Anasayfaya Dön
Bize Yazın
Video Galeri
Facebook
Twitter
Instagram

 
Gözlerinizi Çok Ovuşturuyorsanız Dikkat; Keratokonus olabilirsiniz!

01.08.2017   1453
Facebook Paylaş
 
 
 


Gözün saydam tabakası olan korneanın ilerleyici miyop ve astigmat ile birlikte incelmesi ve sivrilmesiyle oluşan keratokonus hastalığının, ergenlik yaşlarında başlamasına rağmen 20’li yaşlara kadar fark edilmediğini belirten Dünyagöz Gaziantep’ten Op. Dr. AKGÜN SAYAR, “Kornea gözün en önemli kısımlarından bir tanesidir. Işık gözümüze kornea aracılığı ile girer ve kornea bu ışınları kırarak veya odaklayarak net görmeyi sağlar. Keratokonus hastalığı, korneanın şeklinin değişmesi sebebiyle görmede bozulmalar oluşmasına sebep olabilir. Cross Linking (CCL) tedavisi ile çözüme ulaştırılabilen bu rahatsızlıkta en önemli husus ise gözlerin ovuşturulmamasıdır” diyor.

Belirtilere dikkat

Korneanın incelme ve sivrileşmesiyle görülen hastalık olarak bilinen Kerataokonus’un belirtileri hakkında konuşan Op. Dr. AKGÜN SAYAR, “Gözlerde sürekli olarak alerji ve kaşıntıların olması, astigmat ve miyopi numaralarında sürekli artış, gözlük kullanımına rağmen net görememek, ışığa karşı hassasiyet ve göz kamaşmaları, keratokonusun belirtileri arasında öne çıkanlardır. Ayrıca alerji sebebiyle rahatsız olan gözlerin ovuşturulması da bu hastalığın ilerlemesini sağlayan etkenler arasında. Bu sebepten dolayı hastaların gözleriyle kesinlikle temasta bulunmamaları gerekiyor. Bu belirtiler, hastalık riskinin yüksek olduğunun habercisidir ve bu belirtileri gözlemleyen hastaların, uzman bir hekime muayene olmalarında büyük fayda var. Çünkü bu hastalığın geç fark edilmesi, ilerleyen dönemlerde çok ciddi görme sorunları oluşmasına sebep olabiliyor” diyor.

En sık bu bölgelerde görülüyor

Hastalığın yaklaşık 2 bin kişiden birinde görüldüğünü belirten Op. Dr. AKGÜN SAYAR, “Özellikle ülkemiz gibi sıcak ve alerjilerin yaygın olduğu ülkelerde hastalığın çok daha sıklıkla görüldüğünü söyleyebiliriz. Akdeniz ülkelerinde yaygın olan keratokonus, ilk evrelerinde görme üzerine etkide bulunmaz. Özellikle renklerin algılanmasında ve gece görmede sorunlar yaşanabilir. İlerleyen evrelerinde ise, uzağı görme veya alt yazıları okuma gibi durumlarda problemler oluşmaya başlar. Zamanında müdahale edilmeyen durumlarda %95’e kadar varan ciddi görme kayıpları yaşanabilir. Risk grubundaki kişilerin gözlerini hiç bir şekilde kaşımamaları ve ovuşturmamaları gerekli. Keratokonusun kornea şeklinde değişikliklere sebep olmasından dolayı, göze yapılacak ek müdahaleler hastalığın ilerlemesine yol açacaktır” şeklinde konuşuyor.

CCL (Corneal Cross Linking) ile tedavi mümkün

Keratokonus tedavisinde CCL (Corneal Cross Linking) yönteminin kullanıldığını söyleyen Op. Dr. AKGÜN SAYAR, “Bu yöntemin uygulanabilmesi için, hastanın korneasının belirli bir kalınlıkta olması gerekiyor. Bu sebepten ötürü, müdahale öncesinde yapılacak muayene ile hastanın kornea kalınlığına bakarak tedaviye uygun olup olmadığına karar verebiliyoruz. En önemli nokta hastalığın ilk evrelerinde teşhis edilerek tedaviye hızlı bir şekilde başlanmasıdır. Dünyagöz Hastaneleri, 2006 yılından beri uyguladığı CCL yöntemini ülkemizde ilk kez kullanan kurum olmanın yanı sıra, bugüne kadar binlerce hastanın başarılı şekilde keratokonustan kurtulmasını sağladı” diyerek sözlerini tamamlıyor.

 

Dünyagöz Hastaneler Grubu Hakkında: 1996 yılında hizmet vermeye başlayan Dünyagöz, gözün tüm branşlarında ve en gelişmiş teknolojilerle sunduğu yüzlerce farklı tedavi yöntemiyle göz ve göz çevresi sağlığına dair sorunlara çözüm getiriyor. Ülkemizde branş hastaneciliği ile yeni bir dönem başlatan Dünyagöz Hastaneler Grubu, günde 8.000 poliklinik ve 1.000 ameliyat kapasitesiyle yurt içi ve yurt dışında toplam 25 ayrı noktada ilkeli sağlık hizmeti veriyor. Dünyagöz; sürekli yenilenen eksiksiz teknolojisi, öğretim üyesi ve uzman doktorlardan oluşan 300 kişilik deneyimli medikal kadrosu, 2500’e yakın personeli ve çağdaş yönetim anlayışıyla kısa sürede dünyanın sayılı merkezleri arasında yerini aldı. Türkiye çapında İstanbul, Ankara, Antalya, İzmit, Adana, Samsun, Tekirdağ, Bursa, Konya, Sakarya ve Gaziantep’te olmak üzere 11 ayrı ilde 20 şube ve yurt dışında Almanya’nın Frankfurt ve Köln, Gürcintan’ın Tiflis, Azerbaycan’ın Bakü ve Hollanda’nın Amsterdam şehirlerinde olmak üzere 5 ayrı noktada hizmet veren Dünyagöz Hastaneler Grubu, Türkiye’nin Avrupa’daki ilk ve en büyük yatırımını Almanya’nın Frankfurt kentinde gerçekleştirdi. Yatırımlarına aynı hızla devam edecek olup 2018’de İzmir’deki yeni merkez ile birlikte daha geniş bir coğrafyaya yayılmayı hedefleyen grup, Türkiye’de sağlık turizminin öncülüğünü üstlenerek dünyanın 107 ayrı yabancı ülkesinden yılda yaklaşık 96 bin hastaya hizmet veriyor.


KÖTÜ UYGULAMA SİGORTANIZI DEVA...

ÇOCUKLARI EĞLENDİREN UYGULAMA...

VEREMSİZ BİR TÜRKİYE...

Uzm.Dr. Mehmet Şenol Vefat e...

Prof. Dr. Avni Gökalp ‘ın anne...

Isparta'da askeri eğitim uçağı...

DİŞHEKİMİ MİKAİL ÖZMARTI'NIN ...

ÇOK ACI KAYIP......

Ecz. İrfan Karakullukçu’nun ...

Dr. Mehmet Tamer TUNCER’in A...

Kapatılan Zirve Üniversitesi T...

Abdurrahim KİREMİTÇİ vefat etm...

YENİ KHK BU SABAH YAYINLANDI! ...

SURİYELİ HASTALARDAN ONAM NASI...

Spinal Müsküler Atrofi (SMA)...