Anasayfaya Dön
Bize Yazın
Video Galeri
Facebook
Twitter
Instagram

 
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ 2017 - 2018 Akademik Yılı Açılış Töreni

27.10.2017   9204
Facebook Paylaş
 
 
 


Gaziantep Üniversitesi’nin 2017- 2018 Akademik Yılı resmi açılış törenine Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de katıldı

 

Şimşek: Üniversiteler ve sanayi asla kopuk olmamalı

 

Gaziantep Üniversitesi 2017 – 2018 Akademik Yılı Resmi Açılış Töreni’nde “Küresel Görünüm ile Türkiye Ekonomisi konulu açılış dersi veren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, tüm göstergelerin Türkiye’nin büyüdüğünü gösterdiğini belirterek, “Ülkemizin hedeflerine ulaşmasında üniversitelere de büyük görev düşüyor. Bunun için üniversitelerimiz ve sanayi asla ve asla kopuk olmamalı” dedi.

 

Mavera Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törendeki konuşmasında, Türkiye’nin ekonomik göstergeleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, önümüzdeki dönem büyük bir kur şokunun yaşanmaması durumunda enflasyonun yüzde 7’lere çekileceğini söyledi.   Şimşek, yeni reformlarla işsizliği ve enflasyonu aşağıya çekeceklerini vurgularken, 1 yılda 1 milyon 100 bin kişiye iş bulduklarını, önümüzdeki dönem reformlarla Türkiye’ye üst gelir grubuyla 20 bin dolar kişi başına milli gelir düzeyine taşıyacaklarını vurguladı.

 

KRİZ VE DARBE GİRİŞİMİNE RAĞMEN BÜYÜDÜK

Geçen sene küresel kriz nedeniyle dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 3 civarında büyüdüğünü, Türkiye’nin ise terör ve hain darbe girişimine rağmen bu seviyede bir büyüme hızı yakaladığını belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek konuşmasını şöyle devam ettirdi: “Ama, bu sene hızla toparlandık. Muhtemelen bu sene yüzde 5 buçuk civarında büyüyeceğiz. Önümüzdeki 3 sene içerisinde de bunu devam ettireceğimize inanıyorum. Niye, zaten son 15 yıl-16 yıla bakarsanız Türkiye ortalama 5 nokta 6 büyümüş. Reform yapmayı umuyoruz, reform yapıyoruz ve ondan dolayı da biz bu büyümeyi devam ettireceğimize inanıyorum. Peki efendim diyorlar ki büyüme var bize yansımıyor diyorlar bize yansımıyor diyorlar, öyle değil. Bakın, 2007’den bu yana Türkiye’de 7 nokta 9 milyon insanımıza iş bulmuşuz, bu reel. Mesela bu senenin başından bu yana 800 binden fazla kardeşimize iş bulmuşuz. Geçen seneden bu yana yıllık olarak 1 nokta 1 milyonun üzerinde vatandaşımıza iş bulmuşuz. Evet büyüme var ve büyüme yansıyor. Bunu otomotiv satışında görebilirsiniz, konut satışında görebilirsiniz, bunu beyaz eşya satışında görebilirsiniz, bunu yurt dışına giden turist sayısında görebilirsiniz. Hangi göstergeyi alırsanız alın büyüme var, gerçek ve yansıyor. Önümüzdeki dönemde tabi biz işsizlik oranlarını yüksek büyümeyle aşağıya çekmeyi ümit ediyoruz. İnşallah başarılı oluruz yoğun bir çaba gerekiyor reform gerekiyor.

 

ÜNİVERSİTELER VE SANAYİ ASLA KOPUK OLMAMALI

Konuşmasının devamında, Türkiye’nin belirlenen kalkınma hedeflerine ulaşması için tüm göstergelerinde başarı sağlanması gerektiğine vurgu yapan Başbakan Yardımcısı Şimşek, bu konuda ise şunları söyledi: “Gaziantep Üniversitesi bir eğitim kurumu. Üniversiteler ile sanayi asla ve asla kopuk olamaz. Tabiiki burası bir bilim, fikir merkezi. Ama, bir o kadar da gençlerimize pratik yetenekler tecrübe vermeli. Mesela Gaziantep Üniversitesi’nin benim açımdan değerlendirme ölçeği şu olur: Gaziantep Üniversitesi bünyesinde yılda kaç tane şirket kurulmuş? Kaç tanesi iflas etmiş. Benim için en önemli göstergelerden bir tanesi. Yapılması gereken öğrencilerinizle, dışardakilerle birlikte şirket kurmak. Fikirlerinizi hayata geçirmek. Sanayi ile birlikte çalışın. Nerede çalışıyorsa çalışsın. Sosyal bilimlerde mi çalışıyor? O zaman ülkemize gelen Suriyeliler ile ilgili çalışma yapar. Toplumsal sorunlarımız var. Onlarla ilgili araştırmalar yapın.  Onlarla ilgili biz bilgiye dayalı daha iyi politikalar geliştirelim. Burada üniversitelerimize de büyük görev düşüyor. Çünkü, mezun olmadan önce mutlaka ve mutlaka birkaç yerde staj yapmış olmak gerekiyor. Tecrübe kazanmış olması lazım gençlerimizin. İşte, biraz önce rektörümüzün dediği gibi intörn uygulaması gibi, sanayiyle içiçe eğitim gibi projelerle bu büyük ölçüde sağlanmış olur.”

 

İŞGAL GİRİŞİMİNİ OMUZ OMUZA CEVAP VERDİK

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ise, Dünya’nın bir buhran döneminden geçtiğini vurgularken, “Tabi ki coğrafyamız da kaderini yaşıyor. Ama biz kaderimizden kaçmıyoruz. Tam tersine yedisinden yetmişine milletiyle ve aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde irade kullanarak, kaderimizi şekillendirmeye çalışıyoruz” dedi. Ülkemizin bulunduğu zor coğrafya nedeniyle zaman zaman işgallere uğramasına karşın, asla boyun eğmediğini kaydeden Rektör Gür, “Gerek içeriden, gerek dışarıdan vatanımıza ihanet eden ve kastedenlere karşı da bu millet Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı, Çerkezi, Alevisi, Sünnisi ile gerekli cevabı vermiştir. Vermeye de devam edecektir” şeklinde konuştu.

 

BİZ KOCA BİR ÇINARIZ

Bu süreçte Gaziantep Üniversitesi’nin de bir bilim yuvası olarak üstüne düşeni yerine getirdiğini kaydeden Rektör Prof. Dr. Ali Gür, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her kurum ve her birey kendi üzerine düşen görevi yapıyor ve yapacaktır. Bu coğrafya kolay bir coğrafya değil. Yer üstü ve yer altı zenginliklerinden dolayı sürekli hakimiyet alanı olmaya çalışılmış, dönem dönem işgallere uğramışsa da asla bu coğrafyada var olan milletimiz bunlara boyun eğmemiştir. Biz, koca bir çınarız. Nerdeyse 50 yıllık ve tarihten gelen köklerimizle kurumsal kimliğimizi muhafaza ediyoruz. 53 bin öğrencisiyle. Dile kolay. Aynı zamanda Türkiye’nin farklı coğrafyalarından gelen öğrencilerle birlikte. Dünya coğrafyasından, bütün kıtalardan 108 ülkenin evlatları bizim bağrımızda huzur buluyorlar. Bizi tercih ediyorlar ve dezavantajlara rağmen bu bölgede huzur içerisinde yaşayarak eğitimlerini tamamlayıp ülkelerine dönüyorlar. Bizim hedefimiz birkaç yıl içerisinde 140 ülkeyi burada barındırmaktır. Çünkü bu coğrafyanın misafirperverliğini, kadirşinaslığını bildikten gördükten sonra bu coğrafyanın gelecek şekillenmesinde evlatlarımız her zaman gerekli olan temeli atacaklar.”

 

TÜRKİYE VE DÜNYA’YA ÖNCÜ ÜNİVERSİTEYİZ

Gaziantep Üniversitesi’nin kurumsal kimliğiyle, sadece coğrafyasında değil, Türkiye ve Dünya’da öncü olmaya aday ve aynı zamanda öncü bir üniversite olduğu vurgusunu yapan Rektör Prof. Dr. Gür, sözlerinin devamında ise şunları söyledi: “Tabiî ki herkes farklı düşüncede olacak. Homojen bir düşünce arzusu Allah’ın yaratılış kurallarına aykırıdır zaten. Farklı düşünceleri harmanlama, farklı düşüncelerden potansiyel enerjiyi dinamik enerjiye döndürmek istiyoruz. Asla homojen bir üniversite oluşturma sevdamız olmadı olmayacak da zaten. Ama biz bunu yaparken belli kriterlere uymak zorundayız. Devletimizin ve milletimizin hassasiyetleri doğrultusunda genel evrensel kurallar çerçevesinde vatana ihanet etmemek, bayrağına saygıda kusur etmemek, inançlara saygılı olmak, ezan sevdasından vazgeçmemek ve vatan bütünlüğünü korumak kaydıyla ne düşünürseniz düşünün. Bu bizim üniversitemizin zenginliğidir, potansiyel enerjisidir. Bu konuda aşağı yukarı geçtiğimiz süreçleri hepimiz biliyoruz. Elbette ki bir yandan devletimizin hassasiyetleri doğrultusunda ihanet şebekelerine karşı gerekli tedbirler alınıp aramalar yapılırken diğer taraftan da asıl rolümüz olan eğitimi asla unutmadık. Hedefimiz kaliteli, kurumsallaşmış bir üniversite. Allah’a çok şükür büyük Avrupa Birliği Projeleri yapıyoruz. Erasmus’ta Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa’dan sonra Avrupa Birliği projelerinde en fazla kaliteli proje üretip, pay alan şehir Gaziantep ve üniversitemizdir. Tıp dışı alandaki İntörnlük Gaziantep Üniversitesi’nin tescilli bir markasıdır. Şu anda YÖK Başkanlığımız ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla birlikte 70 üniversite bu programa geçmek için intörnlük programı güncellemek için yola koyuldular. Biz bu tohumu attık ve yakın zamanda yeşerecek. Bir başka özelliğimiz hani son zamanda çıktıya meslek yüksekokulları gerçek anlamına kavuşabilmesi için sanayinin içerisinde yer almalı ve sanayinin içerisinde meslek yüksekokulları kurmalıyız diye tavsiye kararı çıktı. Biz zaten bunu yaklaşık olarak 9 yıldır yapıyoruz. Diğer taraftan Türkiye’de üç dilde eğitim yapan Türkçe, İngilizce ve Arapça tek üniversiteyiz ve bu eğitim programı yaparken de gerek devletimizin gerek kurumlarımızın büyük gayretleriyle eksikliklerimize rağmen bunu başarıyla taşımak istiyoruz. Çünkü bizim burada yetiştireceğimiz öğrencilerimiz sadece Türkiye’de değil gittikleri ülkelerde de öncü bayraklardan olacaklar ve bizim misyonumuzu temsil edecekler.”

 

BAKAN ÖĞRENCİLERE AŞURE DAĞITTI

Şimşek’in ilk dersinin ardından Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, üniversite öğrencileri tarafından yapılan bir cam işlemeli bir vazo hediye etti. Bakan ve beraberindekiler daha sonra Öğrenci Yemekhanesi’nde yemek yiyip, öğrencilere aşure dağıttı. Gaziantep Üniversitesi’nin 2017 – 2018 Eğitim Öğretim Yılı açılış törenine Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Kaymakamı Celalettin Özdemir, Şehitkamil Kaymakamı Ali Dursun, Bölge İstinaf Mahkemesi Başsavcısı Mustafa Yalçın, Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Halil Uysal, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Eyüp Özkeçeci’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçi ve bürokratın yanı sıra, akademisyen ve öğrenciler Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’ni doldurdu.


“ ‘SAĞLIKSIZ’ POLİTİKALAR SAĞL...

14 MART TIP BAYRAMI...

DOÇ.DR.DT.M.HAMDİ ARAS'IN BABA...

SİOTalks İlham Veren Konuşmala...

CHP’de yeni il başkanı Lütfü D...

AK Parti'de meclis üyesi adayl...

Prof.Dr. Ziya Bayraktaroğlu’n...

Kirazoğlu'nun babası hakkın ra...

Ozan Arif hayatını kaybetti...

TAHMAZOĞLU‘NUN ACI GÜNÜ...

Halk Altın’da bir ilk...

Gaziantep'te aynı mahallede ik...

Gaziantep'ten acı haber...

SÖNMEZ, CHP‘den ŞAHİNBEY BELED...

MMT Amerikan Hastanesi kadrosu...

Postacı kapıyı 2 kere kırar!...

Ünlü eğitimci Sedat Akdoğan ha...

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yay...

MEHMET SAİT GÜÇLÜ Hakk’ın rahm...

Ecz. Elif ÖZEMİR KAYA‘nın BAB...

Kamudaki hekimlerin hukuki sor...

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GAZİANTE...

SAĞLIKTA ŞİDDET SONA ERSİN..!...

SUYA İNDİRİM..!...

Arayıcı’ya beraat...

Dt. H.Gülten Bilişik'in annesi...

Fatma Şahin'in Acı Günü ...

YUNUS SAMET’E VOLKAN DEMİREL ...

Ecz. Seyyit ÖZDEMİR’in ANNESİ...

Sağlık Bakanı açıkladı...

Dr. Mustafa Çevik'in babası ve...

Ecz. Fatma DURUKAN’ın eşi Ecz....

CUMHURİYETİN 95. YILINDA SAĞL...

DR. ERDİNÇ TÜTÜNCÜLER’in ANNES...

DR. İBRAHİM YERAL’IN KARDEŞİ...

Ecz. Ferda NARİN'in babası vef...

Gaziantep Polis Meslek Eğitim ...

KONUŞAMIYOR, HAREKET EDEMİYOR...

Zirve Üniversitesi ...

Belde Kanal Darlığı ...

Sürdürülebilir Eczane İşletmec...

ESWT ile Ağrılara Son..!...

NEFES AL, DEĞİŞ, YENİLEN!...

Ş.Kamil Belediye Bşk. Rıdvan F...

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ'NDEK...

TOTAL DİŞSİZ ÇENELERİN İMMEDİA...

GAZİANTEP’TE İLK VE TEK BARİA...

Ecz. Vahit TUNAÇ vefat etmişt...

Hakikat Gazetesi sahibi Yaşar ...

Prof.Dr. Ecz.Okan Atay’dan GAZ...

MMT AMERİKAN HASTANESİ YÖNETİM...

14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ...

Doktor ve Hastası Maratonda Te...

İŞTE O KARAR......

SANİ KONUKOĞLU UYGULAMA VE ARA...

10 Kasım’ı, bir matem gününden...

10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ...

ECZACILAR DA SAĞLIK HİZMETİNİN...

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI...

İşte ayrıntılar......

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI...

Hayrullah KUBBA’nın ANNESİ VE...

Türk Tabipleri Birliği (TTB) H...

TTB’den ‘Hekimler kandırmaca d...

Çözüm KBB Ameliyathane person...

OBEZİTE CERRAHİSİ İLE FAZLA K...

Diş Hekimi Feray Kayhan’ a “Ha...

MORAL EVİ AÇILDI...

Öğrencilere Fenerbahçe formas...

Kasık Fıtıklarında Kapalı (La...

OBEZİTEYE TESLİM OLMAYIN..!...

6. ÇOCUK GENETİK HASTALIKLARI ...

Meme Kanseri Bilinçlendirme v...

ENDOSKOPİK DİSKEKTOMİ...

NÖROLOJİ UZMANI Dr.Rıdvan MUSU...

ŞAHİNBEY’DE 29 EKİM COŞKUYLA K...

Sağlık çalışanlarına şiddet ya...

YENİ GAZİANTEP VALİSİ Sayın Da...

Moral Evi ile Esen - Bülent U...

Ecz. Mehmet ŞAHİN'in babası ve...

Akılalmaz Olay: Kaldırım Çöktü...

İŞTEN ÇIKARILAN ÇALIŞANLAR SIR...

TIP HEKİMLERİ DİŞ ÇEKEBİLİR Mİ...

Merve & Teyfik Çifti Muhteşem ...

TEB Artı Sigorta ve Eczacıkart...

Ürün Takip Sistemi (ÜTS) Çalış...

ÇOCUK YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİ...

MEME KANSERİ TEDAVİ EDİLEBİLİ...

On Yıl Önce Ameliyat Ettiği Ha...

MMT Büyümeye Devam Ediyor......

“13’ÜNCÜ ÇUKUROVA NÖROLOJİ GÜN...

HER DEFASINDA SAĞLIK..!...

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HAST. POLİKLİ...

DİJİTALLEŞEN DÜNYA “EN HIZLI D...

Gaucher hastalarının doğru teş...

SAĞLIK-SEN GAÜN İkinci Dönem K...

Spor tutkunlarının mağazası aç...

Ömür boyu mutluluklar...

Akıllı merceklerle her mesafe...

Unicef ve Türk Kızılayı ‘‘Duyg...

İŞİTME CİHAZININ DOĞRU ADRESİ...

KİLİS’E MODERN TEMSİLCİLİK BİN...

HATEM’DEN PEMBE FARKINDALIK...

DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARINDA...

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI FA...

İNOVASYONUN NABZI SANKO ÜNİVE...

DEVA ÖZEL AMBULANS SERVİSİ...

Teşekkürler...

SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINI İSTİY...

‘’Meme Kanseri Farkındalık Sem...

Doç.Dr. BOŞNAK MEDİCALPARK'ta....

Dördüz Bebekler Taburcu oldu....

KEMAL BAYINDIR HASTANESİ HEKİM...

Fissür Örtücüler...

Eczacılara madde bağımlılığı i...

MEVSİM GEÇİŞLERİ RUHSAL HASTAL...

SANKO’DA HALKA AÇIK KONFERANS...

FAZLA KİLOLARINA OBEZİTE CERRA...

MMT Büyümeye Devam Ediyor......

SEVDİKLERİNİZE DEĞER VERİR......

Uzm.Dr. Mustafa BAKMAN DEVA'da...

ECZANE YERİ SATIŞI...

Hukukçu Hekimler Derneği görev...

...

Batman'dan acı haber: 7 asker ...

KAMU İDARESİ HAREKETE GEÇMEK İ...

BAŞIMIZ SAĞOLSUN......

SAĞLIKTA ŞİDDET..!...

Diş Hekimi Ali Osman Yılmaz’ı...

Gaziantep Çepnileri Derneği ol...

SAĞLIKTA ZİRVE...

Kardiyovasküler ve Solunum...

Okul başarısı için sağlıklı be...

Bilen & Barlık Ailesi Büyüyor...

KOAH ‘‘TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR H...

Örnek Hastane DEFALİFE HOSPİT...

KAYROPRAKTİK NEDİR?...

30 yıllık doktor avukat oldu!...

Sağlıkta Şiddet Bitmiyor!...

ŞEKER HASTALIĞININ ARTIŞ HIZIN...

Bu yazıyı okuduğunuzda her 'ta...

PROF. DR. MEHMET YILMAZ, SANİ...

Uyku Apnesinin En Temel Belir...

GAZİANTEP ÖZEL AKADEMİ HASTANE...

Dr. Hamide Palaz ve Dr. Fikret...

GASTROANTEP’LE 3 GÜNDE 250 Bİ...

Gaziantep Diş Hekimleri Odasın...

13. Çukurova Nöroloji Günleri...

O SİZİ ÖLDÜRMEDEN SİZ ONU ÖLD...

OBEZİTE VE METABOLİK CERRAHİ ...1 2 3 4 5 6 7 8 9 10