Anasayfaya Dön
Bize Yazın
Video Galeri
Facebook
Twitter
Instagram

 
SANKO ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ BEYAZ ÖNLÜK TÖRENİ

30.11.2018   18072
Facebook Paylaş
 
 
 


SANKO Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, üniversiteyi, Gaziantep başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesinde sağlık hizmeti kalitesini artırmaya katkı sağlamak amacıyla kurduklarını söyledi.

 

Konukoğlu, tıp fakültesi birinci sınıf öğrencilerinin “Beyaz Önlük Giyme Töreni”nde yaptığı konuşmada, sağlığın her şeyden önemli olduğunu belirterek, “Ömür uzadı, ortalama yaş 80’lere dayandı, herkese sağlıklı ömür dilerim. Allah kimseyi doktorlara muhtaç etmesin ama doktorların eksikliğini de vermesin” dedi.

 

Kampüsün imar işlemlerinin tamamlandığını, üniversite binalarının yanı sıra, sosyal alanlar, lojmanlar ve yurtlar inşa edeceklerini kaydeden Konukoğlu, “Hem verimli bir üniversite hem de fiziki açıdan üniversiteye uygun binalar yaparak, eğitim ve yaşam ortamı sunmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

 

“Hastaneyi ve üniversiteyi para kazanmak amacıyla kurmadık. Alacağımızı değil, vereceğimizi hesapladık” diyen Konukoğlu, öğrencilere şöyle seslendi:

 

“Bu tören, doktorluğa adım atma gününüz. Sizden tek ricamız hastayı anneniz veya babanız olarak görmenizdir. Bunu böyle görürseniz işinizi yük olarak görmezsiniz, hastalarınızı güler yüzle karşılarsınız. Hastayı böyle karşılarsanız, hasta da sizlere güvenir, bu da tedavi sürecini kolaylaştırır.”

 

SANKO Üniversitesi’ni tercih ettikleri için ailelere ve öğrencilere teşekkürlerini sunan Konukoğlu, üniversitede tıp ve sağlık bilimleri dışında fakülteler açabileceklerine de vurgu yaptı.

 

REKTÖR PROF. DR. GÜNER DAĞLI

Abdulkadir Konukoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Rektör Prof. Dr. Güner Dağlı ise üniversitelerin gençlere sadece bir mesleğin inceliklerini öğretmekle kalmadığını, aynı zamanda bilgiyi nasıl kullanacakları ve üretecekleri konularında yöntemleri öğrettiğine dikkat çekti.

 

Üniversitelerin tüm bunların yanında gençlere özen gösterme alışkanlığını, zevklerini keşfetmeyi ve bunu geliştirmeyi, zihinsel cesareti, eleştirel düşünceye sahip olmayı, aktüel olma ve olaylar hakkında yorum yapabilme kabiliyetini de kazandırdığını anlatan Prof. Dr. Dağlı, “Yani sizin büyümenize ve olgunlaşmanıza yardımcı olur” ifadelerine yer verdi.

 

“Sevgili genç meslektaşlarım, bugün adım attığınız bu yol, aslında ömür boyu sürecek bir öğrenciliğe denktir” diyen Prof. Dr. Dağlı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Devamlı değişen teknoloji ve yeni araştırmalarla ortaya çıkan bilgiler sebebiyle kendinizi daima yenilemeniz ve öğrenmeye devam etmeniz gerekecek. Bunula birlikte gelişen yapay zekâ uygulamaları, robotik mühendislik harikaları ve geri kalan bütün yenilikçi yaklaşımlara rağmen tıp hala insani duyguların temel değer olduğu doktorluk, insana dokunan, insanla var olan ve insanla gelişen bir bilimdir. Diğer pek çok meslek ve bilimden farklı olarak atacağınız büyük ya da küçük bir adım tahmin edilemez hasarlara veya yararlara neden olabilir.”  

 

TIP FAKÜLTESİ DEKANI PROF. DR. SALİH MURAT AKKIN

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Murat Akkın, Beyaz Önlük Giyme Töreni’nin, temelinde “usta-çırak” ilişkisi yatan köklü tıp eğitimi geleneğinin bir parçası olduğunu anımsatarak konuşmasına başladı.

 

Genç meslektaş adaylarına seslenen Prof. Dr. Akkın, önlüklerin, bizzat hekimlik sanatındaki meslek “Ustası” hekimler ve “Hocaları” tarafından giydirilmesiyle, kendilerine adeta meslekte bir “çıraklık onayı” verilmiş olduğunu, böylece tıp fakültesi öğrencisi olmanın ayrıcalığı ve gururunun daha bir derinden duyumsanmaya başlandığının altını çizdi.

 

“Önlükleriniz bir yandan sizlere şimdiden ‘doktor’ kimliği sunarken önemli bir sorumluluk da yüklüyor” diyen Prof. Dr. Akkın, şunları kaydetti:

 

“Bu, bugünden itibaren yaşamınız boyunca omuzlarınızda taşıyacağınız ve artarak devam edecek bir sorumluluktur. Tıp fakültesine girişle başlayan ama tıp fakültesi ile bitmeyen bir sorumluluk. Sürekli edinilen bilgi ve geliştirilmesi gereken görgüyü gerektiren bir sorumluluk.

 

Tıp Fakültemizin güçlü eğitim kadrosu, hep birlikte, sizlerin sadece tıbbı çok iyi bilen mezunlar değil, ülkemizin sağlık sorunlarını tanıyan ve çözüm getirebilen aynı zamanda dünya ölçeğinde rekabet edebilen, ‘iyi ve nitelikli’ birer hekim olmanız için çaba gösterecektir.”

 

SANKO ÜNİVERSİTESİ’NİN ARTILARI

Ailelere de seslenen ve “SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak eğitimimize yansıyan birçok güçlü yöne sahibiz” diyen Prof. Dr. Akkın, bunları şöyle sıraladı:

 

“Başta, SANKO adının güçlü iradesiyle birlikte üniversite yönetimimizin tıp ve sağlığa odaklanmış sağlam vizyonu geliyor. İkinci olarak; faklı köklü ekollerden gelen, birikimli ve deneyimli öğretim üyelerinin, çok iyi yetişmiş genç akademisyenler ile buluştuğu çok güçlü bir öğretim kadrosuna sahibiz. 2019 takvim yılında ise akademik kadromuza katılacak yeni hocalarımızla birlikte de öğretim elemanı sayımız 100’ü geçecek.

 

Üçüncü olarak ifade etmek istediğim güçlü yönümüz, SANKO Tıp Fakültesinde duvarlar ve kapılar sadece fiziksel olarak var; ben dahil her hocamıza öğrencilerimiz ihtiyaç duyduklarında en kısa sürede erişebiliyorlar. Temelinde usta-çırak ilişkisinin yattığı hekimlik mesleğinin eğitiminde bunun önemi büyük.

 

Müfredatımızda güncel temel ve klinik tıp bilgi ve becerilerinin donanımı sağlayan derslerin yanı sıra hekimlik mesleğinin profesyonelliğine yönelik özellikleri destekleyen uygulamalı eğitim bileşenleri de yer alıyor. Önümüzdeki en önemli stratejik hedef olarak, eğitime başladığımız ilk akademik yıldan itibaren hazırlıklarını sürdürdüğümüz tıp eğitimi akreditasyonunu, ilk mezunlarımızla birlikte almayı planladık.

 

Üniversitemizde dünyanın çeşitli merkezlerinde başarılı çalışmalar yürüten bilim insanlarımızı öğrencilerimizle buluşturarak, farklı rol modellerle yakından tanışma ve yeni ufuklar hayal edebilme imkânı sağlarken, yurtdışı deneyimi de yaşayabiliyorlar.

 

Son olarak vurgulamak istediğim önemli bir başka güçlü yönümüz de öğrencilerimizin eğitimleri sırasında, ülkemizin kapasite ve donanım açısından en büyük özel hastanelerinden biri olan SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nin klinik, poliklinik, ameliyathane, klinik laboratuvar vb. birimlerinde uygulama olanaklarının varlığıdır.”

 

Konuşmaların ardından, müzik dinletisi eşliğinde SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencilerinin görüntülerinden oluşan slayt gösterisi sunuldu.

 

Geçtiğimiz yıl ulusal kongrelerde bildiri sunan Tıp Fakültesi öğrencilerine teşekkür belgelerinin takdimi sonrası birinci sınıf öğrencilerine beyaz önlükleri giydirildi.

 

Mütevelli Heyet Üyesi Dr. İbrahim Konukoğlu, SANKO Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bayram, Sağlık Bakanlığı Dr. Ersin Aslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Baştabibi Prof. Dr. Mesut Özkaya, Sani Konukoğlu Vakfı Genel Sekreteri Naci Boran, SANKO Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı, SANKO Üniversitesi öğretim üyeleri ve ailelerin katılımı ile düzenlenen tören, pasta kesilmesi, fotoğraf çekimi ve kokteylle sona erdi.


Tansiyon hastası olduğunuzu na...

Gaziantep'te hastane soyan hır...

Sağlıkta şiddet sona ERSİN ...

Gazişehir'de 10 günde üçüncü Ş...

Dr. Mehmet Salih Uluçamgil ve...

SAYIN YETKİLİLER SAĞLIKÇIYA Ş...

Sağlıkta şiddet çok acil sona ...

Mil Sağlık Sen Gaziantep İl t...

Mehlika Ahi, Hakkın Rahmetine ...

AJazeera’den Dolphin Ajans’a z...

SANKO ÜNİVERSİTESİ MEZUNİYET T...

Opr. Dr. Cahit Dinler Vefat Et...

Gaziantep’teki Bebek Ölüm Oran...

Ailesi ameliyata karşı çıktı, ...

SAHİBİNDEN KİRALIK ECZANE VE M...

Uz.Dr.Mustafa Nihat Koç Muayen...

“ ‘SAĞLIKSIZ’ POLİTİKALAR SAĞL...

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN CUMA GÜN...

Gaziantep Milletvekili İrfan K...

ASİD GENEL BAŞKANI DR. YILDIRI...

14 MART TIP BAYRAMI...

BAŞKANFADILOĞLU; SAĞLIKÇALIŞ...

DOÇ.DR.DT.M.HAMDİ ARAS'IN BABA...

SİOTalks İlham Veren Konuşmala...

CHP’de yeni il başkanı Lütfü D...

AK Parti'de meclis üyesi adayl...

Prof.Dr. Ziya Bayraktaroğlu’n...

TAHMAZOĞLU‘NUN ACI GÜNÜ...

Halk Altın’da bir ilk...

Kirazoğlu'nun babası hakkın ra...

Ozan Arif hayatını kaybetti...

Gaziantep'te aynı mahallede ik...

SÖNMEZ, CHP‘den ŞAHİNBEY BELED...

Gaziantep'ten acı haber...

MMT Amerikan Hastanesi kadrosu...

Postacı kapıyı 2 kere kırar!...

Ünlü eğitimci Sedat Akdoğan ha...

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yay...

Ecz. Elif ÖZEMİR KAYA‘nın BAB...

MEHMET SAİT GÜÇLÜ Hakk’ın rahm...

Kamudaki hekimlerin hukuki sor...

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GAZİANTE...

SUYA İNDİRİM..!...

SAĞLIKTA ŞİDDET SONA ERSİN..!...

Arayıcı’ya beraat...

Dt. H.Gülten Bilişik'in annesi...

Fatma Şahin'in Acı Günü ...

YUNUS SAMET’E VOLKAN DEMİREL ...

Ecz. Seyyit ÖZDEMİR’in ANNESİ...

Sağlık Bakanı açıkladı...

Dr. Mustafa Çevik'in babası ve...

Ecz. Fatma DURUKAN’ın eşi Ecz....

CUMHURİYETİN 95. YILINDA SAĞL...

DR. ERDİNÇ TÜTÜNCÜLER’in ANNES...

Ecz. Ferda NARİN'in babası vef...

DR. İBRAHİM YERAL’IN KARDEŞİ...

Gaziantep Polis Meslek Eğitim ...

KONUŞAMIYOR, HAREKET EDEMİYOR...

Zirve Üniversitesi ...

Belde Kanal Darlığı ...

Sürdürülebilir Eczane İşletmec...

ESWT ile Ağrılara Son..!...

NEFES AL, DEĞİŞ, YENİLEN!...

Ş.Kamil Belediye Bşk. Rıdvan F...

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ'NDEK...

GAZİANTEP’TE İLK VE TEK BARİA...

TOTAL DİŞSİZ ÇENELERİN İMMEDİA...

Ecz. Vahit TUNAÇ vefat etmişt...

Hakikat Gazetesi sahibi Yaşar ...

Prof.Dr. Ecz.Okan Atay’dan GAZ...

MMT AMERİKAN HASTANESİ YÖNETİM...

14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ...

Doktor ve Hastası Maratonda Te...

10 Kasım’ı, bir matem gününden...

SANİ KONUKOĞLU UYGULAMA VE ARA...

İŞTE O KARAR......

ECZACILAR DA SAĞLIK HİZMETİNİN...

10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ...

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI...

İşte ayrıntılar......

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI...

Hayrullah KUBBA’nın ANNESİ VE...

Türk Tabipleri Birliği (TTB) H...

TTB’den ‘Hekimler kandırmaca d...

Çözüm KBB Ameliyathane person...

Öğrencilere Fenerbahçe formas...

Diş Hekimi Feray Kayhan’ a “Ha...

MORAL EVİ AÇILDI...

Kasık Fıtıklarında Kapalı (La...

OBEZİTE CERRAHİSİ İLE FAZLA K...

ENDOSKOPİK DİSKEKTOMİ...

OBEZİTEYE TESLİM OLMAYIN..!...

6. ÇOCUK GENETİK HASTALIKLARI ...

Meme Kanseri Bilinçlendirme v...

NÖROLOJİ UZMANI Dr.Rıdvan MUSU...

ŞAHİNBEY’DE 29 EKİM COŞKUYLA K...

Sağlık çalışanlarına şiddet ya...

YENİ GAZİANTEP VALİSİ Sayın Da...

Ecz. Mehmet ŞAHİN'in babası ve...

Moral Evi ile Esen - Bülent U...

TIP HEKİMLERİ DİŞ ÇEKEBİLİR Mİ...

Akılalmaz Olay: Kaldırım Çöktü...

İŞTEN ÇIKARILAN ÇALIŞANLAR SIR...

ÇOCUK YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİ...

DİJİTALLEŞEN DÜNYA “EN HIZLI D...

TEB Artı Sigorta ve Eczacıkart...

MMT Büyümeye Devam Ediyor......

“13’ÜNCÜ ÇUKUROVA NÖROLOJİ GÜN...

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HAST. POLİKLİ...

Ürün Takip Sistemi (ÜTS) Çalış...

HER DEFASINDA SAĞLIK..!...

Merve & Teyfik Çifti Muhteşem ...

On Yıl Önce Ameliyat Ettiği Ha...

MEME KANSERİ TEDAVİ EDİLEBİLİ...

Gaucher hastalarının doğru teş...

SAĞLIK-SEN GAÜN İkinci Dönem K...

Spor tutkunlarının mağazası aç...

HATEM’DEN PEMBE FARKINDALIK...

Unicef ve Türk Kızılayı ‘‘Duyg...

İŞİTME CİHAZININ DOĞRU ADRESİ...

KİLİS’E MODERN TEMSİLCİLİK BİN...

İNOVASYONUN NABZI SANKO ÜNİVE...

Akıllı merceklerle her mesafe...

Doç.Dr. BOŞNAK MEDİCALPARK'ta....

‘’Meme Kanseri Farkındalık Sem...

DEVA ÖZEL AMBULANS SERVİSİ...

SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINI İSTİY...

Teşekkürler...

DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARINDA...

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI FA...

SANKO’DA HALKA AÇIK KONFERANS...

Fissür Örtücüler...

Eczacılara madde bağımlılığı i...

MEVSİM GEÇİŞLERİ RUHSAL HASTAL...

SEVDİKLERİNİZE DEĞER VERİR......

FAZLA KİLOLARINA OBEZİTE CERRA...

Uzm.Dr. Mustafa BAKMAN DEVA'da...

MMT Büyümeye Devam Ediyor......

KEMAL BAYINDIR HASTANESİ HEKİM...

Dördüz Bebekler Taburcu oldu....

ECZANE YERİ SATIŞI...

Hukukçu Hekimler Derneği görev...

...

Batman'dan acı haber: 7 asker ...

SAĞLIKTA ŞİDDET..!...

BAŞIMIZ SAĞOLSUN......

KAMU İDARESİ HAREKETE GEÇMEK İ...

Uyku Apnesinin En Temel Belir...

Diş Hekimi Ali Osman Yılmaz’ı...

Gaziantep Çepnileri Derneği ol...1 2 3 4 5 6 7 8 9 10