Anasayfaya Dön
Bize Yazın
Video Galeri
Facebook
Twitter
Instagram

 
Hemşirelerin Ceza Alabileceği Suçlar

31.01.2018   808
Facebook Paylaş
 
 
 


1-Taksirle Öldürme ve Taksirle Yaralama : Bilinçli taksir durumunda yaralama suçunun soruşturulması savcılıklar tarafından yapılır. Basit Taksir ile işlenen yaralama suçlarında ise suçun soruşturulması kişinin şikayeti ile yapılabilir. (TCK m.89/5) Suçun soruşturulabilmesi için yaralanan kişinin altı ay içinde mahkemeye başvurması gerekir. (TCK m.73) Bu süre kişinin fiili ve fiili gerçekleştiren kişiyi öğrendiği gün itibari ile başlar. Hüküm verildikten sonra kişinin şikayetini geri çekmesi cezanın verilmesini engellemez.

 

2-Gerçeğe Aykırı Belge Düzenlemek :Kanuna göre sağlık mensubu kişilerin gerçeğe aykırı belge düzenlemesi, Düzenlenmiş belgeyi yok etmesi ya da üzerinde değişiklik yapması suç teşkil etmektedir. “Gerçeğe aykırı belge düzenleyen tabip, diş tabibi, eczacı, ebe, hemşire veya diğer sağlık mesleği mensuplarının, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağı hükme bağlanmıştır.


3- Kişisel Verilerin Kaydedilmesi ve Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme veya Ele Geçirme : Meslek sırrı, kişilerin mesleki görevlerini ifa ederken hizmet verdikleri kişiler hakkında, meslekle ilgili olarak öğrendiği ve açıklandığı takdirde bu kişiyi maddi ve manevi olarak zarara uğratacak bilgilerdir. Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir.


4-Kamu Görevlisinin Suçu Bildirmemesi ve 

Sağlık Mesleği Mensuplarının Suçu Bildirmemesi : Türk Ceza Kanunu’na göre sadece kamu görevlisi yada sağlık çalışanı değil bütün bireyler şahit olduğu bir suçu yetkili kişi ve kuruluşlara bildirmezse suçludur. TCK hem kişisel bilgilerin açıklanmasını suç sayarken, suç teşkil eden belirli kişisel bilgilerinde açıklanmamasını suç saymıştır

 

5-Görevi İhmal ve Görevi Kötüye Kullanma: Kamu görevlisinin kanun, yönetmelik yada amirin emri ile kendisine verilmiş bir görevi, kişilerin mağduriyetine yada kamunun zararına neden olacak şekilde bilerek ve isteyerek ihmal etmesi yada görevini kötüye kullanarak kişilere haksız bir kazanç sağlamasıdır. Burada ihmal kendisinden beklenen ve yapması gereken iradi hareketi yapmamasıdır.

 

6-Çocuk Düşürtme : Kadın doğum hemşireleri kürtaj yapma yetkisine sahip değildir. Doktoru asiste etmek ve gerekli aletlerin uygun koşullarda hazırlığı ve temini hemşirenin görevleri arasındadır. Ayrıca gebelerin hastanede kaldıkları süre içinde tedavi ve bakımlarının yapılması da bu görevlere dahildir. Bu kapsamda bakıldığında yanlış ilaç verilmesi nedeni ile bir hemşire bir hastanın çocuğunu kaybetmesine neden olabilir. Özensiz ve dikkatsiz davranış neticesinde olduğundan ve sonucu öngörmediğinden hemşire taksirli eylemden yargılanabilir.

 

7-Çocuğun Soybağını Değiştirme :Soybağının değiştirilmesi: Bir çocuğun gerçek soybağından başka bir soybağında görünmesini sağlayan hareketlerin yapılmasıdır. Bu hastanelerde hemşirenin özensiz hareket ederek bir çocuğu başkası ile değiştirmesi ile gerçekleşebilir. Soybağının gizlenmesi çocuğun gerçek soybağının belirlenmesini ciddi şekilde zorlaştıran bir sebep oluşturmak demektir. Bu suç ihmali yada icrai eylem olarak işlenebilir.

Hastanelerde ve diğer kurumlarda çalışma koşullarının iyileştirilmesi de hemşirelerin tıbbi hatalar nedeni ile oluşabilecek yasal sorunların önlenmesinde önemlidir. Nitekim hastanelerde hemşire ve sağlık çalışanları üç kişinin yapacağı işi tek başına yapmakta, uzun çalışma saatleri ve hasta sayısına düşen hemşire sayısının azlığı nedeni ile mesleki hatalara açık hale gelmektedirler. Yetersiz ekipman, yetersiz personel ve hasta sayısının fazlalığı, olumsuz çalışma şartlarını beraberinde getirmekte ve hemşireler işin gereklerini yerine getirmek için üstün performans sergilemektedir.Ancak yargı bu gerekçelerden hiçbirini kabul etmememktedir. Bu nedenle hayatları boyunca bir defa başlarına gelecek böyle bir durum için her seferinde başına gelecekmiş gibi davranmaları gerekir. Tıpkı Fenilketonüri taraması 20.000 bebekte sadece bir tanesini bulmak için yapıldığı gibi. Hemşire de her durumda başına böyle bir durum gelebilir şeklinde özenli ve dikkatli davranması gerekir.

 

BURADAN TÜM HEMŞİRE ARKADAŞLARIMA SESLENİYORUM ÜCRETSİZ OLARAK İSTEDİĞİNİZ ZAMAN İSTEDİĞİNİZ YERDE SİZLER İLE SAĞLIK HUKUKU EĞİTİMLERİ YAPABİLİRİZ. 


GAZİANTEP’TE EDS PANOSU DEV...

HEKİMLERİN TIBBİ KAYIT ALMA YÜ...

Hatay Büşra'ya ağlıyor...

6 AY SÜRE İLE KAN ŞEKERİ TAKİB...

Sınıra giden sağlık personeli ...

Doktor, hastaların odasında du...

5 yaşındaki kız çocuğuna cinse...

Market Alışverişi artık çok ko...

Kryolan Gaziantep’te açıldı......

Efsane doktor 'Kolsuz Agop' ha...

Bakan Gül’den Afrin Gazilerin...

GAÜN’de “Uluslararası İleri Tr...

Uzm. Dr. Sadettin SEZER Muayen...

Gaziantep’te iş adamlarına FET...

Güzellik Sırlarımızda Bağırsa...