Anasayfaya Dön
Bize Yazın
Video Galeri
Facebook
Twitter
Instagram

 
“EHLİYETİ KASAPTAN MI ALDIN” ESPRİSİ, NEREDEYSE GERÇEK OLACAK!

07.02.2018   248
Facebook Paylaş
 
 
 


Karayolu Taşıma Yönetmeliği gereği psikoteknik belgesi alma mecburiyeti bulunduğu halde, sağlık problemi olan şoförler bu belgeleri sahte evrakla temin edebiliyor. 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda bulunan şoförlerin yüzde 90’ı Psikoteknik Belgesi’ni kafe ve kırtasiyelerden 150 TL karşılığında alabiliyor. Hiçbir sağlık kontrolünden geçmeyen bu şoförler, insan hayatını açıkça tehlikeye atıyor.

“EHLİYETİ KASAPTAN MI ALDIN” ESPRİSİ, NEREDEYSE GERÇEK OLACAK! 
OTOBÜS ŞOFÖRLERİNİN BİRÇOĞU, PSİKOTEKNİK RAPORLARIN KAFE VE KIRTASİYELERDEN TEMİN EDİYORLAR!

150 TL’YE ALINABİLİYOR...

15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda şoför olarak çalışan A.Ç.’nin iddialarına göre sadece kimlik fotokopisi ve vesikalık fotoğraf ile kafe, kırtasiye tarzı mekânlara gidildiğinde 150 TL karşılığında bir gün içerisinde psikoteknik belgesine sahip olunabiliyor.

 

WHATSAPP İLE BAŞVURU!

A.Ç., “Bu belgeleri veren yerlerin İstanbul dışından da bağlantıları var. Büfe, kırtasiye, kafe tarzı yerler bu belgeyi psikoteknik değerlendirme merkezleri aracılığıyla veriyorlar. Sizin dahi gitmenize gerek yok. Aracılar çok rahat bir şekilde bilgileri WhatsApp ile gönderebiliyorlar. Burada bu şekilde kanunsuz iş yapan 10 yer bulabiliriz. Renk körlüğü olsun, epilepsi hastası olsun çok rahat bir şekilde bu belgeyi alabiliyor” dedi.

 

PSiKOTEKNiK BELGESİ NEDiR?

Psikoteknik Belgesi, kişilerin bedensel ve psikolojik durumlarının sürücülük yapmaya elverişli olup olmadığını gösteren, psikolog ve simülatör eşliğinde gerçekleştirilen 1 saatlik bir testin akabinde verilen bir belgedir ve Sağlık Bakanlığı denetiminde onaylı kurumlar tarafından verilmektedir.

 

BELGELER SAHTE DEĞİL USULSÜZ

Büfede bir yanda sigara satan esnafın bir yandan da psikoteknik belgesi verdiğini iddia eden A.Ç., “Terminaldeki şoförlerin yolcu ile otogardan çıkabilmeleri için trafik polislerine ehliyetlerini, SRC belgelerini ve Psikoteknik belgelerini onaylatmaları gerekiyor. Belgelerin sahte olmadığı, ancak usulsüz bir şekilde temin edildiği için polis anlayamıyor. Ayrıca merdivenaltı bu belgeler sistemde de gerçek gözüküyor. Ciddi bir denetimsizlik söz konusu… Belgelerin kaşeleri dahi gerçek... Şoförlerin yüzde 90’ı psikoteknik belgesini bu şekilde alıyor” diye konuştu.(Milli Gazete)


GAZİANTEP’TE EDS PANOSU DEV...

HEKİMLERİN TIBBİ KAYIT ALMA YÜ...

Hatay Büşra'ya ağlıyor...

6 AY SÜRE İLE KAN ŞEKERİ TAKİB...

Sınıra giden sağlık personeli ...

Doktor, hastaların odasında du...

5 yaşındaki kız çocuğuna cinse...

Market Alışverişi artık çok ko...

Kryolan Gaziantep’te açıldı......

Efsane doktor 'Kolsuz Agop' ha...

Bakan Gül’den Afrin Gazilerin...

GAÜN’de “Uluslararası İleri Tr...

Uzm. Dr. Sadettin SEZER Muayen...

Gaziantep’te iş adamlarına FET...

Güzellik Sırlarımızda Bağırsa...