Anasayfaya Dön
Bize Yazın
Video Galeri
Facebook
Twitter
Instagram

 
SANKO ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ BEYAZ ÖNLÜK TÖRENİ

30.11.2018   857
Facebook Paylaş
 
 
 


SANKO Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, üniversiteyi, Gaziantep başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesinde sağlık hizmeti kalitesini artırmaya katkı sağlamak amacıyla kurduklarını söyledi.

 

Konukoğlu, tıp fakültesi birinci sınıf öğrencilerinin “Beyaz Önlük Giyme Töreni”nde yaptığı konuşmada, sağlığın her şeyden önemli olduğunu belirterek, “Ömür uzadı, ortalama yaş 80’lere dayandı, herkese sağlıklı ömür dilerim. Allah kimseyi doktorlara muhtaç etmesin ama doktorların eksikliğini de vermesin” dedi.

 

Kampüsün imar işlemlerinin tamamlandığını, üniversite binalarının yanı sıra, sosyal alanlar, lojmanlar ve yurtlar inşa edeceklerini kaydeden Konukoğlu, “Hem verimli bir üniversite hem de fiziki açıdan üniversiteye uygun binalar yaparak, eğitim ve yaşam ortamı sunmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

 

“Hastaneyi ve üniversiteyi para kazanmak amacıyla kurmadık. Alacağımızı değil, vereceğimizi hesapladık” diyen Konukoğlu, öğrencilere şöyle seslendi:

 

“Bu tören, doktorluğa adım atma gününüz. Sizden tek ricamız hastayı anneniz veya babanız olarak görmenizdir. Bunu böyle görürseniz işinizi yük olarak görmezsiniz, hastalarınızı güler yüzle karşılarsınız. Hastayı böyle karşılarsanız, hasta da sizlere güvenir, bu da tedavi sürecini kolaylaştırır.”

 

SANKO Üniversitesi’ni tercih ettikleri için ailelere ve öğrencilere teşekkürlerini sunan Konukoğlu, üniversitede tıp ve sağlık bilimleri dışında fakülteler açabileceklerine de vurgu yaptı.

 

REKTÖR PROF. DR. GÜNER DAĞLI

Abdulkadir Konukoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Rektör Prof. Dr. Güner Dağlı ise üniversitelerin gençlere sadece bir mesleğin inceliklerini öğretmekle kalmadığını, aynı zamanda bilgiyi nasıl kullanacakları ve üretecekleri konularında yöntemleri öğrettiğine dikkat çekti.

 

Üniversitelerin tüm bunların yanında gençlere özen gösterme alışkanlığını, zevklerini keşfetmeyi ve bunu geliştirmeyi, zihinsel cesareti, eleştirel düşünceye sahip olmayı, aktüel olma ve olaylar hakkında yorum yapabilme kabiliyetini de kazandırdığını anlatan Prof. Dr. Dağlı, “Yani sizin büyümenize ve olgunlaşmanıza yardımcı olur” ifadelerine yer verdi.

 

“Sevgili genç meslektaşlarım, bugün adım attığınız bu yol, aslında ömür boyu sürecek bir öğrenciliğe denktir” diyen Prof. Dr. Dağlı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Devamlı değişen teknoloji ve yeni araştırmalarla ortaya çıkan bilgiler sebebiyle kendinizi daima yenilemeniz ve öğrenmeye devam etmeniz gerekecek. Bunula birlikte gelişen yapay zekâ uygulamaları, robotik mühendislik harikaları ve geri kalan bütün yenilikçi yaklaşımlara rağmen tıp hala insani duyguların temel değer olduğu doktorluk, insana dokunan, insanla var olan ve insanla gelişen bir bilimdir. Diğer pek çok meslek ve bilimden farklı olarak atacağınız büyük ya da küçük bir adım tahmin edilemez hasarlara veya yararlara neden olabilir.”  

 

TIP FAKÜLTESİ DEKANI PROF. DR. SALİH MURAT AKKIN

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Murat Akkın, Beyaz Önlük Giyme Töreni’nin, temelinde “usta-çırak” ilişkisi yatan köklü tıp eğitimi geleneğinin bir parçası olduğunu anımsatarak konuşmasına başladı.

 

Genç meslektaş adaylarına seslenen Prof. Dr. Akkın, önlüklerin, bizzat hekimlik sanatındaki meslek “Ustası” hekimler ve “Hocaları” tarafından giydirilmesiyle, kendilerine adeta meslekte bir “çıraklık onayı” verilmiş olduğunu, böylece tıp fakültesi öğrencisi olmanın ayrıcalığı ve gururunun daha bir derinden duyumsanmaya başlandığının altını çizdi.

 

“Önlükleriniz bir yandan sizlere şimdiden ‘doktor’ kimliği sunarken önemli bir sorumluluk da yüklüyor” diyen Prof. Dr. Akkın, şunları kaydetti:

 

“Bu, bugünden itibaren yaşamınız boyunca omuzlarınızda taşıyacağınız ve artarak devam edecek bir sorumluluktur. Tıp fakültesine girişle başlayan ama tıp fakültesi ile bitmeyen bir sorumluluk. Sürekli edinilen bilgi ve geliştirilmesi gereken görgüyü gerektiren bir sorumluluk.

 

Tıp Fakültemizin güçlü eğitim kadrosu, hep birlikte, sizlerin sadece tıbbı çok iyi bilen mezunlar değil, ülkemizin sağlık sorunlarını tanıyan ve çözüm getirebilen aynı zamanda dünya ölçeğinde rekabet edebilen, ‘iyi ve nitelikli’ birer hekim olmanız için çaba gösterecektir.”

 

SANKO ÜNİVERSİTESİ’NİN ARTILARI

Ailelere de seslenen ve “SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak eğitimimize yansıyan birçok güçlü yöne sahibiz” diyen Prof. Dr. Akkın, bunları şöyle sıraladı:

 

“Başta, SANKO adının güçlü iradesiyle birlikte üniversite yönetimimizin tıp ve sağlığa odaklanmış sağlam vizyonu geliyor. İkinci olarak; faklı köklü ekollerden gelen, birikimli ve deneyimli öğretim üyelerinin, çok iyi yetişmiş genç akademisyenler ile buluştuğu çok güçlü bir öğretim kadrosuna sahibiz. 2019 takvim yılında ise akademik kadromuza katılacak yeni hocalarımızla birlikte de öğretim elemanı sayımız 100’ü geçecek.

 

Üçüncü olarak ifade etmek istediğim güçlü yönümüz, SANKO Tıp Fakültesinde duvarlar ve kapılar sadece fiziksel olarak var; ben dahil her hocamıza öğrencilerimiz ihtiyaç duyduklarında en kısa sürede erişebiliyorlar. Temelinde usta-çırak ilişkisinin yattığı hekimlik mesleğinin eğitiminde bunun önemi büyük.

 

Müfredatımızda güncel temel ve klinik tıp bilgi ve becerilerinin donanımı sağlayan derslerin yanı sıra hekimlik mesleğinin profesyonelliğine yönelik özellikleri destekleyen uygulamalı eğitim bileşenleri de yer alıyor. Önümüzdeki en önemli stratejik hedef olarak, eğitime başladığımız ilk akademik yıldan itibaren hazırlıklarını sürdürdüğümüz tıp eğitimi akreditasyonunu, ilk mezunlarımızla birlikte almayı planladık.

 

Üniversitemizde dünyanın çeşitli merkezlerinde başarılı çalışmalar yürüten bilim insanlarımızı öğrencilerimizle buluşturarak, farklı rol modellerle yakından tanışma ve yeni ufuklar hayal edebilme imkânı sağlarken, yurtdışı deneyimi de yaşayabiliyorlar.

 

Son olarak vurgulamak istediğim önemli bir başka güçlü yönümüz de öğrencilerimizin eğitimleri sırasında, ülkemizin kapasite ve donanım açısından en büyük özel hastanelerinden biri olan SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nin klinik, poliklinik, ameliyathane, klinik laboratuvar vb. birimlerinde uygulama olanaklarının varlığıdır.”

 

Konuşmaların ardından, müzik dinletisi eşliğinde SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencilerinin görüntülerinden oluşan slayt gösterisi sunuldu.

 

Geçtiğimiz yıl ulusal kongrelerde bildiri sunan Tıp Fakültesi öğrencilerine teşekkür belgelerinin takdimi sonrası birinci sınıf öğrencilerine beyaz önlükleri giydirildi.

 

Mütevelli Heyet Üyesi Dr. İbrahim Konukoğlu, SANKO Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bayram, Sağlık Bakanlığı Dr. Ersin Aslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Baştabibi Prof. Dr. Mesut Özkaya, Sani Konukoğlu Vakfı Genel Sekreteri Naci Boran, SANKO Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı, SANKO Üniversitesi öğretim üyeleri ve ailelerin katılımı ile düzenlenen tören, pasta kesilmesi, fotoğraf çekimi ve kokteylle sona erdi.


Prof.Dr. Ziya Bayraktaroğlu’n...

Ozan Arif hayatını kaybetti...

Gaziantep'te aynı mahallede ik...

SÖNMEZ, CHP‘den ŞAHİNBEY BELED...

Gaziantep'ten acı haber...

MMT Amerikan Hastanesi kadrosu...

Postacı kapıyı 2 kere kırar!...

Ünlü eğitimci Sedat Akdoğan ha...

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yay...

Ecz. Elif ÖZEMİR KAYA‘nın BAB...

MEHMET SAİT GÜÇLÜ Hakk’ın rahm...

Kamudaki hekimlerin hukuki sor...

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GAZİANTE...

SUYA İNDİRİM..!...

SAĞLIKTA ŞİDDET SONA ERSİN..!...

Arayıcı’ya beraat...

Dt. H.Gülten Bilişik'in annesi...

Fatma Şahin'in Acı Günü ...

YUNUS SAMET’E VOLKAN DEMİREL ...

Ecz. Seyyit ÖZDEMİR’in ANNESİ...

Sağlık Bakanı açıkladı...

Dr. Mustafa Çevik'in babası ve...

Ecz. Fatma DURUKAN’ın eşi Ecz....

CUMHURİYETİN 95. YILINDA SAĞL...

DR. ERDİNÇ TÜTÜNCÜLER’in ANNES...

DR. İBRAHİM YERAL’IN KARDEŞİ...

Ecz. Ferda NARİN'in babası vef...

Gaziantep Polis Meslek Eğitim ...

KONUŞAMIYOR, HAREKET EDEMİYOR...

Zirve Üniversitesi ...

NEFES AL, DEĞİŞ, YENİLEN!...

Ş.Kamil Belediye Bşk. Rıdvan F...

GAZİANTEP’TE İLK VE TEK BARİA...

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ'NDEK...

Ecz. Vahit TUNAÇ vefat etmişt...

Hakikat Gazetesi sahibi Yaşar ...

Prof.Dr. Ecz.Okan Atay’dan GAZ...

MMT AMERİKAN HASTANESİ YÖNETİM...

14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ...

Doktor ve Hastası Maratonda Te...

SANİ KONUKOĞLU UYGULAMA VE ARA...

10 Kasım’ı, bir matem gününden...

10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ...

ECZACILAR DA SAĞLIK HİZMETİNİN...

İŞTE O KARAR......

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI...

İşte ayrıntılar......

Hayrullah KUBBA’nın ANNESİ VE...

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI...

Türk Tabipleri Birliği (TTB) H...

TTB’den ‘Hekimler kandırmaca d...

Çözüm KBB Ameliyathane person...

ENDOSKOPİK DİSKEKTOMİ...

Diş Hekimi Feray Kayhan’ a “Ha...

MORAL EVİ AÇILDI...

OBEZİTE CERRAHİSİ İLE FAZLA K...

OBEZİTEYE TESLİM OLMAYIN..!...

NÖROLOJİ UZMANI Dr.Rıdvan MUSU...

6. ÇOCUK GENETİK HASTALIKLARI ...

Öğrencilere Fenerbahçe formas...

Meme Kanseri Bilinçlendirme v...

Kasık Fıtıklarında Kapalı (La...

ŞAHİNBEY’DE 29 EKİM COŞKUYLA K...

Sağlık çalışanlarına şiddet ya...

YENİ GAZİANTEP VALİSİ Sayın Da...

Moral Evi ile Esen - Bülent U...

Ecz. Mehmet ŞAHİN'in babası ve...

Akılalmaz Olay: Kaldırım Çöktü...

TIP HEKİMLERİ DİŞ ÇEKEBİLİR Mİ...

İŞTEN ÇIKARILAN ÇALIŞANLAR SIR...

Ürün Takip Sistemi (ÜTS) Çalış...

“13’ÜNCÜ ÇUKUROVA NÖROLOJİ GÜN...

DİJİTALLEŞEN DÜNYA “EN HIZLI D...

TEB Artı Sigorta ve Eczacıkart...

ÇOCUK YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİ...

Merve & Teyfik Çifti Muhteşem ...

MEME KANSERİ TEDAVİ EDİLEBİLİ...

On Yıl Önce Ameliyat Ettiği Ha...

MMT Büyümeye Devam Ediyor......

HER DEFASINDA SAĞLIK..!...

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HAST. POLİKLİ...

Gaucher hastalarının doğru teş...

Spor tutkunlarının mağazası aç...

SAĞLIK-SEN GAÜN İkinci Dönem K...

Akıllı merceklerle her mesafe...

İŞİTME CİHAZININ DOĞRU ADRESİ...

Unicef ve Türk Kızılayı ‘‘Duyg...

KİLİS’E MODERN TEMSİLCİLİK BİN...

HATEM’DEN PEMBE FARKINDALIK...

DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARINDA...

Doç.Dr. BOŞNAK MEDİCALPARK'ta....

İNOVASYONUN NABZI SANKO ÜNİVE...

Ömür boyu mutluluklar...

DEVA ÖZEL AMBULANS SERVİSİ...

‘’Meme Kanseri Farkındalık Sem...

Teşekkürler...

SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINI İSTİY...

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI FA...

Eczacılara madde bağımlılığı i...

KEMAL BAYINDIR HASTANESİ HEKİM...

Fissür Örtücüler...

MEVSİM GEÇİŞLERİ RUHSAL HASTAL...

Dördüz Bebekler Taburcu oldu....

SANKO’DA HALKA AÇIK KONFERANS...

MMT Büyümeye Devam Ediyor......

FAZLA KİLOLARINA OBEZİTE CERRA...

Uzm.Dr. Mustafa BAKMAN DEVA'da...

SEVDİKLERİNİZE DEĞER VERİR......

Hukukçu Hekimler Derneği görev...

...

ECZANE YERİ SATIŞI...

Batman'dan acı haber: 7 asker ...

KAMU İDARESİ HAREKETE GEÇMEK İ...

BAŞIMIZ SAĞOLSUN......

SAĞLIKTA ŞİDDET..!...

Uyku Apnesinin En Temel Belir...

30 yıllık doktor avukat oldu!...

Diş Hekimi Ali Osman Yılmaz’ı...

Gaziantep Çepnileri Derneği ol...

SAĞLIKTA ZİRVE...

Kardiyovasküler ve Solunum...

Okul başarısı için sağlıklı be...

Bilen & Barlık Ailesi Büyüyor...

PROF. DR. MEHMET YILMAZ, SANİ...

Bu yazıyı okuduğunuzda her 'ta...

KAYROPRAKTİK NEDİR?...

ŞEKER HASTALIĞININ ARTIŞ HIZIN...

Sağlıkta Şiddet Bitmiyor!...

KOAH ‘‘TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR H...

Örnek Hastane DEFALİFE HOSPİT...

GAZİANTEP ÖZEL AKADEMİ HASTANE...

Dr. Hamide Palaz ve Dr. Fikret...

GASTROANTEP’LE 3 GÜNDE 250 Bİ...

Gaziantep Diş Hekimleri Odasın...

13. Çukurova Nöroloji Günleri...

O SİZİ ÖLDÜRMEDEN SİZ ONU ÖLD...

OBEZİTE VE METABOLİK CERRAHİ ...

DOÇ. DR. GÜZEL, SANKO ’DA...

Gaziantep Eczacı Odası Mali G...

MAİSONETTE OUTLET MAĞAZASI AÇI...

Nöroloji Kliniği ve Uyku merk...

SANKO ÜNİVERSİTESİ TERCİH TANI...

Eyüp ÇAKMAK’ın BABASI VEFAT E...

Gökçe Ağar Eczanesi Açıldı...

Sevgi Ailesinin mutlu günü...

Elele Gönül Gönüle...

Diş Hekimleri Odasından 8.Böl...

OKUL UYUM SÜRECİNDE PSİKOLOJİ...

ÇOCUKLARDA BESLENME ALIŞKANLIK...

HATEM’DE FİZYOTERAPİSTLER GÜN...1 2 3 4 5 6 7 8 9 10