Anasayfaya Dön
Bize Yazın
Video Galeri
Facebook
Twitter
Instagram

 
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ 2017 - 2018 Akademik Yılı Açılış Töreni

27.10.2017   3708
Facebook Paylaş
 
 
 


Gaziantep Üniversitesi’nin 2017- 2018 Akademik Yılı resmi açılış törenine Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de katıldı

 

Şimşek: Üniversiteler ve sanayi asla kopuk olmamalı

 

Gaziantep Üniversitesi 2017 – 2018 Akademik Yılı Resmi Açılış Töreni’nde “Küresel Görünüm ile Türkiye Ekonomisi konulu açılış dersi veren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, tüm göstergelerin Türkiye’nin büyüdüğünü gösterdiğini belirterek, “Ülkemizin hedeflerine ulaşmasında üniversitelere de büyük görev düşüyor. Bunun için üniversitelerimiz ve sanayi asla ve asla kopuk olmamalı” dedi.

 

Mavera Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törendeki konuşmasında, Türkiye’nin ekonomik göstergeleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, önümüzdeki dönem büyük bir kur şokunun yaşanmaması durumunda enflasyonun yüzde 7’lere çekileceğini söyledi.   Şimşek, yeni reformlarla işsizliği ve enflasyonu aşağıya çekeceklerini vurgularken, 1 yılda 1 milyon 100 bin kişiye iş bulduklarını, önümüzdeki dönem reformlarla Türkiye’ye üst gelir grubuyla 20 bin dolar kişi başına milli gelir düzeyine taşıyacaklarını vurguladı.

 

KRİZ VE DARBE GİRİŞİMİNE RAĞMEN BÜYÜDÜK

Geçen sene küresel kriz nedeniyle dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 3 civarında büyüdüğünü, Türkiye’nin ise terör ve hain darbe girişimine rağmen bu seviyede bir büyüme hızı yakaladığını belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek konuşmasını şöyle devam ettirdi: “Ama, bu sene hızla toparlandık. Muhtemelen bu sene yüzde 5 buçuk civarında büyüyeceğiz. Önümüzdeki 3 sene içerisinde de bunu devam ettireceğimize inanıyorum. Niye, zaten son 15 yıl-16 yıla bakarsanız Türkiye ortalama 5 nokta 6 büyümüş. Reform yapmayı umuyoruz, reform yapıyoruz ve ondan dolayı da biz bu büyümeyi devam ettireceğimize inanıyorum. Peki efendim diyorlar ki büyüme var bize yansımıyor diyorlar bize yansımıyor diyorlar, öyle değil. Bakın, 2007’den bu yana Türkiye’de 7 nokta 9 milyon insanımıza iş bulmuşuz, bu reel. Mesela bu senenin başından bu yana 800 binden fazla kardeşimize iş bulmuşuz. Geçen seneden bu yana yıllık olarak 1 nokta 1 milyonun üzerinde vatandaşımıza iş bulmuşuz. Evet büyüme var ve büyüme yansıyor. Bunu otomotiv satışında görebilirsiniz, konut satışında görebilirsiniz, bunu beyaz eşya satışında görebilirsiniz, bunu yurt dışına giden turist sayısında görebilirsiniz. Hangi göstergeyi alırsanız alın büyüme var, gerçek ve yansıyor. Önümüzdeki dönemde tabi biz işsizlik oranlarını yüksek büyümeyle aşağıya çekmeyi ümit ediyoruz. İnşallah başarılı oluruz yoğun bir çaba gerekiyor reform gerekiyor.

 

ÜNİVERSİTELER VE SANAYİ ASLA KOPUK OLMAMALI

Konuşmasının devamında, Türkiye’nin belirlenen kalkınma hedeflerine ulaşması için tüm göstergelerinde başarı sağlanması gerektiğine vurgu yapan Başbakan Yardımcısı Şimşek, bu konuda ise şunları söyledi: “Gaziantep Üniversitesi bir eğitim kurumu. Üniversiteler ile sanayi asla ve asla kopuk olamaz. Tabiiki burası bir bilim, fikir merkezi. Ama, bir o kadar da gençlerimize pratik yetenekler tecrübe vermeli. Mesela Gaziantep Üniversitesi’nin benim açımdan değerlendirme ölçeği şu olur: Gaziantep Üniversitesi bünyesinde yılda kaç tane şirket kurulmuş? Kaç tanesi iflas etmiş. Benim için en önemli göstergelerden bir tanesi. Yapılması gereken öğrencilerinizle, dışardakilerle birlikte şirket kurmak. Fikirlerinizi hayata geçirmek. Sanayi ile birlikte çalışın. Nerede çalışıyorsa çalışsın. Sosyal bilimlerde mi çalışıyor? O zaman ülkemize gelen Suriyeliler ile ilgili çalışma yapar. Toplumsal sorunlarımız var. Onlarla ilgili araştırmalar yapın.  Onlarla ilgili biz bilgiye dayalı daha iyi politikalar geliştirelim. Burada üniversitelerimize de büyük görev düşüyor. Çünkü, mezun olmadan önce mutlaka ve mutlaka birkaç yerde staj yapmış olmak gerekiyor. Tecrübe kazanmış olması lazım gençlerimizin. İşte, biraz önce rektörümüzün dediği gibi intörn uygulaması gibi, sanayiyle içiçe eğitim gibi projelerle bu büyük ölçüde sağlanmış olur.”

 

İŞGAL GİRİŞİMİNİ OMUZ OMUZA CEVAP VERDİK

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ise, Dünya’nın bir buhran döneminden geçtiğini vurgularken, “Tabi ki coğrafyamız da kaderini yaşıyor. Ama biz kaderimizden kaçmıyoruz. Tam tersine yedisinden yetmişine milletiyle ve aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde irade kullanarak, kaderimizi şekillendirmeye çalışıyoruz” dedi. Ülkemizin bulunduğu zor coğrafya nedeniyle zaman zaman işgallere uğramasına karşın, asla boyun eğmediğini kaydeden Rektör Gür, “Gerek içeriden, gerek dışarıdan vatanımıza ihanet eden ve kastedenlere karşı da bu millet Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı, Çerkezi, Alevisi, Sünnisi ile gerekli cevabı vermiştir. Vermeye de devam edecektir” şeklinde konuştu.

 

BİZ KOCA BİR ÇINARIZ

Bu süreçte Gaziantep Üniversitesi’nin de bir bilim yuvası olarak üstüne düşeni yerine getirdiğini kaydeden Rektör Prof. Dr. Ali Gür, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her kurum ve her birey kendi üzerine düşen görevi yapıyor ve yapacaktır. Bu coğrafya kolay bir coğrafya değil. Yer üstü ve yer altı zenginliklerinden dolayı sürekli hakimiyet alanı olmaya çalışılmış, dönem dönem işgallere uğramışsa da asla bu coğrafyada var olan milletimiz bunlara boyun eğmemiştir. Biz, koca bir çınarız. Nerdeyse 50 yıllık ve tarihten gelen köklerimizle kurumsal kimliğimizi muhafaza ediyoruz. 53 bin öğrencisiyle. Dile kolay. Aynı zamanda Türkiye’nin farklı coğrafyalarından gelen öğrencilerle birlikte. Dünya coğrafyasından, bütün kıtalardan 108 ülkenin evlatları bizim bağrımızda huzur buluyorlar. Bizi tercih ediyorlar ve dezavantajlara rağmen bu bölgede huzur içerisinde yaşayarak eğitimlerini tamamlayıp ülkelerine dönüyorlar. Bizim hedefimiz birkaç yıl içerisinde 140 ülkeyi burada barındırmaktır. Çünkü bu coğrafyanın misafirperverliğini, kadirşinaslığını bildikten gördükten sonra bu coğrafyanın gelecek şekillenmesinde evlatlarımız her zaman gerekli olan temeli atacaklar.”

 

TÜRKİYE VE DÜNYA’YA ÖNCÜ ÜNİVERSİTEYİZ

Gaziantep Üniversitesi’nin kurumsal kimliğiyle, sadece coğrafyasında değil, Türkiye ve Dünya’da öncü olmaya aday ve aynı zamanda öncü bir üniversite olduğu vurgusunu yapan Rektör Prof. Dr. Gür, sözlerinin devamında ise şunları söyledi: “Tabiî ki herkes farklı düşüncede olacak. Homojen bir düşünce arzusu Allah’ın yaratılış kurallarına aykırıdır zaten. Farklı düşünceleri harmanlama, farklı düşüncelerden potansiyel enerjiyi dinamik enerjiye döndürmek istiyoruz. Asla homojen bir üniversite oluşturma sevdamız olmadı olmayacak da zaten. Ama biz bunu yaparken belli kriterlere uymak zorundayız. Devletimizin ve milletimizin hassasiyetleri doğrultusunda genel evrensel kurallar çerçevesinde vatana ihanet etmemek, bayrağına saygıda kusur etmemek, inançlara saygılı olmak, ezan sevdasından vazgeçmemek ve vatan bütünlüğünü korumak kaydıyla ne düşünürseniz düşünün. Bu bizim üniversitemizin zenginliğidir, potansiyel enerjisidir. Bu konuda aşağı yukarı geçtiğimiz süreçleri hepimiz biliyoruz. Elbette ki bir yandan devletimizin hassasiyetleri doğrultusunda ihanet şebekelerine karşı gerekli tedbirler alınıp aramalar yapılırken diğer taraftan da asıl rolümüz olan eğitimi asla unutmadık. Hedefimiz kaliteli, kurumsallaşmış bir üniversite. Allah’a çok şükür büyük Avrupa Birliği Projeleri yapıyoruz. Erasmus’ta Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa’dan sonra Avrupa Birliği projelerinde en fazla kaliteli proje üretip, pay alan şehir Gaziantep ve üniversitemizdir. Tıp dışı alandaki İntörnlük Gaziantep Üniversitesi’nin tescilli bir markasıdır. Şu anda YÖK Başkanlığımız ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla birlikte 70 üniversite bu programa geçmek için intörnlük programı güncellemek için yola koyuldular. Biz bu tohumu attık ve yakın zamanda yeşerecek. Bir başka özelliğimiz hani son zamanda çıktıya meslek yüksekokulları gerçek anlamına kavuşabilmesi için sanayinin içerisinde yer almalı ve sanayinin içerisinde meslek yüksekokulları kurmalıyız diye tavsiye kararı çıktı. Biz zaten bunu yaklaşık olarak 9 yıldır yapıyoruz. Diğer taraftan Türkiye’de üç dilde eğitim yapan Türkçe, İngilizce ve Arapça tek üniversiteyiz ve bu eğitim programı yaparken de gerek devletimizin gerek kurumlarımızın büyük gayretleriyle eksikliklerimize rağmen bunu başarıyla taşımak istiyoruz. Çünkü bizim burada yetiştireceğimiz öğrencilerimiz sadece Türkiye’de değil gittikleri ülkelerde de öncü bayraklardan olacaklar ve bizim misyonumuzu temsil edecekler.”

 

BAKAN ÖĞRENCİLERE AŞURE DAĞITTI

Şimşek’in ilk dersinin ardından Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, üniversite öğrencileri tarafından yapılan bir cam işlemeli bir vazo hediye etti. Bakan ve beraberindekiler daha sonra Öğrenci Yemekhanesi’nde yemek yiyip, öğrencilere aşure dağıttı. Gaziantep Üniversitesi’nin 2017 – 2018 Eğitim Öğretim Yılı açılış törenine Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Kaymakamı Celalettin Özdemir, Şehitkamil Kaymakamı Ali Dursun, Bölge İstinaf Mahkemesi Başsavcısı Mustafa Yalçın, Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Halil Uysal, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Eyüp Özkeçeci’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçi ve bürokratın yanı sıra, akademisyen ve öğrenciler Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’ni doldurdu.


Op.Dr. Medine Toprak Konca’n...

SAĞLIKLI YAŞAM VE SPORCU BESLE...

Saadet Partisi’nin milletvekil...

İşte HDP'nin milletvekili aday...

Talip Yavuz vefat etmiştir. ...

Dr. Asım Güzelbey'in kayınpe...

Gazişehir Gaziantep Bursa'ya o...

SANKO’DA HEMŞİRELİK HAFTASI KU...

Sağlık İdarecisi Işıl Yavuz G...

SANKO ÜNİVERSİTESİ SANKONUK PR...

RAMAZAN BESLENMESİ...

Taşdoğan’dan ‘Ramazan Ayı’ mes...

YÜZÜNÜ GÜNEŞE DÖN GAZİANTEP!...

İYİ Parti aday adayları tanıtı...

Oruç tutabilen bir kalp hastas...

Geldikleri gibi gidecekler...

EBE VE HEMŞİRELER HAFTASI KUTL...

Dr. Mıhcıoğlu, ” Yıllardır sür...

ECZ. ÖMER FARUK BOZDOĞAN İYİ...

27.dönem MHP milletvekili aday...

Berat Geyik, MHP'den aday aday...

GÖRÜNMEYEN BEYİN...

Sağlık Sen Gaziantep şube ba...

Ecz. Mehmet KARAGÜLLÜ'nün ANN...

Sırakaya Aday adaylığını açıkl...

Prof.Dr. Faruk YAĞCI’nın BABA...

CUMA REYHAN AK PARTİ’DEN ADA...

Devren Kiralık ECZANE...

AK PARTİ ADAY ADAYI Prof. Dr. ...

Gaziantep Kilis Tabip Odası’nd...

Prof. Dr. Yalçın Kepekçi ve ...

Kadın kanserlerinin 7 belirtis...

Madde Bağımlılığı Engellenebi...

AĞCA, CHP'den Aday Adaylığını ...

Anka’da uyku laboratuvarı hiz...

SANKO OKULLARI RESİM YARIŞMASI...

Alleben Tıp Merkezinden Moral ...

GAÜNDE 23 NİSAN ŞENLİĞİ...

ŞAHİN’DEN DEMİRCİ’YE ZİYARET...

CHP HEYETİ DEMİRCİ’Yİ ZİYARET ...

İYİ Parti İl Başkanı ve yöneti...

Eczacılık Balosu...

DOÇ. DR. MURAT ULUTAŞ’A YILIN ...

Sema Albayram İYİ Parti’den ...

UYKU APNESİ, SOLUNUM VE VENTİL...

Fatih ALICI İYİ Parti’den ad...

Mahsereci İYİ Parti’den aday a...

MİLLİ SPORCU TENASÜL UZVU KESİ...

GAZİANTEP ECZACI ODASI 14 MAYI...

Taşdoğan, milletvekili aday ad...

Gaziantep - Kilis Tabipler Oda...

GAZİANTEP- KİLİS TABİP ODASI...

Ecz. Mustafa DAİ'nin EŞİ vefa...

SARIFAKI, Gaziantep İl Sağlık ...

Tutkun Eczanesi Sahibi Ecz. M....

MHP İL BAŞKANI TAŞDOĞAN İSTİFA...

G.K TABİP ODASINDA 3 LİSTE YA...

Dayanışmacı Hekimler Gaziantep...

SATILIK BİNA...

CUMHURİYETÇİ HEKİMLER GÜÇBİR...

İYİ HEKİMLİK ADINA GÜCÜMÜZ BİR...

YENİ GAZİANTEP İL SAĞLIK MÜDÜR...

Akıncı Eczanesi Sahibi Ecz. İb...

Ağrısız Doğum Hayal Değil...

Tıbbi Mümessillerden Coşkulu K...

KARABAY İLE ‘‘4. DÖNEM’’...

Taşerona elveda kadroya merha...

Obezite Tanı ve Tedavisi...

MEDİCAL PARK’TAN PARKİNSON SEM...

SEVGİ AİLESİNE YENİ SOLUK...

DOÇ. DR. İSMAİL TEMUR, SANKO ’...

DEFALİFE'ta NRP EĞİTİMİ...

SATIŞ ETKİNLİĞİ 2018...

TİROİDOLOJİ KURSU...

DOĞURGANLIĞI ARTTIRMANIN PÜF N...

Dr. Ersin Arslan’ı anıyoruz. B...

HASTANE ÖNÜNDE ÇATIŞMA...

DOKTOR ERSİN ARSLAN ANISINA...

Şehit Dr. Ersin Arslan Ölüm ...

SAĞLIK HAFTASINDA AKILCI İLAÇ ...

GÖZCÜ AİLESİNİN ACI GÜNÜ...

DİŞHEKİMİ CAHİT BAYRAM'IN KARD...

Dr. Mustafa Talat Bayram’ ın a...

ÖZEL GAZİANTEP SEVGİ HASTANESİ...

GAÜN HASTANESİ’NDE “PEDİATRİK ...

GAZİANTEP’TE ÜREMEYE YARDIMCI ...

ŞAŞILIĞIN TEDAVİSİ MÜMKÜN...

SOĞUK BALON YÖNTEMİ İLE AF- R...

FUARIN GÖZDESİ MESPA...

SAĞLIĞIN YÜKSELEN DEĞERİ AKADE...

RAHİM AĞZI KANSERİNDE ERKEN T...

Sterilizasyon da öncü firma F...

GAZİANTEP İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜN...

Gaziantep’in parlayan Yıldızı ...

OTİZME DUYUSAL BAKIŞ...

60.000 yataklı hastane zincirl...

Greftsiz İmplantoloji ve Altı...

Özel Gaziantep Anka Hastanesi ...

Ecz. Mehmet Uğur TIRNAKSIZ'ın ...

GAZİANTEP HİPOFİZ SEMPOZYUMU...

Iraklı Hastalar Şifayı Dünyagö...

Op.Dr. Aysun ALCI EKİNCİ Akade...

Özmen Eczanesi 1. yılını kutla...

Akılcı İlaç Kullanımı ...

Tabipler Baloda buluştu...

Göze bıçak değmeden bir daki...

Gaziantep-Kilis Tabip Odası SE...

Mevsim Geçişleri Çocukları ...

UZMAN KLİNİK PSİKOLOG GÖZDE K...

KENAVİS BEBEK HATEM HASTANESİ’...

Ameliyat ile tip-2 şeker hasta...

Hastanın Kendi Sağlığını Risk...

AĞZINI DÜŞÜN, SAĞLIĞINI DÜŞÜN...

TÜRK OMURGA DERNEĞİ MEDİCAL PA...

DEMİRCİ ÖZLEM GİDERDİ...

GAZİANTEP-KİLİS DİŞ HEKİMLERİ ...

GAZİANTEP İL SAĞLIK MÜD. TEKNİ...

İÇ HASTALIKLARI UZMANLARI İÇİN...

G.K. Tabip Odasından Defa Lif...

İLAÇTA YERLİLEŞME ...

14 MART TIP BAYRAMI KUTLU OLSU...

ÖZEL ALLEBEN TIP MERKEZİ 14 Ma...

Ecz. Mustafa BÜYÜKİPEKÇİ'nin B...

HATEM’DEN 14 MART TIP BAYRAMI ...

ÖZEL AKADEMİ HASTANESİ’NDE 14...

MEDİCAL PARK 14 MART TIP BAYRA...

TIP MESLEĞİ ÖZVERİ VE SEVGİYLE...

Vertical Dikey Doğum Koltuğu p...

KALBİMİZ SİZİNLE ATIYOR.......

ÖZEL GAZİANTEP SEVGİ HASTANESİ...

MMT Amerikan Hastanesinde Tıp ...

Dr.Fethi Albayram'ın annesi ve...

14 Mart Tıp Bayramı Coşkuyla ...

DOÇ. DR. ABDULKADİR TURGUT'UN ...

Her meslek kutsaldır ve saygıy...

Ecz. Metin Uğur KOÇUM'un ANNE...

Gazeteci Ökkeş Sabah'a bıçakl...

Arama köpekleri kanser teşhisi...

Dr.İlker Parmaksız’ın BABASI...

ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNÜ KINIYO...

Op. Dr. Abdullah GÖYMEN MEDİCA...

Sevgi Hastanesi 14 Mart Tıp Ba...

Dünyagöz Gaziantep’ten Tüm K...

Özel Gaziantep Sevgi Hastanesi...

Hoş Geldin Sait...

HEKİMLERİMİZE AHDE VEFA SERGİS...

DİYABETTE BESLENME TEDAVİSİ...

8 Mart’ta Kadınları unutmadık...

PROF. DR. FADIL VARDAR SANKO’...

ETKİN HASTA İLİŞKİLERİ YÖNETİM...1 2 3 4 5 6 7