hayatımızı tehdit ederler. Bu tip baş ağrıları ise daha çok beyin ve sinir cerrahları ilgilenirler. Özellikle çocuklarda baş ağrısı önemli bir şikayet olup çok rastlanır bir durum değildir. Ama çocuğunuz başım ağrıyor diyorsa mutlaka bir doktora başvurmak gerekir ve erişkinlerden daha ciddi sonuçları olabilir. Bu yüzden mutlaka bir doktora başvurmak gerekmektedir. Beyin tümörlerinde ilk yapılacak tedavi ise cerrahidir. Bunun ilk nedeni beyin kapali bir kutu olduğu için misafire yeri olmayan bir ev gibidir.Önce cerrahi ile çıkarılan materyalin ne olduğunu mikroskobik olarak inceleyip ortaya koymak gerekiyor. İkinci olarak da diğer tedavi yöntemleri cerrahi ile tümör hacminin azaltılması kadar etkin olmaması. Bunun nedeni ise Kan-Beyin bariyeri denilen bir yapının bir çok beyin tümörünün ilaç ile tedavisini engellemesidir. Bu nedenle cerrahi yöntemler beyin tümörlerinde önemli bir yer tutuyor. Beyin tümörü dışındaki baş ağrılarında ağrı kesici kullanımı halk arasında sık uygulanan bir durum olup bu konuda uzman hekimin tavsiyesi ve araştırması sonrasında kullanmak en iyi seçenektir. Problemi önce teşhis etmek, yani sebebini ortaya koymak öncelikli olmalıdır.”(memohaber)


“ ‘SAĞLIKSIZ’ POLİTİKALAR SAĞL...

14 MART TIP BAYRAMI...

DOÇ.DR.DT.M.HAMDİ ARAS'IN BABA...

SİOTalks İlham Veren Konuşmala...

CHP’de yeni il başkanı Lütfü D...

AK Parti'de meclis üyesi adayl...

Prof.Dr. Ziya Bayraktaroğlu’n...

Kirazoğlu'nun babası hakkın ra...

Ozan Arif hayatını kaybetti...

TAHMAZOĞLU‘NUN ACI GÜNÜ...

Halk Altın’da bir ilk...

Gaziantep'te aynı mahallede ik...

Gaziantep'ten acı haber...

SÖNMEZ, CHP‘den ŞAHİNBEY BELED...

MMT Amerikan Hastanesi kadrosu...

Postacı kapıyı 2 kere kırar!...

Ünlü eğitimci Sedat Akdoğan ha...

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yay...

MEHMET SAİT GÜÇLÜ Hakk’ın rahm...

Ecz. Elif ÖZEMİR KAYA‘nın BAB...

Kamudaki hekimlerin hukuki sor...

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GAZİANTE...

SAĞLIKTA ŞİDDET SONA ERSİN..!...

SUYA İNDİRİM..!...

Arayıcı’ya beraat...

Dt. H.Gülten Bilişik'in annesi...

Fatma Şahin'in Acı Günü ...

YUNUS SAMET’E VOLKAN DEMİREL ...

Ecz. Seyyit ÖZDEMİR’in ANNESİ...

Sağlık Bakanı açıkladı...

Dr. Mustafa Çevik'in babası ve...

Ecz. Fatma DURUKAN’ın eşi Ecz....

CUMHURİYETİN 95. YILINDA SAĞL...

DR. ERDİNÇ TÜTÜNCÜLER’in ANNES...

DR. İBRAHİM YERAL’IN KARDEŞİ...

Ecz. Ferda NARİN'in babası vef...

Gaziantep Polis Meslek Eğitim ...

KONUŞAMIYOR, HAREKET EDEMİYOR...

Zirve Üniversitesi ...

Belde Kanal Darlığı ...

Sürdürülebilir Eczane İşletmec...

ESWT ile Ağrılara Son..!...

NEFES AL, DEĞİŞ, YENİLEN!...

Ş.Kamil Belediye Bşk. Rıdvan F...

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ'NDEK...

TOTAL DİŞSİZ ÇENELERİN İMMEDİA...

GAZİANTEP’TE İLK VE TEK BARİA...

Ecz. Vahit TUNAÇ vefat etmişt...

Hakikat Gazetesi sahibi Yaşar ...

Prof.Dr. Ecz.Okan Atay’dan GAZ...

MMT AMERİKAN HASTANESİ YÖNETİM...

14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ...

Doktor ve Hastası Maratonda Te...

İŞTE O KARAR......

SANİ KONUKOĞLU UYGULAMA VE ARA...

10 Kasım’ı, bir matem gününden...

10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ...

ECZACILAR DA SAĞLIK HİZMETİNİN...

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI...

İşte ayrıntılar......

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI...

Hayrullah KUBBA’nın ANNESİ VE...

Türk Tabipleri Birliği (TTB) H...

TTB’den ‘Hekimler kandırmaca d...

Çözüm KBB Ameliyathane person...

OBEZİTE CERRAHİSİ İLE FAZLA K...

Diş Hekimi Feray Kayhan’ a “Ha...

MORAL EVİ AÇILDI...

Öğrencilere Fenerbahçe formas...

Kasık Fıtıklarında Kapalı (La...

OBEZİTEYE TESLİM OLMAYIN..!...

6. ÇOCUK GENETİK HASTALIKLARI ...

Meme Kanseri Bilinçlendirme v...

ENDOSKOPİK DİSKEKTOMİ...

NÖROLOJİ UZMANI Dr.Rıdvan MUSU...

ŞAHİNBEY’DE 29 EKİM COŞKUYLA K...

Sağlık çalışanlarına şiddet ya...

YENİ GAZİANTEP VALİSİ Sayın Da...

Moral Evi ile Esen - Bülent U...

Ecz. Mehmet ŞAHİN'in babası ve...

Akılalmaz Olay: Kaldırım Çöktü...

İŞTEN ÇIKARILAN ÇALIŞANLAR SIR...

TIP HEKİMLERİ DİŞ ÇEKEBİLİR Mİ...

Merve & Teyfik Çifti Muhteşem ...

TEB Artı Sigorta ve Eczacıkart...

Ürün Takip Sistemi (ÜTS) Çalış...

ÇOCUK YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİ...

MEME KANSERİ TEDAVİ EDİLEBİLİ...

On Yıl Önce Ameliyat Ettiği Ha...

MMT Büyümeye Devam Ediyor......

“13’ÜNCÜ ÇUKUROVA NÖROLOJİ GÜN...

HER DEFASINDA SAĞLIK..!...

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HAST. POLİKLİ...

DİJİTALLEŞEN DÜNYA “EN HIZLI D...

Gaucher hastalarının doğru teş...

SAĞLIK-SEN GAÜN İkinci Dönem K...

Spor tutkunlarının mağazası aç...

Ömür boyu mutluluklar...

Akıllı merceklerle her mesafe...

Unicef ve Türk Kızılayı ‘‘Duyg...

İŞİTME CİHAZININ DOĞRU ADRESİ...

KİLİS’E MODERN TEMSİLCİLİK BİN...

HATEM’DEN PEMBE FARKINDALIK...

DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARINDA...

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI FA...

İNOVASYONUN NABZI SANKO ÜNİVE...

DEVA ÖZEL AMBULANS SERVİSİ...

Teşekkürler...

SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINI İSTİY...

‘’Meme Kanseri Farkındalık Sem...

Doç.Dr. BOŞNAK MEDİCALPARK'ta....

Dördüz Bebekler Taburcu oldu....

KEMAL BAYINDIR HASTANESİ HEKİM...

Fissür Örtücüler...

Eczacılara madde bağımlılığı i...

MEVSİM GEÇİŞLERİ RUHSAL HASTAL...

SANKO’DA HALKA AÇIK KONFERANS...

FAZLA KİLOLARINA OBEZİTE CERRA...

MMT Büyümeye Devam Ediyor......

SEVDİKLERİNİZE DEĞER VERİR......

Uzm.Dr. Mustafa BAKMAN DEVA'da...

ECZANE YERİ SATIŞI...

Hukukçu Hekimler Derneği görev...

...

Batman'dan acı haber: 7 asker ...

KAMU İDARESİ HAREKETE GEÇMEK İ...

BAŞIMIZ SAĞOLSUN......

SAĞLIKTA ŞİDDET..!...

Diş Hekimi Ali Osman Yılmaz’ı...

Gaziantep Çepnileri Derneği ol...

SAĞLIKTA ZİRVE...

Kardiyovasküler ve Solunum...

Okul başarısı için sağlıklı be...

Bilen & Barlık Ailesi Büyüyor...

KOAH ‘‘TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR H...

Örnek Hastane DEFALİFE HOSPİT...

KAYROPRAKTİK NEDİR?...

30 yıllık doktor avukat oldu!...

Sağlıkta Şiddet Bitmiyor!...

ŞEKER HASTALIĞININ ARTIŞ HIZIN...

Bu yazıyı okuduğunuzda her 'ta...

PROF. DR. MEHMET YILMAZ, SANİ...

Uyku Apnesinin En Temel Belir...

GAZİANTEP ÖZEL AKADEMİ HASTANE...

Dr. Hamide Palaz ve Dr. Fikret...

GASTROANTEP’LE 3 GÜNDE 250 Bİ...

Gaziantep Diş Hekimleri Odasın...

13. Çukurova Nöroloji Günleri...

O SİZİ ÖLDÜRMEDEN SİZ ONU ÖLD...

OBEZİTE VE METABOLİK CERRAHİ ...1 2 3 4 5 6 7 8 9 10