Anasayfaya Dön
Bize Yazın
Video Galeri
Facebook
Twitter
Instagram

 
Hep Birlikte Başaracağız..!

23.03.2020   35533
Facebook Paylaş
 
 
 


Hep Birlikte Başaracağız..!

Aralık ayı sonunda Çin’de ortaya çıktığı andan itibaren hızla tüm dünyayı etkisi altına alan “Yeni Korona virüs” (Covid-19) olarak adlandırılan ve gerekli önlemlerin alınmaması durumunda yaygın ölümlere yol açtığı bilinen bir salgınla karşı karşıyayız.

Aralık ayı sonunda Çin’de ortaya çıktığı andan itibaren hızla tüm dünyayı etkisi altına alan “Yeni Korona virüs” (Covid-19) olarak adlandırılan ve gerekli önlemlerin alınmaması durumunda yaygın ölümlere yol açtığı bilinen bir salgınla karşı karşıyayız. Bu salgınla ilgili olarak, Dünya Sağlık Örgütü 11 Mart 2020 tarihi itibarıyla salgını “pandemi” olarak tanımladı ve aynı gün Türkiye’de de ilk vakaların görüldüğü açıklandı. Tüm dünyanın, bütün insanlığın ve ülkelerin sağlık sistemlerinin deyim yerindeyse “sınandığı” bir süreç, halk sağlığına bakışın sonuçlarını ortaya çıkacağı, tüm dünyanın sağlık hakkına ve sağlık hizmetlerine yaklaşım yönünden dersler çıkaracağı kritik bir süreç. 


Bizler mesleki sorumluluğumuz gereği Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları olarak tüm dikkatimizi Korona virüs salgının yaratacağı sağlık sorunlarının çözümüne odaklamak amacıyla, kamu idaresinden önce,  11 Mart günü, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle planladığımız tüm etkinlikleri iptal ettik. Alınması gereken tedbirler, yapılması gerekenler konusunda birçok kez yetkililere çağrıda bulunduk. Akabinde birçok kurum ve kuruluşta benzer kararlarını açıkladılar. Tüm toplantı ve kongrelerin iptal edilmesi, okullarda eğitime ara verilmesi, maçların seyircisiz oynanması, insanların toplu olarak bulunabilecekleri tüm mekanların kapatılması, bir çok ülkeye uçuşların iptali gibi pandemi durumlarında mutlaka alınması gereken,  evrensel önlemler uygulanmaya başlandı. 


HASTALIK NASIL BULAŞIYOR ?  BELİRTİLERİ ? NASIL KORUNACAĞIZ?
Artık herkesin bildiğini düşündüğümüz bu salgını kısaca anlatmak gerekirse; Hastalık, hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı salgıların ortamdaki diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine temasıyla ve bu salgıların bulaştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze sürülmesiyle bulaşmaktadır.  Kuluçka süresi 2 ila 14 gün olup; en çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı olup, şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir. Daha önceki korona virüs hastalıklarından (SARS; MERS) farkı çok hızlı yayılmasıdır. Maalesef şu an için dünyada hastalığa özel bir ilaç tedavisi ve aşı bulunmamaktadır. Hastalara ancak destek tedavileri uygulanabilmektedir. Sevindirici olan hastalığın bulaştığı kişilerin 80’ni hastalığı hafif şekilde atlatmaktadır. Ancak 20’si hastane bakımı, 6 kadarı yoğun bakım ihtiyacı gerektirmektedir. Hastalık özellikle yaşlı ve öncesinde kalp-damar hastalıkları, kronik solunum yolu hastalıkları, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı olanlarla, kanser hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar ve sigara içenlerde daha ağır seyretmektedir. Bu gruptakilerin etkin korunmaları daha önemlidir. Çocuklarda ve gençlerde daha hafif seyretmektedir. 


HALKIMIZA ÇAĞRIMIZDIR!
Ülke olarak geçtiğimiz bu kritik süreçte, halkımızı bir kez daha panik yapmadan, kurumlarca alınan kararlara sorgusuz bir şekilde uymaya, sorumluluk almaya, kalabalık ortamlara girmemeye, sokağa çıkmamaya, evlerinde oturmaya,  kişisel hijyen ve korunma tedbir önerilerine uymaya ve uygulamaya, çok acil durumlar dışında hastanelere gitmemeye,  gittikleri hastanelerde sağlık çalışanlarıyla iş birliği yapmaya davet ediyoruz.  Sosyal izolasyon, sosyal mesafe, kişisel ve toplumsal karantina uygulamaları şu an halkımızın uyması gereken en önemli korunma şeklidir. Bu süreçte tokalaşmayacağız, sarılmayacağız, öpüşmeyeceğiz, ellerimizi sık sık uygun bir şekilde en az 20-30 saniye su ve sabunla yıkayacağız, kolonya veya alkol bazlı dezenfektanlar kullanacağız, hastalık belirtilerimiz varsa kendimizi izole edeceğiz, eğer belirtiler geçmiyorsa, ağırlaşıyorsa gecikmeden, mutlaka maske takarak sağlık kurumlarına gideceğiz. Umursamaz tavırlardan kaçınacağız. Tedbirsiz tevekkül olmaz.
Sosyal medyada, kişisel iletişim ağlarında paylaşılan ve birçoğu yanlış ve panik yaratmak amaçlı olan, yetkili kurumlarca teyit edilmemiş bilgilere itibar edilmemesini önemle vurgulamak istiyoruz. 
Bilinmelidir ki salgın durumlarında sadece biz sağlık çalışanlarının ve kurumların mücadelesi tek başına yeterli değildir. Mücadeleden olumlu sonuç almanın, salgının yayılımını ve kayıpları azaltmanın kilit noktası, mücadeleye toplumu oluşturan her ama her bireyin aktif ve duyarlı katılım sağlamasıdır. 


GELDİĞİMİZ NOKTA ÜRKÜTÜCÜ, TEDBİRLERİ SIKILAŞTIRMALIYIZ!  HEPİMİZE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR!
Geldiğimiz noktada ülkemizde artan vaka sayılarını ve korona virüs ilişkili ölümleri üzülerek izliyoruz. 19 Mart tarihi itibariyle toplam vaka sayısı 359 ve korona virüs ilişkili kaybımız 4 kişiye ulaştı. Ülkemizde 8 günlük zaman dilimindeki artış hızı gerçekten ürkütücü olup, alınan tedbirleri, kontrol süreçlerini tekrar gözden geçirmek gerekmektedir. Bakanlıkça belirlenen olası hastalık tanımları güncellenmeli, ayrıca geldiğimiz noktada ekonomik, sosyal ve siyasi sonuçlarına bakılmadan, toplum sağlığı ön planda tutularak, Bilim Kurulunun ve Türk Tabipleri Birliğinin bilimsel, akılcı görüş ve önerileri doğrultusunda daha radikal tedbirlerin de gerekli olduğunu düşünüyoruz. 
Bu ürkütücü artışı durdurmak, ölümleri azaltmak için öncelikle halkımıza, bütün siyasi partilere, resmi kurum ve kuruluşlara, yerel yönetimlere, Akademik Odalara, Sivil Toplum örgütlerine, basın ve medya mensuplarına büyük görevler düşmektedir. Tüm dünyayı kasıp kavuran siyaset üstü bu salgınla ilgili olarak,  zaman gerek merkezi, gerekse yerel düzeyde iş ve güç birliği yapma, ortak hareket etme zamanıdır.
Öncelikle halk sağlığına dair koruyucu önlem ve bilgilendirmeler şeffaf, yaygın ve etkili olarak yapılmalıdır. 


SAĞLIK BAKANLIĞINA ÇAĞRIMIZDIR:

HALKIN SAĞLIĞINI KORUMAK ADINA ÖNCELİKLE  SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI KORUNMALIDIR!
İvedilikle tüm şehirlerimizde ki Sağlık kurumlarında, tanı testleri yaygın bir şekilde yapılabilir olmalı ve test sayısın arttırılması sağlanmalıdır. 
İvedilikle tedavi koşullarının ve sağlık çalışanlarını koruyucu ekipmanların (uygun maskeler, dezenfektanlar, kıyafetler, koruyucu gözlükler vb.) her koşul için hazır olması konusunda , yeterli bütçe ayrılmalı ve kamu- özel ayrımı yapılmadan bütün hastanelerin bu konudaki ihtiyaçları sağlık bakanlığınca karşılanarak, eksiklikler giderilmelidir. 
Tedavi sürecinin etkinliği için tedaviyi yapacak olan sağlık çalışanlarının bu sürece hazırlanması, bedensel ve ruhsal olarak korunması elzem bir konudur.
Bu nedenle bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Hastanelerde ve ASM’lerde çalışan ve eğitim alan tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde kişisel koruyucu malzeme dağıtılması önceliklidir ve bu konuda herhangi bir güven bunalımı yaratılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki bu salgınla mücadelede, Sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonu çok ama çok önemlidir. 
Salgın süreçlerinde Dünya Sağlık Örgütünün sağlık çalışanlarının hakları, görevleri ve sorumlulukları konusunda belirlemiş olduğu kriterler göz önünde bulundurularak gerek kamu gerekse özel hastane idareleri üzerlerine düşen sorumlulukları unutmamalıdır. 
Gerek kamu gerekse özel hastaneler; Sağlık bakanlığımızca resmi yazıyla tebliğ ettiği gibi elektif  (acil olmayan) ameliyatlar durdurulmalı, rutin poliklinik hizmetlerinde, Bilim kurulunun ve DSÖ’nün belirlemiş olduğu algoritmalara uymalıdır. Bu konuda halkımız belirlenen kurallara maximum uyum göstermelidir. 
Bu süreçte halkımızın sağlığını korumak için öncelikle, fedakarca çalışan sağlık çalışanlarının sağlığı korunmalıdır. 
Sarf malzemelerinin fiyatlarındaki artışa neden olan, insanlık düşmanı fırsatçı, kara borsacı kişi ve firmalar en ağır şekilde cezalandırılmalı, gerekirse devlet bu işletmelere el  koyarak, malzeme temini kolaylaştırmalıdır. 
 Acil olarak yerelde kamu idaresi, sağlık müdürlüğü, Üniversiteler ,  ilgili akademik odaların ve sivil toplum örgütlerinin temsillerinden oluşan bir izleme komisyonu kurulmalı ve koordinasyonda aktif rol almalıdır.


BU KÜRESEL BİR SAĞLIK SAVAŞIDIR! HALKIMIZ RAHAT OLSUN! BİZLER GÖRVİMİZİN BAŞINDAYIZ!  BİRLİKTE KAZANACAĞIZ! 
Bu eşi görülmemiş küresel bir sağlık savaşı,  savaş alanı hastaneler ve savaşçıları biz sağlık çalışanlarıyız.  Buradan tüm dünyada herkesin kaçtığı bu virüsü, hastane koridorlarında bekleyen  ve bu sağlık savaşını, canları pahasına sürdüren ve bu hastalık nedeniyle kaybettiğimiz bütün yürekli insanlara selam olsun. 
Her tür olağan dışı sağlık hizmetinin sunumu sırasında risk grupları arasında ilk sırada yer alanlar… Vatandaşın sağlık hakkına sahip çıkarken, kendi özlük hakları, çalışma koşulları tahrip edilenler…
Yöneticiler tarafından günlük politik çıkarlar uğruna, sağlık hizmetlerindeki aksaklıkların sorumlusuymuş gibi gösterilerek hastalarıyla karşı karşıya getirilenler…
Hekimler, hemşireler, diş hekimleri, ebeler, eczacılar, laborantlar, radyoloji teknisyenleri, fizyoterapistler, diyetisyenler, sağlık teknisyenleri, sağlık memurları, psikologlar, biyologlar, paramedikler, hastabakıcılar, taşeron sağlık işçileri, güvenlik görevlileri… Bizler!  
Bu olağanüstü dönemde de görevimizin başında olarak her türlü sağlık sorununa karşı mesleğimizin bize yüklediği sorumluluğu özveriyle ve koşulsuz yerine getireceğimizi açıklıkla bir kez daha ifade ediyoruz: Halkımız rahat olsun, bizler görevimizin başındayız! 
Halkımızdan tek isteğimiz uyarılara uyum göstermeleri  ve evde kalmalarıdır!
Bu sıkıntılı süreçte örgütsel deneyimimizin, bilimsel bilgi birikimimizin ve dayanışmamızın, bütün sorunların çözümünde en büyük gücümüz olduğunu biliyoruz ve halkımızı bir kez daha panik yapmadan, umutsuzluğa kapılmadan, tedbirli olmaya ve tüm süreçlerde bizlerle iş ve güç birliğine davet ediyoruz. Tüm sağlık çalışanları adına dün gece ki alkışlarınız için çok teşekkür ediyoruz. 
Halkımız ve sağlık çalışanlarımız adına süreci aktif olarak takip ediyoruz ve edeceğiz. 
Halkımızın desteğiyle, bilim ve akılla bu savaşı kazanacağız. Sözümüz söz... HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ!!! 

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Yönetim Kurulu Adına. Başkan Dr. Ramazan Sürücü

 

 


Tansiyon hastası olduğunuzu na...

Gaziantep'te hastane soyan hır...

Sağlıkta şiddet sona ERSİN ...

Gazişehir'de 10 günde üçüncü Ş...

Dr. Mehmet Salih Uluçamgil ve...

SAYIN YETKİLİLER SAĞLIKÇIYA Ş...

Sağlıkta şiddet çok acil sona ...

Mil Sağlık Sen Gaziantep İl t...

Mehlika Ahi, Hakkın Rahmetine ...

AJazeera’den Dolphin Ajans’a z...

SANKO ÜNİVERSİTESİ MEZUNİYET T...

Opr. Dr. Cahit Dinler Vefat Et...

Gaziantep’teki Bebek Ölüm Oran...

Ailesi ameliyata karşı çıktı, ...

SAHİBİNDEN KİRALIK ECZANE VE M...

Uz.Dr.Mustafa Nihat Koç Muayen...

“ ‘SAĞLIKSIZ’ POLİTİKALAR SAĞL...

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN CUMA GÜN...

Gaziantep Milletvekili İrfan K...

ASİD GENEL BAŞKANI DR. YILDIRI...

14 MART TIP BAYRAMI...

BAŞKANFADILOĞLU; SAĞLIKÇALIŞ...

DOÇ.DR.DT.M.HAMDİ ARAS'IN BABA...

SİOTalks İlham Veren Konuşmala...

CHP’de yeni il başkanı Lütfü D...

AK Parti'de meclis üyesi adayl...

Prof.Dr. Ziya Bayraktaroğlu’n...

TAHMAZOĞLU‘NUN ACI GÜNÜ...

Halk Altın’da bir ilk...

Kirazoğlu'nun babası hakkın ra...

Ozan Arif hayatını kaybetti...

Gaziantep'te aynı mahallede ik...

SÖNMEZ, CHP‘den ŞAHİNBEY BELED...

Gaziantep'ten acı haber...

MMT Amerikan Hastanesi kadrosu...

Postacı kapıyı 2 kere kırar!...

Ünlü eğitimci Sedat Akdoğan ha...

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yay...

Ecz. Elif ÖZEMİR KAYA‘nın BAB...

MEHMET SAİT GÜÇLÜ Hakk’ın rahm...

Kamudaki hekimlerin hukuki sor...

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GAZİANTE...

SUYA İNDİRİM..!...

SAĞLIKTA ŞİDDET SONA ERSİN..!...

Arayıcı’ya beraat...

Dt. H.Gülten Bilişik'in annesi...

Fatma Şahin'in Acı Günü ...

YUNUS SAMET’E VOLKAN DEMİREL ...

Ecz. Seyyit ÖZDEMİR’in ANNESİ...

Sağlık Bakanı açıkladı...

Dr. Mustafa Çevik'in babası ve...

Ecz. Fatma DURUKAN’ın eşi Ecz....

CUMHURİYETİN 95. YILINDA SAĞL...

DR. ERDİNÇ TÜTÜNCÜLER’in ANNES...

Ecz. Ferda NARİN'in babası vef...

DR. İBRAHİM YERAL’IN KARDEŞİ...

Gaziantep Polis Meslek Eğitim ...

KONUŞAMIYOR, HAREKET EDEMİYOR...

Zirve Üniversitesi ...

Belde Kanal Darlığı ...

Sürdürülebilir Eczane İşletmec...

ESWT ile Ağrılara Son..!...

NEFES AL, DEĞİŞ, YENİLEN!...

Ş.Kamil Belediye Bşk. Rıdvan F...

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ'NDEK...

GAZİANTEP’TE İLK VE TEK BARİA...

TOTAL DİŞSİZ ÇENELERİN İMMEDİA...

Ecz. Vahit TUNAÇ vefat etmişt...

Hakikat Gazetesi sahibi Yaşar ...

Prof.Dr. Ecz.Okan Atay’dan GAZ...

MMT AMERİKAN HASTANESİ YÖNETİM...

14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ...

Doktor ve Hastası Maratonda Te...

10 Kasım’ı, bir matem gününden...

SANİ KONUKOĞLU UYGULAMA VE ARA...

İŞTE O KARAR......

ECZACILAR DA SAĞLIK HİZMETİNİN...

10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ...

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI...

İşte ayrıntılar......

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI...

Hayrullah KUBBA’nın ANNESİ VE...

Türk Tabipleri Birliği (TTB) H...

TTB’den ‘Hekimler kandırmaca d...

Çözüm KBB Ameliyathane person...

Öğrencilere Fenerbahçe formas...

Diş Hekimi Feray Kayhan’ a “Ha...

MORAL EVİ AÇILDI...

Kasık Fıtıklarında Kapalı (La...

OBEZİTE CERRAHİSİ İLE FAZLA K...

ENDOSKOPİK DİSKEKTOMİ...

OBEZİTEYE TESLİM OLMAYIN..!...

6. ÇOCUK GENETİK HASTALIKLARI ...

Meme Kanseri Bilinçlendirme v...

NÖROLOJİ UZMANI Dr.Rıdvan MUSU...

ŞAHİNBEY’DE 29 EKİM COŞKUYLA K...

Sağlık çalışanlarına şiddet ya...

YENİ GAZİANTEP VALİSİ Sayın Da...

Ecz. Mehmet ŞAHİN'in babası ve...

Moral Evi ile Esen - Bülent U...

TIP HEKİMLERİ DİŞ ÇEKEBİLİR Mİ...

Akılalmaz Olay: Kaldırım Çöktü...

İŞTEN ÇIKARILAN ÇALIŞANLAR SIR...

ÇOCUK YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİ...

DİJİTALLEŞEN DÜNYA “EN HIZLI D...

TEB Artı Sigorta ve Eczacıkart...

MMT Büyümeye Devam Ediyor......

“13’ÜNCÜ ÇUKUROVA NÖROLOJİ GÜN...

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HAST. POLİKLİ...

Ürün Takip Sistemi (ÜTS) Çalış...

HER DEFASINDA SAĞLIK..!...

Merve & Teyfik Çifti Muhteşem ...

On Yıl Önce Ameliyat Ettiği Ha...

MEME KANSERİ TEDAVİ EDİLEBİLİ...

Gaucher hastalarının doğru teş...

SAĞLIK-SEN GAÜN İkinci Dönem K...

Spor tutkunlarının mağazası aç...

HATEM’DEN PEMBE FARKINDALIK...

Unicef ve Türk Kızılayı ‘‘Duyg...

İŞİTME CİHAZININ DOĞRU ADRESİ...

KİLİS’E MODERN TEMSİLCİLİK BİN...

İNOVASYONUN NABZI SANKO ÜNİVE...

Akıllı merceklerle her mesafe...

Doç.Dr. BOŞNAK MEDİCALPARK'ta....

‘’Meme Kanseri Farkındalık Sem...

DEVA ÖZEL AMBULANS SERVİSİ...

SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINI İSTİY...

Teşekkürler...

DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARINDA...

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI FA...

SANKO’DA HALKA AÇIK KONFERANS...

Fissür Örtücüler...

Eczacılara madde bağımlılığı i...

MEVSİM GEÇİŞLERİ RUHSAL HASTAL...

SEVDİKLERİNİZE DEĞER VERİR......

FAZLA KİLOLARINA OBEZİTE CERRA...

Uzm.Dr. Mustafa BAKMAN DEVA'da...

MMT Büyümeye Devam Ediyor......

KEMAL BAYINDIR HASTANESİ HEKİM...

Dördüz Bebekler Taburcu oldu....

ECZANE YERİ SATIŞI...

Hukukçu Hekimler Derneği görev...

...

Batman'dan acı haber: 7 asker ...

SAĞLIKTA ŞİDDET..!...

BAŞIMIZ SAĞOLSUN......

KAMU İDARESİ HAREKETE GEÇMEK İ...

Uyku Apnesinin En Temel Belir...

Diş Hekimi Ali Osman Yılmaz’ı...

Gaziantep Çepnileri Derneği ol...1 2 3 4 5 6 7 8 9 10