Anasayfaya Dön
Bize Yazın
Video Galeri
Facebook
Twitter
Instagram

 
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZE SAĞLIK

27.12.2017   277
Facebook Paylaş
 
 
 


Sev Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt .Cansu Akyüz’’  Havaların sıcak soğuk dengesinin olmadığı şu günlerde soğuk algınlığı, nezle, grip gibi durumlarla çok daha sık karşılaşır olduk. Demir gibi bir bağışıklık için nasıl beslenmeliyiz buyurun hep birlikte inceleyelim.

 

Nedir bağışıklık sistemi ?

Bağışıklık sistemi; bir canlıdaki hastalıklara karşı koruma yapan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin toplamıdır. Yani vücudun bir nevi koruma kalkanıdır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, hastalıklara karşı direnç kazanmak, soğuk algınlığı, grip ve kanserden etkilenme olasılığını azaltmak için en önemli noktadır. Tekrarlayan ya da kronik enfeksiyonlar sadece bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda ortaya çıkar. Zayıf bağışıklık sistemi enfeksiyonlara yol açar ve vücut direncini zayıflatır. Bağışıklık sistemimiz yanlış beslenme tarzı, gereksiz ilaç kullanımı ve hareketsiz yaşamla birlikte zayıflamaktadır.

Vücut stresi yok edebilmek için maddeler üretir, dengesini şaşırır ve bağışıklık sistemimiz hastalık veya uçuk çıkması olarak zayıfladığını gösterir.

Araştırmalar bağışıklığın yaşla birlikte zayıfladığını ortaya koymaktadır. Belirli yaşlardan itibaren bağışıklığı güçlendiren besinlerden tüketmek hastalıklara yakalanma riskini büyük ölçüde düşürülmesine yardımcı olur.

Bağışıklığı güçlendiren yiyecekler dendiğinde belli bir besin grubunu düşünmemek gerekir. Her besin grubundan yeterli ve dengeli bir beslenmeyle vücut için gerekli mineral, vitamin ve protein alınmalıdır. Bunun çözümü de sağlıklı bir beslenme planı oluşturmaktır.

 

*Hazır gıdaların tüketilmemesi ,

*Kalorisi yüksek fakat besin değeri olmayan atıştırmalıklardan mümkün mertebe uzak durmaya çalışmak

*Kurubaklagillerden haftada 2-3 kez tüketmek

*Yağlı tohumlardan (fındık,ceviz vb.) her gün 1-2 porsiyon tüketmek

*Süt ve süt ürünlerinden yeterince yararlanmak

*Günlük beslenmede şeker miktarını minimum tutmak

*Gazlı içecekler yerine her gün farklı renklerde mevsiminden meyve tüketmek

*Bol bol yeşil yapraklı sebzelerden yararlanmak

*Alkol ve sigaradan uzak durmak

*Her gün en az 2.5 litre su tüketmek

**Düzenli egzersiz yapmak

*Yeterince omega 3 almak bağışıklığı güçlendirmek için gereklidir.

Zaten doğa bize mevsiminde verdiği sebze ve meyvelerle yeterince destek oluyor.Bizlere sadece hakkıyla yararlanmak düşüyor.

Bazı vitamin ve minerallerin bağışıklık sistemi için önemi çok daha ayrıdır. İşlevlerini ve en çok bulunduğu gıdalara bakacak olursak ;

 

A VİTAMİNİ : Özellikle bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini azaltan A vitamini en çok; süt ve süt ürünleri, balık yağı, yumurta, ıspanak , havuç, kara lahanada bulunur.

B6 VİTAMİNİ :Yetersizliği bağışıklık sisteminin baskılanmasına neden olur.Sarımsak, esmer pirinç, adaçayı, toz acıbiber en çok B6 vitamini içeren gıdalardır.

B12 VİTAMİNİ : Eksikliği savaşçı hücre sayısının ve enfeksiyona nede olan organizmalarla savaşma yeteneğinin azalmasına neden olur. Kırmızı et ,balık, yumurta, tavuk ,süt ve süt ürünleri önemli kaynaklarıdır.

C VİTAMİNİ : Antiviral ve antibakteriyal etkisinin yanı sıra bağışıklığı arttırır ve güçlendirir. Turunçgiller, yeşil biber, maydanoz, kiraz, kavun önemli kaynaklarıdır.

SELENYUM : Balık, hindi eti, kırmızı et, ay çekirdeği en çok selenyum içeren besinlerdir. Araştırmalar kanser riskini azalttığını ortaya koymuştur.

ÇİNKO : Birçok virüs cinsinin çoğalmasını engeller.Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve yaraların tedavi edilmesinde önemli yer tutar. Yumurta, et ve sütte yoğun bulunur.

DEMİR EKSİKLİĞİ : Lenf bezlerinin yapısının bozulması , savaşçı hücrelerin işlevinin azalması gibi bağışıklık sisteminde önemli bozukluklara neden olur. Özellikle kırmızı et, yumurta da hayvansal demir, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzelerde bitkisel kaynaklı demir bulunur.

 

Eğer bağışıklık yönünden direnciniz olduça düşük ise bir uzmandan yardım almanızda fayda var. Her konuyu uzmanına beslenmenizi diyetisyeninize danışmalısınız.

Sağlıklı beslenerek fit kalmak isteyen herkesle bir gün buluşmak dileğiyle !


KÖTÜ UYGULAMA SİGORTANIZI DEVA...

ÇOCUKLARI EĞLENDİREN UYGULAMA...

VEREMSİZ BİR TÜRKİYE...

Uzm.Dr. Mehmet Şenol Vefat e...

Prof. Dr. Avni Gökalp ‘ın anne...

Isparta'da askeri eğitim uçağı...

DİŞHEKİMİ MİKAİL ÖZMARTI'NIN ...

ÇOK ACI KAYIP......

Ecz. İrfan Karakullukçu’nun ...

Dr. Mehmet Tamer TUNCER’in A...

Kapatılan Zirve Üniversitesi T...

Abdurrahim KİREMİTÇİ vefat etm...

YENİ KHK BU SABAH YAYINLANDI! ...

SURİYELİ HASTALARDAN ONAM NASI...

Spinal Müsküler Atrofi (SMA)...