Anasayfaya Dön
Bize Yazın
Video Galeri
Facebook
Twitter
Instagram

 
ÖZEL HATEM HASTANESİ SPONSORLUĞUNDA NRP EĞİTİMİ

25.01.2018   384
Facebook Paylaş
 
 
 


Özel Hatem Hastanesi sponsorluğunda 16-17-18 Ocak 2018 tarihinde  Ülkemizde asfiksiye bağlı ölümlerin önlenmesi amacıyla NRP (Yenidoğan Canlandırma Programı ) düzenlendi. 

Tüm dünyada yılda 4 milyon yenidoğan ölmektedir. Bunların yaklaşık  %20’si doğum sonrası asfiksiye bağlı kaybedilmektedir. Asfiksili bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları, yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurmaktadır. Bu kapsamda temel canlandırma becerilerinin kazandırılabilmesi için bu konuda eğitim almış ve standart uygulamaya sahip personellerin yetiştirilmesi  gerekmektedir. Bakanlığımız tarafından “doğum odasındaki herkesi” hedefleyen Neonatal Resüsitasyon Programı (NRP),  ülkemizde  doğumda gelişebilecek yenidoğan mortalitesini ve asfiksinin yolaçtığı sekellerin azaltılmasına katkı sağlayacaktır.

NRP programı 2017 yılında güncellenmiştir. İlimizde ilk güncel eğitim Sağlık Müdürlüğü  Halk Sağlığı Başkanlığı ÇEKÜS Birimi tarafından planlanmış olup, HATEM Hastanesi sponsorluğunda Palmiye Otel’de gerçekleştirilmiştir. ÇEKÜS Birim Sorumlusu Dr. Selda Doğan’ın kurs sorumlusu olduğu eğitimde, Hemşire Hülya Durdu Bayır, Yenidoğan Uzmanı Dr. Servet Özkiraz, Yenidoğan Uzmanı Dr. Hüseyin Selim Asker ve Hemşire Zuhal Ökmen eğitimci olarak görev almıştır. Eğitime üniversite, kamu ve özel hastanelerde görev yapan 26 personel (Doktor, Ebe, Hemşire, ATT) katılmıştır. Kurs sonunda yapılan sertifika sınavında başarılı olan katılımcılara sertifikaları törenle verilmiştir.


GAZİANTEP’TE EDS PANOSU DEV...

HEKİMLERİN TIBBİ KAYIT ALMA YÜ...

Hatay Büşra'ya ağlıyor...

6 AY SÜRE İLE KAN ŞEKERİ TAKİB...

Sınıra giden sağlık personeli ...

Doktor, hastaların odasında du...

5 yaşındaki kız çocuğuna cinse...

Market Alışverişi artık çok ko...

Kryolan Gaziantep’te açıldı......

Efsane doktor 'Kolsuz Agop' ha...

Bakan Gül’den Afrin Gazilerin...

GAÜN’de “Uluslararası İleri Tr...

Uzm. Dr. Sadettin SEZER Muayen...

Gaziantep’te iş adamlarına FET...

Güzellik Sırlarımızda Bağırsa...