Anasayfaya Dön
Bize Yazın
Video Galeri
Facebook
Twitter
Instagram

 
Ben Gaziantep’e sevdalıyım

27.07.2017   5544
Facebook Paylaş
 
 
 


Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, özellikle üniversite tercih döneminin olduğu şu günlerde bazı çevrelerin Gaziantep Üniversitesi’nin eğitim seviyesinin düştüğü yolunda mesnetsiz iddiaları ortaya attığını belirterek, “Sır Gaziantep Üniversitesi’ne leke atalım zihniyetiyle ortaya atılan bu iddia ve yayınlar Gaziantep Üniversitesi’ne zarar verir. Bu ya cehaletin, ya da ihanetin sonucudur. Kim ne derse desin, ben Gaziantep’e sevdalıyım. Üniversitem ileriye taşımak için elimi değil, gövdemi taşın altına koymuşum” dedi.

 

İHRAÇLARA RAĞMEN GÜÇLÜ AKADEMİK KADRO

Gaziantep Üniversitesi’nin, 16 fakülte, 4 enstitü, 5 yüksek okul, 10 meslek yüksek okulu ve 25 Araştırma merkeziyle, Türkiye’nin hızlı, ama kaliteli bir şekilde büyüyen üniversitelerinden birisi olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Ali Gür, üniversitenin akademik gücünün de ihraçlara rağmen arttığını belirterek, “Görevi devraldığımızda 158 olan profesör sayımızı 7 daha artırarak 165’e, 102 olan doçent sayımızın 1 yeni arkadaşımızın ilavesiyle 103’e, 320 olan yardımcı doçent sayımızın da 18 yeni arkadaşımızın görev almasıyla 338’e yükselmiş, GAÜN diğer akademik personelimizle birlikte 1548 kişiden oluşan dev akademik kadrolu bir üniversite hüviyetini kazanmıştır. Terör Örgütü FETÖ’nün hain darbe girişimi nedeniyle KHK ile yapılan 148 ihraca rağmen, arkadaşlarımızın özverili çalışmalarıyla GAÜN daha güçlü bir şekilde, Dünya Üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir” dedi.

EĞİTİM KALİTEMİZ DÜŞMEDİ

Dünyanın 107 ülkesinden, 3 bin 700 uluslararası öğrencisiyle, Türkiye’nin en fazla yabancı öğrencisi bulunan ikinci üniversitesi olan Gaziantep Üniversitesi’nin, 2015- 2016 eğitim öğretim yılında 44 bin 70 olan öğrenci sayısının 50 bin 222’e yükseldiğini, Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere Türkiye’nin üç dilde eğitim veren tek üniversitesi hüviyetini taşıdığını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Gür, açıklamasının devamında şöyle dedi: “Tıp Fakültemiz; Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu tarafından akredite edildi. Mühendislik fakültemizin 12 bölümün Mühendislik Eğitim Programları ve Değerlendirme Akreditasyonu Derneği tarafından akreditasyon çalışmaları ise devam etmektedir. Fiziki anlamda da büyümesini sürdüren üniversitemizin modern bir mimariyle tamamlanan Mimarlık ve Hukuk Fakültesi hizmet binaları önümüzdeki eğitim yılında öğrencilerimize kapılarını açacaktır. Enerji Evi Projemiz ve kreşimiz de tamamlanan projelerimiz olarak hizmete girecektir. Eğitiminin yanı sıra kültürel ve sosyal etkinliklerini de sürdüren üniversitemiz bir yılda 200 bin kişiden fazla katılımın olduğu 254 etkinliğe de ev sahipliği yapmıştır.”

YENİLİKÇİ ÜNİVERSİTEYİZ

Gaziantep’in yanı sıra bölge illerine de gerek sağlık, gerek diğer dallarda hizmeti ilke edinen Gaziantep Üniversitesi’nin aralarında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, dönemin Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Avrupa Birliği Eski Bakanı  Egemen Bağış, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in de aralarında bulunduğu devlet erkanı tarafından ziyaret edildiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Ali Gür açıklamasının devamında ise şunları belirtti: “Yenilikçi üniversite olmanın gereği olarak Ar-Ge çalışmalarını sürdüren üniversitemiz, AB ile fonlanan projelerden aldığı destek ile Türkiye’nin 5. üniversitesi olma başarısını elde etmiştir. 7 milyon Avro bütçeli projelerimiz de ön elemeden geçmiş olup, değerlendirmeleri sürmektedir.  Yeni cihazlarla her geçen gün biraz daha güçlenerek hizmet kalitesini artıran Şahinbey Araştırma Hastanemizde, KHK’lar ile ihraç edilenlere rağmen bir önceki dönemde aylık 65 bin olan poliklinik sayısı, dönemimizde 5 bin kişi artarak 70 bine yükselmiştir. Üniversitemiz TÜBİTAK tarafından hazırlanan Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler Endeksi 2016 sıralamasında devlet üniversiteleri arasında 9. sıraya yükselirken, tüm üniversitelerde ise geçtiğimiz yıla göre 8 sıra birden yükselerek 16. sıraya yerleşmiştir.”

BAŞARISIZLIK İDDİALARI DOĞRU DEĞİL

Son dönemde belli çevreler tarafından Gaziantep Üniversitesi’nin yıpratılmasına malzeme yapılmak istenen URAP rakamlarına değerlendiren Rektör Gür, GAÜN’ün uluslar arası değerlendirme kuruluşlarının yaptığı sıralamalarla ilgili bilgi verirken, “Dünyanın saygın değerlendirme kuruluşlarından  SCIMAGO değerlendirmelerine göre üniversitemiz dünyanın 635, US NEWS’in değerlendirmesine göre 831. sırada yer almaktadır. URAP’ın bu ay açıklanan dal değerlendirmelerinde ise üniversitemiz İnşaat Fakültesi Türkiye’nin 4., dünyanın ise 365. Sırasına girerken, Tıp Fakültemiz ise Türkiye’nin 21, dünyanın 910. Sırasında yer almıştır. Üniversitemiz iddia edildiği gibi geçtiğimiz yıl ile bu yıl mukayese edildiğinde kan kaybetmemiş, 2015 – 2016 değerlendirmesinde olduğu gibi 2016 – 2017 değerlendirmesinde de 500 – 549 puan aralığındaki yerini korumuştur. Teknik bazı kıstaslarla ortaya çıkan rakamların çarpıtılıp, gerçek rakamların görmezden gelinerek yapıldığı bu değerlendirmeler üzücüdür.”

TERCİH EDİLEBİLİRLİĞİMİZİ ARTIRACAĞIZ

Gaziantep Üniversitesi’nin Türkiye’nin en tercih edilebilirliği yüksek üniversiteler sıralamasında üst sıralarda olduğunu belirten Rektör Gür, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Eleştiri konusu olan ve bu yıl henüz üçüncü mezunlarını veren Hukuk Fakültemiz ise ÖSYM klavuzunda yer alan Türkiye’nin 178 hukuk fakültesi tercih puan kabul sırasına göre 70. sırada yer alırken, İlahiyat Fakültemiz ise 110 ilahiyat fakültesi arasında 24. sırada öğrenci almaktadır. Gaziantep Üniversitesi’ne tercih sırasında yer veren öğrenci sayısı 167 bin 972 olup, bunlardan sadece 9 bin 329’u yerleşmeye haz kazanmıştır. Yine üniversitemize tercihlerinde ilk sırada yer veren 15 bin 714 öğrenciden ise yalnız 2 bin 552si yerleşme hakkı kazanmıştır. Üniversitemizin yüksek olan tercih edilebilirliğini daha da yükseltmek için, Türkiye genelinde ilk bine girerek üniversitemizi tercih eden öğrencilerimize aylık 1000 TL karşılıksız burs ve VİP yurdumuzda konaklama imkanı sağlayacağız. Ayrıca, Naci Topçuoğlu Meslek Yüksek Okulumuzun her programındaki ilk 10 öğrenciye 9 ay boyunca aylık 250 TL karşılıksız burs da vereceğiz.”

148 İHRAÇ, 2 GÖREVE İADE

Basın toplantısında gazetecilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını da cevaplandıran GAÜN rektörü Prof. Dr. Ali Gür, gün itibarıyla KHK ile 128 akademisyen ve 20 idari personel olmak üzere toplam 148 personelin ihraç edildiğini, 18’u akademisyen ve 13’ü idari personel olmak üzere 31 kişinin açığa alındığını, KHK ile 2 akademik personelin göreve iade edildiğini, FETO/PYD kapsamında 67 akademik, 8 idari personel hakkında inceleme yapıldığını, 42 akademik, 28 idare personel olmak üzere 70 kişi hakkındaki soruşturmanın ise devam ettiğini açıkladı.

GAZİANTEP’E SEVDALIYIM

Gaziantep Üniversitesi ile ilgili olumsuz eleştirilere yönelik bir başka soruyu cevaplandırırken, “Bir kesim, ‘Sırf Gaziantep Üniversitesi’ne leke atalım’ diye bu mesnetsiz iddiaları ortaya atıyor. Şu bilinmeli ki, Ali Hoca’ya kimse zarar veremez. Zarar Gaziantep Üniversitesi’ne olur. Zarar Gaziantep’e olur” dedi. Özellikle son dönemde üniversitenin eğitim seviyesinin düştüğü ile ilgili yayınların öğrencilerin tercih dönemine rastlamasın manidar olduğunu vurgulayan Rektör Gür, açıklamasının son bölümünde şöyle dedi: “Gaziantep Üniversitesi’ni kötüleyerek, buraya kötü öğrenci gelmesini sağlamak mıdır Gaziantep sevdası? Kim ne yaparsa yapsın umurumda değil. Bu mesnetsiz iddialar cehaletin ya da ihanetin sonucudur. Kim ne derse desin, Ben Gaziantep’e sevdalıyım. Gaziantep Üniversitesi’ni ileriye taşımak için elimi değil, gövdemi de taşın altına koymuşum. O yüzden eleştirilerinize açığım. Üniversitem ile ilgili sorulan tüm sorulara cevap veriyorum. Sadece bir tek cevap vermediğim şey; şu falanca size şöyle demiş ne diyorsunuz sorusu. ‘Ben polemiklere girmiyorum’ diyorum. Eleştirilere açığım, eksiğimiz varsa tamamlarız. Eksiklerimiz olduğu için zaten bazı şeyleri tamamlama yoluna gidiyoruz. Ama, iftira edenlere karşı da kapılarım kapalı. Çünkü, iftiranın sonu yok. Hiç kimse kusura bakmasın bugün bunu yapan insanlar sorgusuz sualsiz hiçbir şekilde FETÖ’ye hizmet ediyorlar. Efendim neymiş FETÖ’nün elemanları buradan ihraç olduğu için öğretim üyesinin azalmasına bağlı olarak üniversitede kalite düşmüş. Arkadaşlar böyle bir ihanet olabilir mi? Ki tam tersine o hainler buradan temizlendiği için üniversite atılım yapıyor şu anda. Üniversite büyük başarı sağlıyor. Birileri diyor ya Gaziantep Üniversitesi’nde 400’den fazla ihraç oldu. Atsınlar atsınlar da biraz küçük atsınlar bari. Atılan sayısı belli.” 


ECZANELER KURBAN BAYRAMINDA ...

DEVREN ECZANE...

Estetisyen alınacaktır ...

Gaziantepli Trans Doktor Adayı...

İstanbul'da doktora saldırı..!...

DİYABET OKULU AÇILDI....

Hemofili Yaz Okulu...

Özel Gaziantep Akademi Hastane...

ŞAHİNBEY MİLLİ MÜCADELE MÜZESİ...

İDAM VEYA HADIM ÇÖZÜM DEĞİLDİR...

Ecz. Mehmet Yaşar ÖZKEÇECİ vef...

Yaşar Erkent hayatını kaybetti...

DEVREN ECZANE...

DİŞ HEKİMİ HIDIR ÖZÇİFT 'İN ...

Gaziantep'te tehlikeli gerginl...

Değişim Kreş’te mezuniyet sev...

EL VE KOLTUK ALTI BÖLGESİ AŞIR...

YENİ YAŞAM DERNEĞİ RESMEN FAAL...

SAĞLIKTA ŞİDDET..!...

Esen Çiftinin Beşiz Sevinci...

Suriyeli Ailenin 4’üz Sevinci...

Pınar & Ali’nin Mutlu Günü...

KONUKOĞLU’NA YILIN VAKIF İNSAN...

BEHÇET HASTALIĞI HAKKINDA BİL...

MERSİN'DE YAŞANAN ŞİDDET OLAYI...

GAZİANTEPLİ DOKTORU DÜNYA İZLE...

Gaziantep'te beşiz bebeklerin ...

Minik Leyla'dan acı haber...

Devlet Sağlık Turizm Yapan Kur...

SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ, ...

41. Dönem 1. Bölgelerarası Top...

Dikkat Eksikliği ve Hiperakti...

Geriatrik Anestezi ve Yoğun Ba...

YKS’YE GİRECEK ÖĞRENCİLERE TAV...

GAÜN’DE 7 ÜLKE, MÜLTECİ KADIN...

PREMATÜRE BEBEKLERDE BESLENME...

MEDİCAL PARK’TA MEDİKAL ESTET...

FİMER Ailesi Büyümeye Devam Ed...

BAYILMAYA DİKKAT...

HASTALARI ANNENİZ, BABANIZ BİL...

Türkiye kazandı...

WWF ...

‘’FARKLI AÇIDAN BAKIŞ’’...

Adıyaman'da eğitim uçağı düştü...

ACI KAYBIMIZ...

SINAV KAYGISIYLA BAŞA ÇIKMA...

GAZİANTEP 27. DÖNEM MİLLETVEKİ...

İyi Parti Milletvekili adaylar...

ADALET BAKANI GÜL'E ÇAĞRIDA BU...

OP.DR. Seydi DEMİR HATEM'de.....

GAÜN HASTANESİ’NDE BAYRAMLAŞMA...

Diş Hekimleri Odasına UZER den...

YENİ YAŞAM gönüllüleri iftar ...

Siyasi Partilerden 8.Bölge Ga...

Duymer Özel Eğitim ve Rehabili...

OBEZİTE CERRAHİSİ...

NETLEŞMEYEN HASTALIK “NET”...

Tabip Odasından Yerlikaya’ya Z...

PROF. DR. CELAL AYAZ SANKO’DA...

Synflorix™, etkililiği ve etki...

HALK OYUNLARI GRUBU UKRAYNA’DA...

Sağlıklı Kilo Vermek için 8 e...

Av.Nülifer Ay Hayatını Kaybett...

FACİADAN DÖNÜLDÜ......

RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMALARI...

RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMALARI...

RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMALARI...

RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMALARI...

RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMALARI...

RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMALARI...

DİŞ HEKİMLERİ İFTARDA BULUŞTU...

Prof.Dr. Altan YILDIRIM, ÇÖZÜM...

HAYRULLAH KUBBA RAMAZAN BAYRAM...

NETGÖZ Bayazhan’da Bir Araya G...

HATEM AİLESİ İFTAR YEMEĞİ VE ...

KARNELER ALINDI, ÇOCUKLARIMIZ...

DUYMER Özel Eğitim ve Rehabili...

63 yaşındaki kadın mürekkep ba...

Bu Türkiye'de bir ilk......

RAHİM AĞZI KANSERİNDE ERKEN T...

ÜREME VE CİNSEL SAĞLIK MODÜLE...

Eczacı Odası Yaşlıları Unutmad...

GAÜN Hastanesi’nde “Multipl S...

ADC Ailesi İftarda Buluştu...

Gücümüz BİRLİKTELİĞİMİZ...

KAPLAN ECZACILARLA BULUŞTU...

Yrd.Doç.Dr. Hüseyin TAŞKIRAN ...

DOÇ. DR. ERHAN ÖZYOL SANKO GÖ...

Prof.Dr. Haluk CEYLAN HATEM'de...

Özel Düztepe Yaşam Hastanesind...

“PROGRAM AÇMA KRİTERLERİ”...

“SAĞLIK SEKTÖRÜNDE GİRİŞİMCİLİ...

ERSİN ARSLAN’I UNUTMADIK...

DEFALİFE HOSPİTAL AİLESİ İFTAR...

LÖSEMİLİ ÇOCUKLARDAN ÖRNEK DAV...

İnsan Beyninin Bilinen ve Bil...

HATEM MEZUNLARI KEP ATTI...

Erkek kısırlığında GÜNCEL TED...

MEDİCAL PARK İFTAR YEMEĞİNDE...

Doğurganlığı Artıran Önemli B...

AKADEMİ HEKİM KADROSUNU GÜÇLEN...

PSİKOLOG DİDEM CENGİZ SANKO’D...

YAŞLANAN GÖZLER...

Sağlık-Sen Kadın Kollarından ...

Üreme Sağlığı Danışmanlık Eğit...

GÖZ KAPAKLARI OLMAYAN BEBEĞE ...

Dr. Şinasi Emre Salman’ın BAB...

Op.Dr. Medine Toprak Konca’n...

SAĞLIKLI YAŞAM VE SPORCU BESLE...

DOÇ. DR. PELİN ÖZYOL SANKO'DA....

İşte HDP'nin milletvekili aday...

Saadet Partisi’nin milletvekil...

ŞAMPİYON GAÜN HASTANESİ...

BESLENME VE DİYETETİK GÜNLERİ...

RAMAZAN AYINDA BESLENMEYE DİK...

Özel Gaziantep Akademi Hastane...

SEVGİ AİLESİNE YENİ HEKİM...

Atabek Ağız ve Diş Sağlığı Mer...

Tabip Odası´ndan, İl Sağlık M...

GAÜN HASTANESİ’NDE HEMŞİRELER ...

Sağlık-Sen’den moral gecesi ...

SAĞLIK HİZMETİNDE HERKES ÜZER...

GAÜN TIP FAKÜLTESİ BEYAZ ÖNLÜ...

ÖRNEK ALDIĞI DOKTOR HAYATINI ...

İYİ PARTİ GAZİANTEP ADAY LİSTE...

AK Parti aday listesini YSK'ye...

CHP'nin milletvekili adayları ...

Dr. Asım Güzelbey'in kayınpe...

Talip Yavuz vefat etmiştir. ...

Gazişehir Gaziantep Bursa'ya o...

MHP Gaziantep Milletvekili Ada...

SANKO’DA HEMŞİRELİK HAFTASI KU...

YÜZÜNÜ GÜNEŞE DÖN GAZİANTEP!...

Oruç tutabilen bir kalp hastas...

HALKIMIZIN SAĞLIK DANIŞMANIYIZ...

Geleneksel Özel Düztepe Yaşam ...

MEDİCAL PARK’TAN HEKİMLERE TEŞ...

HEMŞİRELİK HAFTASI...

ÖZEL HATEM HASTANESİ HEMŞİRELE...

MMT AMERİKAN HASTANESİ’NDEN M...

Yemek Yarışmasının Sağlığı Öz...

Çocuk Kalp Cerrahisi ve Yoğun ...

MEDİCAL PARK HEMŞİRELER GÜNÜ...

BİLİMSEL ECZACILIĞIN 179. YILI...

ÇOK ÇALIŞARAK ÜSTESİNDEN GELEC...

Sağlık İdarecisi Işıl Yavuz G...

SANKO ÜNİVERSİTESİ SANKONUK PR...

RAMAZAN BESLENMESİ...

Taşdoğan’dan ‘Ramazan Ayı’ mes...

İYİ Parti aday adayları tanıtı...1 2 3 4 5 6 7 8