Anasayfaya Dön
Bize Yazın
Video Galeri
Facebook
Twitter
Instagram

 
BİRAZ DA ÇALIŞAN DOKTORLARA KULAK VERELİM

01.08.2017   2829
Facebook Paylaş
 
 
 


[Bir doktorun gözünden]

 

Bu yazıyı sağlık dünyası dergisi okuyucusu olan bir doktor getirdi ve yaynlamamızı rica etti yazı çok uzundu biraz kısalttık.

 

Özel sağlık sektörü özellikle son 5 yılda aşırı bir büyüme sağlarken, sağlık sektöründeki “pastadan pay alma” dürtüsü, başta hekimler olmak üzere birçok sağlık çalışanının çalışma şartlarındaki zorluklar ve etik dışı davranışlardan dolayı gündeminde sürekli kaldı. Özel hastanelerde bir taraftan başhekimler hekimin isteyeceği tetkiklere kadar karışırken, diğer taraftan çalışma güvencesini de tam olarak vermiyor. Özel hastanelerde hekimler daha çok maaş ve prim usulüne göre çalışırken, çalışmalarının karşılığında “yarını” göremediklerini ifade ediyor.

 

“Özel sektörde iş güvenliği hiç yok, her an her şey yaşanabilir!’ diye konuşan ve uzun yıllar özel sektörde çalışmış bir doktor sektöre yönelecek hekimlere şu tavsiyede bulundu:

“En kritik nokta şu: Hastaneyle bir sözleşme yapıyorsunuz; diyelim ki, herhangi bir nedenle işten çıkartılmanız durumunda sözleşmeye madde ekliyorsunuz ve diyorsunuz ki, ‘İşten çıkartıldığı takdirde 100 milyon tazminat ödenir.’ İş yasasına göre 4 maaş tutarı gibi bir meblağ tazminat olarak ödenebiliyor. Siz ne sözleşme yaparsanız yapın, şu andaki geçerli yasaya göre kurum, verdiği maaşın 4 katını vererek sizi isteği an işten çıkartabiliyor ve yasal olarak buna itiraz edemiyorsunuz.”

 

“Etik dışı işlere zorlanıyorsunuz”

 

Özel sağlık sektörünün güvenilir hiçbir tarafının olmadığını kaydeden hekim, “Sektör, sizin üzerinizden yürür. Mantık, sürümden kazanmaktır. Ne kadar çok hasta getirilir, ne kadar çok para kazanılırsa o kadar iyidir. Ama diyelim, kalp damar cerrahısınız ve çalıştığınız hastane SGK ile anlaşma yapmadı. Zaten hastaların yüzde 98’i SGK’lı; o zaman hasta gelmiyor ve sizin hastaneye girdiniz düşüyor.

 

Hekimlerin maaş ve prim usulüne göre çalıştığını belirten hekim, kurumlara göre sabit maaş miktarının değişebileceğini belirtti. 

“Ben 1991’den beri özelde çalıştım, diyelim 25 hastaya kadar sabit maaş alınır; 25 hastanın üzerinde yapılan her ameliyat için belli bir prim alınır. İşleyiş genelde her yerde böyledir” diye konuşan hekim son bir-iki yıldır sektörle ilişiğini kestiğini açıkladı.  Özel hastane yönetiminin aynı zamanda başka alanlarda da faaliyeti olursa hastanenin bundan kaynaklı sorunlara da sahne olduğunu belirten hekim şunları anlattı:

 

“Bir taraftan küçük yatak kapasitesi var,yani yatak sayısı az  olan  bir hastane, bir yandan size deniyor ki, ‘Daha fazla ameliyat yapın!’ Bir taraftan her branştan doktor var, aynı zamanda da dışardan gelen doktorlara açık!, Bu kadar yoğun bir potansiyelin bu kadar yatakla dönmesine olanak yok. Sonuçta size diyor ki, ‘Hasta getirin, daha fazla ameliyat olsun’, hastanızı götürüyorsunuz yataklar dolu, hasta yatıramıyorsunuz. Bu kez diyor ki, ‘Hastanızı yoğun bakıma yatırın, oradan ameliyata alın.’ Ama yoğun bakımda ameliyat olmuş hasta var, her yanında tüpler-borular vs. var, solunum cihazına bağlı. Ben ameliyat olacak olsam böyle bir hastayı gördükten sonra gözüm korkar, ameliyat olmam.


5 yaşındaki kız çocuğuna cinse...

Gaziantep’te iş adamlarına FET...

Kryolan Gaziantep’te açıldı......

Bakan Gül’den Afrin Gazilerin...

Güzellik Sırlarımızda Bağırsa...

Efsane doktor 'Kolsuz Agop' ha...

İki yeni uzmanlık geliyor...

Gaziantep'te otomobile silahlı...

Ali UZUNASLAN vefat etmiştir...

En karizmatik fotoğrafım!...

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ÖZEL İNDİ...

ARİŞ PIRLANTA İLE ANLAT ONA Hİ...

Sevgililer Gününe Özel İNDİRİ...

HEMATOLOJİ(Erişkin) BÖLÜMÜ HİZ...

Hekimlerin Malpraktis (Tıbbi K...