Anasayfaya Dön
Bize Yazın
Video Galeri
Facebook
Twitter
Instagram

 
BAĞIMLILIK GELECEK İÇİN BİR TEHDİTTİR.

21.04.2017   3349
Facebook Paylaş
 
 
 


8. Bölge Gaziantep Eczacı Odası, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile birlikte Farmakovijilans Farkındalığını Artırmada Ve İlaç Suistimalini Önlemede Eczacıların Rolü konulu bir toplantı düzenledi.

 

Toplantıya Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu yetkilileri yanı sıra İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin YAZI, Diş Hekimleri Odası Başkanı Dr. Hasan KARABAY, Kahramanmaraş Eczacı Odası yöneticileri, sağlık müdürlüğü yetkilileri , bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda eczacı  katıldı. 

 

BAĞIMLILIKLA İLGİLİ KAMUNUN VE TOPLUMUN KATMANLARI YANYANA ÇALIŞMALI. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Gaziantep Eczacı Odası Başkanı Ecz. Mehmet İrfan Demirci  ; Madde bağımlılığı dünyanın bir çok yeri gibi bizim için de  toplumu tehdit eden bir konu haline geliyor . 

 

Ecz. Mehmet İrfan Demirci konuşmasını şöyle sürdürdü:

Madde bağımlılığının farklı yanları var . Toplumsal, sosyal, psikolojik, ekonomik, sağlık ve güvenlik ve adli olmak gibi  çok yönü var. Bu nedenle tek değil çok elin işin ucundan tutması gerekiyor .  İlgili devlet kurumlarının birbirine  uyumlu hatta STK ların  çalışmaları, sorunun çözümünde önemli bir noktadır.” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Demirci ; çocuklarımız ,gençlerimizi , korumalıyız , uzak tutmalıyız , tedavi ve rehabilite etmeliyiz . 

 

YAN ETKİYİ  BİLDİRİN !    

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Farmakovijilans Ve Kontrole Tabi Maddeler Dairesi Başkanı Dr. Ecz. Demet Aydınkarahaliloğlu “Ülkemizde Yürütülen Farmakovijilans Faaliyetleri ve Farmakovijilans Farkındalığının Artırılmasında Eczacının Rolü” başlıklı konuşmasında. İlaçların güvenli bir şekilde kullanımlarının sağlanması amacıyla advers reaksiyonların ve yarar/risk dengelerinin sistematik bir şekilde izlenmesi, bu hususta bilgi toplanması, kayıt altına alınması, değerlendirilmesi, arşivlenmesi,  ilaçların yol açabileceği zararın en az düzeye indirilebilmesi için gereklidir. 

 

YAN ETKİ BİLDİRİM ORANI BİZDE ÇOK DÜŞÜK ! 

Aydınkarahaliloğlu;  ortaya çıkan istenmeyen etkilerinin bildiriminin Türkiye’de çok düşük olduğunu, oysa bildirilen etkilerle ilaçların kullanımının düzenlendiğini ve istenmeyen etkilerin önlenmesi konusunda çok önemli adımlar atıldığını söyledi.

 

BAĞIMLILIK ÖNLEMEDE  ECZACILARDA KATKI SUNABİLİR.

 

Ankara Numune hastanesi  Amatem Başhekimi Psikiyatri Uzm.Doç . Dr. Volkan Şahiner Madde Kullanım Bozukluğu ve İlaç Suistimalleri başlıklı konuşmasında ;  Bağımlılığın iyileşme ve hastalık dönemlerinden oluşan kronik bir beyin hastalığı olduğunu söyleyen Şahiner, ilacın ya da maddenin önerilenden farklı kullanılması olarak tanımladığı suiistimalin bağımlılığa giden bir basamak olduğunu ifade etti.

 

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Uyuşturucu ve Psikotrop Maddeler Kontrol Birimi Sorumlusu Uzm. Ecz. Gamze ÖZBİLEN İlaç Suistimalinin Önlenmesinde Eczacının Rolü konulu sunumunda ilaç suiistimalinin önlenmesinde eczacıların çok önemli yerleri olduğunu ve geri bildirimlerin yapılması halinde sorunun çözümünde çok başarılı olacaklarını söyledi.

 

ATEŞ- BUZA ‘ AMFETAMİNE ‘ DİKKAT ! 

 

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Prekürsör Kontrol Birimi Sorumlusu Ecz. Serpil NAMAL Efedrin/Psödoefedrin İçeren İlaçların Değerlendirilmesi başlıklı konuşmasında adı geçen ilaçların suistimale en açık ilaçlardan olduğunu, amfetaminin çoğunlukla psödoeefedrinden sentezlendiğini belirterek . Dolayısıyla bu ilaçların geri bildirimlerle kontrollü satılmasının sağlandığını ve kötüye kullanımlarının önemli ölçüde azaldığını belirtti.

 

HABER : M.Ali Rıza TORUN


 

Son konuşmacı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Uyuşturucu ve Psikotrop Maddeler Kontrol Biriminden Ecz. Bayram ÖZKAN’ dı ve yeni uygulamaya giren Elektronik Renkli Reçete konusunda detaylı bilgiler verdi.


Gazeteci Ökkeş Sabah'a bıçakl...

Ecz. Metin Uğur KOÇUM'un ANNE...

Arama köpekleri kanser teşhisi...

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ K...

14 MART ÇALIŞANLARIN HAKLARINI...

Estereal 3.yılını görkemli bir...

Gaziantep Sağlık İş Adamları ...

Döner sermaye isyanı!...

Dr.İlker Parmaksız’ın BABASI...

DÜNYA SAĞLIK SİSTEMLERİ ATÖLYE...

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ...

SANKO ÜNİVERSİTESİ’NDE DÜNYA K...

GAÜN'de 8 Mart Dünya Kadınlar ...

HEKİMLERE SAYGI FOTOĞRAF SERGİ...

SAĞLIKLI NESİL, SAĞLIKLI GELEC...