Anasayfaya Dön
Bize Yazın
Video Galeri
Facebook
Twitter
Instagram

 
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ 2017 - 2018 Akademik Yılı Açılış Töreni

27.10.2017   4981
Facebook Paylaş
 
 
 


Gaziantep Üniversitesi’nin 2017- 2018 Akademik Yılı resmi açılış törenine Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de katıldı

 

Şimşek: Üniversiteler ve sanayi asla kopuk olmamalı

 

Gaziantep Üniversitesi 2017 – 2018 Akademik Yılı Resmi Açılış Töreni’nde “Küresel Görünüm ile Türkiye Ekonomisi konulu açılış dersi veren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, tüm göstergelerin Türkiye’nin büyüdüğünü gösterdiğini belirterek, “Ülkemizin hedeflerine ulaşmasında üniversitelere de büyük görev düşüyor. Bunun için üniversitelerimiz ve sanayi asla ve asla kopuk olmamalı” dedi.

 

Mavera Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törendeki konuşmasında, Türkiye’nin ekonomik göstergeleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, önümüzdeki dönem büyük bir kur şokunun yaşanmaması durumunda enflasyonun yüzde 7’lere çekileceğini söyledi.   Şimşek, yeni reformlarla işsizliği ve enflasyonu aşağıya çekeceklerini vurgularken, 1 yılda 1 milyon 100 bin kişiye iş bulduklarını, önümüzdeki dönem reformlarla Türkiye’ye üst gelir grubuyla 20 bin dolar kişi başına milli gelir düzeyine taşıyacaklarını vurguladı.

 

KRİZ VE DARBE GİRİŞİMİNE RAĞMEN BÜYÜDÜK

Geçen sene küresel kriz nedeniyle dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 3 civarında büyüdüğünü, Türkiye’nin ise terör ve hain darbe girişimine rağmen bu seviyede bir büyüme hızı yakaladığını belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek konuşmasını şöyle devam ettirdi: “Ama, bu sene hızla toparlandık. Muhtemelen bu sene yüzde 5 buçuk civarında büyüyeceğiz. Önümüzdeki 3 sene içerisinde de bunu devam ettireceğimize inanıyorum. Niye, zaten son 15 yıl-16 yıla bakarsanız Türkiye ortalama 5 nokta 6 büyümüş. Reform yapmayı umuyoruz, reform yapıyoruz ve ondan dolayı da biz bu büyümeyi devam ettireceğimize inanıyorum. Peki efendim diyorlar ki büyüme var bize yansımıyor diyorlar bize yansımıyor diyorlar, öyle değil. Bakın, 2007’den bu yana Türkiye’de 7 nokta 9 milyon insanımıza iş bulmuşuz, bu reel. Mesela bu senenin başından bu yana 800 binden fazla kardeşimize iş bulmuşuz. Geçen seneden bu yana yıllık olarak 1 nokta 1 milyonun üzerinde vatandaşımıza iş bulmuşuz. Evet büyüme var ve büyüme yansıyor. Bunu otomotiv satışında görebilirsiniz, konut satışında görebilirsiniz, bunu beyaz eşya satışında görebilirsiniz, bunu yurt dışına giden turist sayısında görebilirsiniz. Hangi göstergeyi alırsanız alın büyüme var, gerçek ve yansıyor. Önümüzdeki dönemde tabi biz işsizlik oranlarını yüksek büyümeyle aşağıya çekmeyi ümit ediyoruz. İnşallah başarılı oluruz yoğun bir çaba gerekiyor reform gerekiyor.

 

ÜNİVERSİTELER VE SANAYİ ASLA KOPUK OLMAMALI

Konuşmasının devamında, Türkiye’nin belirlenen kalkınma hedeflerine ulaşması için tüm göstergelerinde başarı sağlanması gerektiğine vurgu yapan Başbakan Yardımcısı Şimşek, bu konuda ise şunları söyledi: “Gaziantep Üniversitesi bir eğitim kurumu. Üniversiteler ile sanayi asla ve asla kopuk olamaz. Tabiiki burası bir bilim, fikir merkezi. Ama, bir o kadar da gençlerimize pratik yetenekler tecrübe vermeli. Mesela Gaziantep Üniversitesi’nin benim açımdan değerlendirme ölçeği şu olur: Gaziantep Üniversitesi bünyesinde yılda kaç tane şirket kurulmuş? Kaç tanesi iflas etmiş. Benim için en önemli göstergelerden bir tanesi. Yapılması gereken öğrencilerinizle, dışardakilerle birlikte şirket kurmak. Fikirlerinizi hayata geçirmek. Sanayi ile birlikte çalışın. Nerede çalışıyorsa çalışsın. Sosyal bilimlerde mi çalışıyor? O zaman ülkemize gelen Suriyeliler ile ilgili çalışma yapar. Toplumsal sorunlarımız var. Onlarla ilgili araştırmalar yapın.  Onlarla ilgili biz bilgiye dayalı daha iyi politikalar geliştirelim. Burada üniversitelerimize de büyük görev düşüyor. Çünkü, mezun olmadan önce mutlaka ve mutlaka birkaç yerde staj yapmış olmak gerekiyor. Tecrübe kazanmış olması lazım gençlerimizin. İşte, biraz önce rektörümüzün dediği gibi intörn uygulaması gibi, sanayiyle içiçe eğitim gibi projelerle bu büyük ölçüde sağlanmış olur.”

 

İŞGAL GİRİŞİMİNİ OMUZ OMUZA CEVAP VERDİK

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ise, Dünya’nın bir buhran döneminden geçtiğini vurgularken, “Tabi ki coğrafyamız da kaderini yaşıyor. Ama biz kaderimizden kaçmıyoruz. Tam tersine yedisinden yetmişine milletiyle ve aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde irade kullanarak, kaderimizi şekillendirmeye çalışıyoruz” dedi. Ülkemizin bulunduğu zor coğrafya nedeniyle zaman zaman işgallere uğramasına karşın, asla boyun eğmediğini kaydeden Rektör Gür, “Gerek içeriden, gerek dışarıdan vatanımıza ihanet eden ve kastedenlere karşı da bu millet Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı, Çerkezi, Alevisi, Sünnisi ile gerekli cevabı vermiştir. Vermeye de devam edecektir” şeklinde konuştu.

 

BİZ KOCA BİR ÇINARIZ

Bu süreçte Gaziantep Üniversitesi’nin de bir bilim yuvası olarak üstüne düşeni yerine getirdiğini kaydeden Rektör Prof. Dr. Ali Gür, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her kurum ve her birey kendi üzerine düşen görevi yapıyor ve yapacaktır. Bu coğrafya kolay bir coğrafya değil. Yer üstü ve yer altı zenginliklerinden dolayı sürekli hakimiyet alanı olmaya çalışılmış, dönem dönem işgallere uğramışsa da asla bu coğrafyada var olan milletimiz bunlara boyun eğmemiştir. Biz, koca bir çınarız. Nerdeyse 50 yıllık ve tarihten gelen köklerimizle kurumsal kimliğimizi muhafaza ediyoruz. 53 bin öğrencisiyle. Dile kolay. Aynı zamanda Türkiye’nin farklı coğrafyalarından gelen öğrencilerle birlikte. Dünya coğrafyasından, bütün kıtalardan 108 ülkenin evlatları bizim bağrımızda huzur buluyorlar. Bizi tercih ediyorlar ve dezavantajlara rağmen bu bölgede huzur içerisinde yaşayarak eğitimlerini tamamlayıp ülkelerine dönüyorlar. Bizim hedefimiz birkaç yıl içerisinde 140 ülkeyi burada barındırmaktır. Çünkü bu coğrafyanın misafirperverliğini, kadirşinaslığını bildikten gördükten sonra bu coğrafyanın gelecek şekillenmesinde evlatlarımız her zaman gerekli olan temeli atacaklar.”

 

TÜRKİYE VE DÜNYA’YA ÖNCÜ ÜNİVERSİTEYİZ

Gaziantep Üniversitesi’nin kurumsal kimliğiyle, sadece coğrafyasında değil, Türkiye ve Dünya’da öncü olmaya aday ve aynı zamanda öncü bir üniversite olduğu vurgusunu yapan Rektör Prof. Dr. Gür, sözlerinin devamında ise şunları söyledi: “Tabiî ki herkes farklı düşüncede olacak. Homojen bir düşünce arzusu Allah’ın yaratılış kurallarına aykırıdır zaten. Farklı düşünceleri harmanlama, farklı düşüncelerden potansiyel enerjiyi dinamik enerjiye döndürmek istiyoruz. Asla homojen bir üniversite oluşturma sevdamız olmadı olmayacak da zaten. Ama biz bunu yaparken belli kriterlere uymak zorundayız. Devletimizin ve milletimizin hassasiyetleri doğrultusunda genel evrensel kurallar çerçevesinde vatana ihanet etmemek, bayrağına saygıda kusur etmemek, inançlara saygılı olmak, ezan sevdasından vazgeçmemek ve vatan bütünlüğünü korumak kaydıyla ne düşünürseniz düşünün. Bu bizim üniversitemizin zenginliğidir, potansiyel enerjisidir. Bu konuda aşağı yukarı geçtiğimiz süreçleri hepimiz biliyoruz. Elbette ki bir yandan devletimizin hassasiyetleri doğrultusunda ihanet şebekelerine karşı gerekli tedbirler alınıp aramalar yapılırken diğer taraftan da asıl rolümüz olan eğitimi asla unutmadık. Hedefimiz kaliteli, kurumsallaşmış bir üniversite. Allah’a çok şükür büyük Avrupa Birliği Projeleri yapıyoruz. Erasmus’ta Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa’dan sonra Avrupa Birliği projelerinde en fazla kaliteli proje üretip, pay alan şehir Gaziantep ve üniversitemizdir. Tıp dışı alandaki İntörnlük Gaziantep Üniversitesi’nin tescilli bir markasıdır. Şu anda YÖK Başkanlığımız ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla birlikte 70 üniversite bu programa geçmek için intörnlük programı güncellemek için yola koyuldular. Biz bu tohumu attık ve yakın zamanda yeşerecek. Bir başka özelliğimiz hani son zamanda çıktıya meslek yüksekokulları gerçek anlamına kavuşabilmesi için sanayinin içerisinde yer almalı ve sanayinin içerisinde meslek yüksekokulları kurmalıyız diye tavsiye kararı çıktı. Biz zaten bunu yaklaşık olarak 9 yıldır yapıyoruz. Diğer taraftan Türkiye’de üç dilde eğitim yapan Türkçe, İngilizce ve Arapça tek üniversiteyiz ve bu eğitim programı yaparken de gerek devletimizin gerek kurumlarımızın büyük gayretleriyle eksikliklerimize rağmen bunu başarıyla taşımak istiyoruz. Çünkü bizim burada yetiştireceğimiz öğrencilerimiz sadece Türkiye’de değil gittikleri ülkelerde de öncü bayraklardan olacaklar ve bizim misyonumuzu temsil edecekler.”

 

BAKAN ÖĞRENCİLERE AŞURE DAĞITTI

Şimşek’in ilk dersinin ardından Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, üniversite öğrencileri tarafından yapılan bir cam işlemeli bir vazo hediye etti. Bakan ve beraberindekiler daha sonra Öğrenci Yemekhanesi’nde yemek yiyip, öğrencilere aşure dağıttı. Gaziantep Üniversitesi’nin 2017 – 2018 Eğitim Öğretim Yılı açılış törenine Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Kaymakamı Celalettin Özdemir, Şehitkamil Kaymakamı Ali Dursun, Bölge İstinaf Mahkemesi Başsavcısı Mustafa Yalçın, Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Halil Uysal, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Eyüp Özkeçeci’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçi ve bürokratın yanı sıra, akademisyen ve öğrenciler Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’ni doldurdu.


ECZANELER KURBAN BAYRAMINDA ...

DEVREN ECZANE...

Estetisyen alınacaktır ...

Gaziantepli Trans Doktor Adayı...

İstanbul'da doktora saldırı..!...

DİYABET OKULU AÇILDI....

Hemofili Yaz Okulu...

Özel Gaziantep Akademi Hastane...

ŞAHİNBEY MİLLİ MÜCADELE MÜZESİ...

İDAM VEYA HADIM ÇÖZÜM DEĞİLDİR...

Ecz. Mehmet Yaşar ÖZKEÇECİ vef...

Yaşar Erkent hayatını kaybetti...

DEVREN ECZANE...

DİŞ HEKİMİ HIDIR ÖZÇİFT 'İN ...

Gaziantep'te tehlikeli gerginl...

Değişim Kreş’te mezuniyet sev...

EL VE KOLTUK ALTI BÖLGESİ AŞIR...

YENİ YAŞAM DERNEĞİ RESMEN FAAL...

SAĞLIKTA ŞİDDET..!...

Esen Çiftinin Beşiz Sevinci...

Suriyeli Ailenin 4’üz Sevinci...

Pınar & Ali’nin Mutlu Günü...

KONUKOĞLU’NA YILIN VAKIF İNSAN...

BEHÇET HASTALIĞI HAKKINDA BİL...

MERSİN'DE YAŞANAN ŞİDDET OLAYI...

GAZİANTEPLİ DOKTORU DÜNYA İZLE...

Gaziantep'te beşiz bebeklerin ...

Minik Leyla'dan acı haber...

Devlet Sağlık Turizm Yapan Kur...

SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ, ...

41. Dönem 1. Bölgelerarası Top...

Dikkat Eksikliği ve Hiperakti...

Geriatrik Anestezi ve Yoğun Ba...

YKS’YE GİRECEK ÖĞRENCİLERE TAV...

GAÜN’DE 7 ÜLKE, MÜLTECİ KADIN...

PREMATÜRE BEBEKLERDE BESLENME...

MEDİCAL PARK’TA MEDİKAL ESTET...

FİMER Ailesi Büyümeye Devam Ed...

BAYILMAYA DİKKAT...

HASTALARI ANNENİZ, BABANIZ BİL...

Türkiye kazandı...

WWF ...

‘’FARKLI AÇIDAN BAKIŞ’’...

Adıyaman'da eğitim uçağı düştü...

ACI KAYBIMIZ...

SINAV KAYGISIYLA BAŞA ÇIKMA...

GAZİANTEP 27. DÖNEM MİLLETVEKİ...

İyi Parti Milletvekili adaylar...

ADALET BAKANI GÜL'E ÇAĞRIDA BU...

OP.DR. Seydi DEMİR HATEM'de.....

GAÜN HASTANESİ’NDE BAYRAMLAŞMA...

Diş Hekimleri Odasına UZER den...

YENİ YAŞAM gönüllüleri iftar ...

Siyasi Partilerden 8.Bölge Ga...

Duymer Özel Eğitim ve Rehabili...

OBEZİTE CERRAHİSİ...

NETLEŞMEYEN HASTALIK “NET”...

Tabip Odasından Yerlikaya’ya Z...

PROF. DR. CELAL AYAZ SANKO’DA...

Synflorix™, etkililiği ve etki...

HALK OYUNLARI GRUBU UKRAYNA’DA...

Sağlıklı Kilo Vermek için 8 e...

Av.Nülifer Ay Hayatını Kaybett...

FACİADAN DÖNÜLDÜ......

RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMALARI...

RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMALARI...

RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMALARI...

RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMALARI...

RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMALARI...

RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMALARI...

DİŞ HEKİMLERİ İFTARDA BULUŞTU...

Prof.Dr. Altan YILDIRIM, ÇÖZÜM...

HAYRULLAH KUBBA RAMAZAN BAYRAM...

NETGÖZ Bayazhan’da Bir Araya G...

HATEM AİLESİ İFTAR YEMEĞİ VE ...

KARNELER ALINDI, ÇOCUKLARIMIZ...

DUYMER Özel Eğitim ve Rehabili...

63 yaşındaki kadın mürekkep ba...

Bu Türkiye'de bir ilk......

RAHİM AĞZI KANSERİNDE ERKEN T...

ÜREME VE CİNSEL SAĞLIK MODÜLE...

Eczacı Odası Yaşlıları Unutmad...

GAÜN Hastanesi’nde “Multipl S...

ADC Ailesi İftarda Buluştu...

Gücümüz BİRLİKTELİĞİMİZ...

KAPLAN ECZACILARLA BULUŞTU...

Yrd.Doç.Dr. Hüseyin TAŞKIRAN ...

DOÇ. DR. ERHAN ÖZYOL SANKO GÖ...

Prof.Dr. Haluk CEYLAN HATEM'de...

Özel Düztepe Yaşam Hastanesind...

“PROGRAM AÇMA KRİTERLERİ”...

“SAĞLIK SEKTÖRÜNDE GİRİŞİMCİLİ...

ERSİN ARSLAN’I UNUTMADIK...

DEFALİFE HOSPİTAL AİLESİ İFTAR...

LÖSEMİLİ ÇOCUKLARDAN ÖRNEK DAV...

İnsan Beyninin Bilinen ve Bil...

HATEM MEZUNLARI KEP ATTI...

Erkek kısırlığında GÜNCEL TED...

MEDİCAL PARK İFTAR YEMEĞİNDE...

Doğurganlığı Artıran Önemli B...

AKADEMİ HEKİM KADROSUNU GÜÇLEN...

PSİKOLOG DİDEM CENGİZ SANKO’D...

YAŞLANAN GÖZLER...

Sağlık-Sen Kadın Kollarından ...

Üreme Sağlığı Danışmanlık Eğit...

GÖZ KAPAKLARI OLMAYAN BEBEĞE ...

Dr. Şinasi Emre Salman’ın BAB...

Op.Dr. Medine Toprak Konca’n...

SAĞLIKLI YAŞAM VE SPORCU BESLE...

DOÇ. DR. PELİN ÖZYOL SANKO'DA....

İşte HDP'nin milletvekili aday...

Saadet Partisi’nin milletvekil...

ŞAMPİYON GAÜN HASTANESİ...

BESLENME VE DİYETETİK GÜNLERİ...

RAMAZAN AYINDA BESLENMEYE DİK...

Özel Gaziantep Akademi Hastane...

SEVGİ AİLESİNE YENİ HEKİM...

Atabek Ağız ve Diş Sağlığı Mer...

Tabip Odası´ndan, İl Sağlık M...

GAÜN HASTANESİ’NDE HEMŞİRELER ...

Sağlık-Sen’den moral gecesi ...

SAĞLIK HİZMETİNDE HERKES ÜZER...

GAÜN TIP FAKÜLTESİ BEYAZ ÖNLÜ...

ÖRNEK ALDIĞI DOKTOR HAYATINI ...

İYİ PARTİ GAZİANTEP ADAY LİSTE...

AK Parti aday listesini YSK'ye...

CHP'nin milletvekili adayları ...

Dr. Asım Güzelbey'in kayınpe...

Talip Yavuz vefat etmiştir. ...

Gazişehir Gaziantep Bursa'ya o...

MHP Gaziantep Milletvekili Ada...

SANKO’DA HEMŞİRELİK HAFTASI KU...

YÜZÜNÜ GÜNEŞE DÖN GAZİANTEP!...

Oruç tutabilen bir kalp hastas...

HALKIMIZIN SAĞLIK DANIŞMANIYIZ...

Geleneksel Özel Düztepe Yaşam ...

MEDİCAL PARK’TAN HEKİMLERE TEŞ...

HEMŞİRELİK HAFTASI...

ÖZEL HATEM HASTANESİ HEMŞİRELE...

MMT AMERİKAN HASTANESİ’NDEN M...

Yemek Yarışmasının Sağlığı Öz...

Çocuk Kalp Cerrahisi ve Yoğun ...

MEDİCAL PARK HEMŞİRELER GÜNÜ...

BİLİMSEL ECZACILIĞIN 179. YILI...

ÇOK ÇALIŞARAK ÜSTESİNDEN GELEC...

Sağlık İdarecisi Işıl Yavuz G...

SANKO ÜNİVERSİTESİ SANKONUK PR...

RAMAZAN BESLENMESİ...

Taşdoğan’dan ‘Ramazan Ayı’ mes...

İYİ Parti aday adayları tanıtı...1 2 3 4 5 6 7 8