Anasayfaya Dön
Bize Yazın
Video Galeri
Facebook
Twitter
Instagram

 
Ben Gaziantep’e sevdalıyım

27.07.2017   7607
Facebook Paylaş
 
 
 


Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, özellikle üniversite tercih döneminin olduğu şu günlerde bazı çevrelerin Gaziantep Üniversitesi’nin eğitim seviyesinin düştüğü yolunda mesnetsiz iddiaları ortaya attığını belirterek, “Sır Gaziantep Üniversitesi’ne leke atalım zihniyetiyle ortaya atılan bu iddia ve yayınlar Gaziantep Üniversitesi’ne zarar verir. Bu ya cehaletin, ya da ihanetin sonucudur. Kim ne derse desin, ben Gaziantep’e sevdalıyım. Üniversitem ileriye taşımak için elimi değil, gövdemi taşın altına koymuşum” dedi.

 

İHRAÇLARA RAĞMEN GÜÇLÜ AKADEMİK KADRO

Gaziantep Üniversitesi’nin, 16 fakülte, 4 enstitü, 5 yüksek okul, 10 meslek yüksek okulu ve 25 Araştırma merkeziyle, Türkiye’nin hızlı, ama kaliteli bir şekilde büyüyen üniversitelerinden birisi olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Ali Gür, üniversitenin akademik gücünün de ihraçlara rağmen arttığını belirterek, “Görevi devraldığımızda 158 olan profesör sayımızı 7 daha artırarak 165’e, 102 olan doçent sayımızın 1 yeni arkadaşımızın ilavesiyle 103’e, 320 olan yardımcı doçent sayımızın da 18 yeni arkadaşımızın görev almasıyla 338’e yükselmiş, GAÜN diğer akademik personelimizle birlikte 1548 kişiden oluşan dev akademik kadrolu bir üniversite hüviyetini kazanmıştır. Terör Örgütü FETÖ’nün hain darbe girişimi nedeniyle KHK ile yapılan 148 ihraca rağmen, arkadaşlarımızın özverili çalışmalarıyla GAÜN daha güçlü bir şekilde, Dünya Üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir” dedi.

EĞİTİM KALİTEMİZ DÜŞMEDİ

Dünyanın 107 ülkesinden, 3 bin 700 uluslararası öğrencisiyle, Türkiye’nin en fazla yabancı öğrencisi bulunan ikinci üniversitesi olan Gaziantep Üniversitesi’nin, 2015- 2016 eğitim öğretim yılında 44 bin 70 olan öğrenci sayısının 50 bin 222’e yükseldiğini, Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere Türkiye’nin üç dilde eğitim veren tek üniversitesi hüviyetini taşıdığını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Gür, açıklamasının devamında şöyle dedi: “Tıp Fakültemiz; Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu tarafından akredite edildi. Mühendislik fakültemizin 12 bölümün Mühendislik Eğitim Programları ve Değerlendirme Akreditasyonu Derneği tarafından akreditasyon çalışmaları ise devam etmektedir. Fiziki anlamda da büyümesini sürdüren üniversitemizin modern bir mimariyle tamamlanan Mimarlık ve Hukuk Fakültesi hizmet binaları önümüzdeki eğitim yılında öğrencilerimize kapılarını açacaktır. Enerji Evi Projemiz ve kreşimiz de tamamlanan projelerimiz olarak hizmete girecektir. Eğitiminin yanı sıra kültürel ve sosyal etkinliklerini de sürdüren üniversitemiz bir yılda 200 bin kişiden fazla katılımın olduğu 254 etkinliğe de ev sahipliği yapmıştır.”

YENİLİKÇİ ÜNİVERSİTEYİZ

Gaziantep’in yanı sıra bölge illerine de gerek sağlık, gerek diğer dallarda hizmeti ilke edinen Gaziantep Üniversitesi’nin aralarında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, dönemin Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Avrupa Birliği Eski Bakanı  Egemen Bağış, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in de aralarında bulunduğu devlet erkanı tarafından ziyaret edildiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Ali Gür açıklamasının devamında ise şunları belirtti: “Yenilikçi üniversite olmanın gereği olarak Ar-Ge çalışmalarını sürdüren üniversitemiz, AB ile fonlanan projelerden aldığı destek ile Türkiye’nin 5. üniversitesi olma başarısını elde etmiştir. 7 milyon Avro bütçeli projelerimiz de ön elemeden geçmiş olup, değerlendirmeleri sürmektedir.  Yeni cihazlarla her geçen gün biraz daha güçlenerek hizmet kalitesini artıran Şahinbey Araştırma Hastanemizde, KHK’lar ile ihraç edilenlere rağmen bir önceki dönemde aylık 65 bin olan poliklinik sayısı, dönemimizde 5 bin kişi artarak 70 bine yükselmiştir. Üniversitemiz TÜBİTAK tarafından hazırlanan Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler Endeksi 2016 sıralamasında devlet üniversiteleri arasında 9. sıraya yükselirken, tüm üniversitelerde ise geçtiğimiz yıla göre 8 sıra birden yükselerek 16. sıraya yerleşmiştir.”

BAŞARISIZLIK İDDİALARI DOĞRU DEĞİL

Son dönemde belli çevreler tarafından Gaziantep Üniversitesi’nin yıpratılmasına malzeme yapılmak istenen URAP rakamlarına değerlendiren Rektör Gür, GAÜN’ün uluslar arası değerlendirme kuruluşlarının yaptığı sıralamalarla ilgili bilgi verirken, “Dünyanın saygın değerlendirme kuruluşlarından  SCIMAGO değerlendirmelerine göre üniversitemiz dünyanın 635, US NEWS’in değerlendirmesine göre 831. sırada yer almaktadır. URAP’ın bu ay açıklanan dal değerlendirmelerinde ise üniversitemiz İnşaat Fakültesi Türkiye’nin 4., dünyanın ise 365. Sırasına girerken, Tıp Fakültemiz ise Türkiye’nin 21, dünyanın 910. Sırasında yer almıştır. Üniversitemiz iddia edildiği gibi geçtiğimiz yıl ile bu yıl mukayese edildiğinde kan kaybetmemiş, 2015 – 2016 değerlendirmesinde olduğu gibi 2016 – 2017 değerlendirmesinde de 500 – 549 puan aralığındaki yerini korumuştur. Teknik bazı kıstaslarla ortaya çıkan rakamların çarpıtılıp, gerçek rakamların görmezden gelinerek yapıldığı bu değerlendirmeler üzücüdür.”

TERCİH EDİLEBİLİRLİĞİMİZİ ARTIRACAĞIZ

Gaziantep Üniversitesi’nin Türkiye’nin en tercih edilebilirliği yüksek üniversiteler sıralamasında üst sıralarda olduğunu belirten Rektör Gür, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Eleştiri konusu olan ve bu yıl henüz üçüncü mezunlarını veren Hukuk Fakültemiz ise ÖSYM klavuzunda yer alan Türkiye’nin 178 hukuk fakültesi tercih puan kabul sırasına göre 70. sırada yer alırken, İlahiyat Fakültemiz ise 110 ilahiyat fakültesi arasında 24. sırada öğrenci almaktadır. Gaziantep Üniversitesi’ne tercih sırasında yer veren öğrenci sayısı 167 bin 972 olup, bunlardan sadece 9 bin 329’u yerleşmeye haz kazanmıştır. Yine üniversitemize tercihlerinde ilk sırada yer veren 15 bin 714 öğrenciden ise yalnız 2 bin 552si yerleşme hakkı kazanmıştır. Üniversitemizin yüksek olan tercih edilebilirliğini daha da yükseltmek için, Türkiye genelinde ilk bine girerek üniversitemizi tercih eden öğrencilerimize aylık 1000 TL karşılıksız burs ve VİP yurdumuzda konaklama imkanı sağlayacağız. Ayrıca, Naci Topçuoğlu Meslek Yüksek Okulumuzun her programındaki ilk 10 öğrenciye 9 ay boyunca aylık 250 TL karşılıksız burs da vereceğiz.”

148 İHRAÇ, 2 GÖREVE İADE

Basın toplantısında gazetecilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını da cevaplandıran GAÜN rektörü Prof. Dr. Ali Gür, gün itibarıyla KHK ile 128 akademisyen ve 20 idari personel olmak üzere toplam 148 personelin ihraç edildiğini, 18’u akademisyen ve 13’ü idari personel olmak üzere 31 kişinin açığa alındığını, KHK ile 2 akademik personelin göreve iade edildiğini, FETO/PYD kapsamında 67 akademik, 8 idari personel hakkında inceleme yapıldığını, 42 akademik, 28 idare personel olmak üzere 70 kişi hakkındaki soruşturmanın ise devam ettiğini açıkladı.

GAZİANTEP’E SEVDALIYIM

Gaziantep Üniversitesi ile ilgili olumsuz eleştirilere yönelik bir başka soruyu cevaplandırırken, “Bir kesim, ‘Sırf Gaziantep Üniversitesi’ne leke atalım’ diye bu mesnetsiz iddiaları ortaya atıyor. Şu bilinmeli ki, Ali Hoca’ya kimse zarar veremez. Zarar Gaziantep Üniversitesi’ne olur. Zarar Gaziantep’e olur” dedi. Özellikle son dönemde üniversitenin eğitim seviyesinin düştüğü ile ilgili yayınların öğrencilerin tercih dönemine rastlamasın manidar olduğunu vurgulayan Rektör Gür, açıklamasının son bölümünde şöyle dedi: “Gaziantep Üniversitesi’ni kötüleyerek, buraya kötü öğrenci gelmesini sağlamak mıdır Gaziantep sevdası? Kim ne yaparsa yapsın umurumda değil. Bu mesnetsiz iddialar cehaletin ya da ihanetin sonucudur. Kim ne derse desin, Ben Gaziantep’e sevdalıyım. Gaziantep Üniversitesi’ni ileriye taşımak için elimi değil, gövdemi de taşın altına koymuşum. O yüzden eleştirilerinize açığım. Üniversitem ile ilgili sorulan tüm sorulara cevap veriyorum. Sadece bir tek cevap vermediğim şey; şu falanca size şöyle demiş ne diyorsunuz sorusu. ‘Ben polemiklere girmiyorum’ diyorum. Eleştirilere açığım, eksiğimiz varsa tamamlarız. Eksiklerimiz olduğu için zaten bazı şeyleri tamamlama yoluna gidiyoruz. Ama, iftira edenlere karşı da kapılarım kapalı. Çünkü, iftiranın sonu yok. Hiç kimse kusura bakmasın bugün bunu yapan insanlar sorgusuz sualsiz hiçbir şekilde FETÖ’ye hizmet ediyorlar. Efendim neymiş FETÖ’nün elemanları buradan ihraç olduğu için öğretim üyesinin azalmasına bağlı olarak üniversitede kalite düşmüş. Arkadaşlar böyle bir ihanet olabilir mi? Ki tam tersine o hainler buradan temizlendiği için üniversite atılım yapıyor şu anda. Üniversite büyük başarı sağlıyor. Birileri diyor ya Gaziantep Üniversitesi’nde 400’den fazla ihraç oldu. Atsınlar atsınlar da biraz küçük atsınlar bari. Atılan sayısı belli.” 


NEFES AL, DEĞİŞ, YENİLEN!...

Ş.Kamil Belediye Bşk. Rıdvan F...

GAZİANTEP’TE İLK VE TEK BARİA...

Ecz. Vahit TUNAÇ vefat etmişt...

Hakikat Gazetesi sahibi Yaşar ...

Prof.Dr. Ecz.Okan Atay’dan GAZ...

MMT AMERİKAN HASTANESİ YÖNETİM...

14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ...

Doktor ve Hastası Maratonda Te...

ECZACILAR DA SAĞLIK HİZMETİNİN...

İŞTE O KARAR......

10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ...

10 Kasım’ı, bir matem gününden...

SANİ KONUKOĞLU UYGULAMA VE ARA...

İşte ayrıntılar......

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI...

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI...

Hayrullah KUBBA’nın ANNESİ VE...

Türk Tabipleri Birliği (TTB) H...

TTB’den ‘Hekimler kandırmaca d...

Çözüm KBB Ameliyathane person...

Meme Kanseri Bilinçlendirme v...

OBEZİTE CERRAHİSİ İLE FAZLA K...

Diş Hekimi Feray Kayhan’ a “Ha...

MORAL EVİ AÇILDI...

Kasık Fıtıklarında Kapalı (La...

OBEZİTEYE TESLİM OLMAYIN..!...

NÖROLOJİ UZMANI Dr.Rıdvan MUSU...

6. ÇOCUK GENETİK HASTALIKLARI ...

Öğrencilere Fenerbahçe formas...

ENDOSKOPİK DİSKEKTOMİ...

ŞAHİNBEY’DE 29 EKİM COŞKUYLA K...

Sağlık çalışanlarına şiddet ya...

YENİ GAZİANTEP VALİSİ Sayın Da...

Moral Evi ile Esen - Bülent U...

Ecz. Mehmet ŞAHİN'in babası ve...

Akılalmaz Olay: Kaldırım Çöktü...

İŞTEN ÇIKARILAN ÇALIŞANLAR SIR...

TIP HEKİMLERİ DİŞ ÇEKEBİLİR Mİ...

MEME KANSERİ TEDAVİ EDİLEBİLİ...

Merve & Teyfik Çifti Muhteşem ...

DİJİTALLEŞEN DÜNYA “EN HIZLI D...

Ürün Takip Sistemi (ÜTS) Çalış...

ÇOCUK YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİ...

On Yıl Önce Ameliyat Ettiği Ha...

“13’ÜNCÜ ÇUKUROVA NÖROLOJİ GÜN...

MMT Büyümeye Devam Ediyor......

TEB Artı Sigorta ve Eczacıkart...

HER DEFASINDA SAĞLIK..!...

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HAST. POLİKLİ...

Gaucher hastalarının doğru teş...

SAĞLIK-SEN GAÜN İkinci Dönem K...

Spor tutkunlarının mağazası aç...

Ömür boyu mutluluklar...

Akıllı merceklerle her mesafe...

Unicef ve Türk Kızılayı ‘‘Duyg...

İŞİTME CİHAZININ DOĞRU ADRESİ...

KİLİS’E MODERN TEMSİLCİLİK BİN...

HATEM’DEN PEMBE FARKINDALIK...

DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARINDA...

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI FA...

İNOVASYONUN NABZI SANKO ÜNİVE...

DEVA ÖZEL AMBULANS SERVİSİ...

Teşekkürler...

SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINI İSTİY...

‘’Meme Kanseri Farkındalık Sem...

Doç.Dr. BOŞNAK MEDİCALPARK'ta....

Dördüz Bebekler Taburcu oldu....

KEMAL BAYINDIR HASTANESİ HEKİM...

Eczacılara madde bağımlılığı i...

Fissür Örtücüler...

MEVSİM GEÇİŞLERİ RUHSAL HASTAL...

SANKO’DA HALKA AÇIK KONFERANS...

FAZLA KİLOLARINA OBEZİTE CERRA...

MMT Büyümeye Devam Ediyor......

Uzm.Dr. Mustafa BAKMAN DEVA'da...

SEVDİKLERİNİZE DEĞER VERİR......

ECZANE YERİ SATIŞI...

Hukukçu Hekimler Derneği görev...

...

Batman'dan acı haber: 7 asker ...

KAMU İDARESİ HAREKETE GEÇMEK İ...

BAŞIMIZ SAĞOLSUN......

SAĞLIKTA ŞİDDET..!...

KOAH ‘‘TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR H...

Örnek Hastane DEFALİFE HOSPİT...

Diş Hekimi Ali Osman Yılmaz’ı...

Gaziantep Çepnileri Derneği ol...

SAĞLIKTA ZİRVE...

Kardiyovasküler ve Solunum...

Okul başarısı için sağlıklı be...

Uyku Apnesinin En Temel Belir...

PROF. DR. MEHMET YILMAZ, SANİ...

Bu yazıyı okuduğunuzda her 'ta...

KAYROPRAKTİK NEDİR?...

30 yıllık doktor avukat oldu!...

Sağlıkta Şiddet Bitmiyor!...

ŞEKER HASTALIĞININ ARTIŞ HIZIN...

Bilen & Barlık Ailesi Büyüyor...

GAZİANTEP ÖZEL AKADEMİ HASTANE...

Dr. Hamide Palaz ve Dr. Fikret...

GASTROANTEP’LE 3 GÜNDE 250 Bİ...

Gaziantep Diş Hekimleri Odasın...

13. Çukurova Nöroloji Günleri...

O SİZİ ÖLDÜRMEDEN SİZ ONU ÖLD...

OBEZİTE VE METABOLİK CERRAHİ ...

DOÇ. DR. GÜZEL, SANKO ’DA...

Gaziantep Eczacı Odası Mali G...

MAİSONETTE OUTLET MAĞAZASI AÇI...

Nöroloji Kliniği ve Uyku merk...

SANKO ÜNİVERSİTESİ TERCİH TANI...

Gökçe Ağar Eczanesi Açıldı...

Sağlık-Sen’de Kongre...

Eyüp ÇAKMAK’ın BABASI VEFAT E...

Sevgi Ailesinin mutlu günü...

Elele Gönül Gönüle...

Diş Hekimleri Odasından 8.Böl...

FİZİKSEL AKTİVİTE VE SAĞLIĞIMI...

OKUL UYUM SÜRECİNDE PSİKOLOJİ...

ÇOCUKLARDA BESLENME ALIŞKANLIK...

Prof. Dr. Hakan KIRAN Kadın Ha...

HATEM’DE FİZYOTERAPİSTLER GÜN...

26.olağan Genel Kurulu 15 Eylü...

GAÜN'de Kafatası Açmadan BEY...

Dr. Göksel VURAL’ın ANNESİ VE...

Dr. Ahmet Kadir İymen’in ANNE...

Nefesinizi ve düşüncelerinizi ...

Opr.Dr. Adnan YILDIRIM, AKADEM...

8 EYLÜL DÜNYA FİZYOTERAPİ GÜNÜ...

Sigaranın Bırakılması İçin 4 H...

Başhekim Dt. Emrah DEMİRLİ’ye...

ŞARBON HASTALIĞI...

Op.Dr. Emin YILMAZ, HATEM’de.....

ROMATOLOJİ Prof.Dr. Ahmet Mesu...

DEVA OKULLARINDAN BÜYÜK BAŞARI...

ARTIK YORULDUM......

Tıp Fakültesi Rekoru Gaziante...

ENFLASYON BORDRO’LUYU PERİŞAN ...

MMT Büyümeye Devam Ediyor......

YILMAZKAYA'dan yaralılara ziya...

GAZİANTEP OTOBÜSÜ KAZA YAPTI...

Şehitkamil Devlet Hastanesinde...

BASIN HALKIN SESİ, BASININ SES...

Şarbon hastalığı ve salgını..!...

Devren Kiralık ECZANE...

Halkın Sorunu ANEMİ..!...

ÇALIŞMA ARKADAŞLARI ARIYORUZ.....

Güzellikte İlk 10.....

Özel Gaziantep Sevgi Hastanes...

ORTA KULAKTA SIVI BİRİKMESİNE...1 2 3 4 5 6 7 8 9 10