Anasayfaya Dön
Bize Yazın
Video Galeri
Facebook
Twitter
Instagram

 
Ben Gaziantep’e sevdalıyım

27.07.2017   4341
Facebook Paylaş
 
 
 


Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, özellikle üniversite tercih döneminin olduğu şu günlerde bazı çevrelerin Gaziantep Üniversitesi’nin eğitim seviyesinin düştüğü yolunda mesnetsiz iddiaları ortaya attığını belirterek, “Sır Gaziantep Üniversitesi’ne leke atalım zihniyetiyle ortaya atılan bu iddia ve yayınlar Gaziantep Üniversitesi’ne zarar verir. Bu ya cehaletin, ya da ihanetin sonucudur. Kim ne derse desin, ben Gaziantep’e sevdalıyım. Üniversitem ileriye taşımak için elimi değil, gövdemi taşın altına koymuşum” dedi.

 

İHRAÇLARA RAĞMEN GÜÇLÜ AKADEMİK KADRO

Gaziantep Üniversitesi’nin, 16 fakülte, 4 enstitü, 5 yüksek okul, 10 meslek yüksek okulu ve 25 Araştırma merkeziyle, Türkiye’nin hızlı, ama kaliteli bir şekilde büyüyen üniversitelerinden birisi olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Ali Gür, üniversitenin akademik gücünün de ihraçlara rağmen arttığını belirterek, “Görevi devraldığımızda 158 olan profesör sayımızı 7 daha artırarak 165’e, 102 olan doçent sayımızın 1 yeni arkadaşımızın ilavesiyle 103’e, 320 olan yardımcı doçent sayımızın da 18 yeni arkadaşımızın görev almasıyla 338’e yükselmiş, GAÜN diğer akademik personelimizle birlikte 1548 kişiden oluşan dev akademik kadrolu bir üniversite hüviyetini kazanmıştır. Terör Örgütü FETÖ’nün hain darbe girişimi nedeniyle KHK ile yapılan 148 ihraca rağmen, arkadaşlarımızın özverili çalışmalarıyla GAÜN daha güçlü bir şekilde, Dünya Üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir” dedi.

EĞİTİM KALİTEMİZ DÜŞMEDİ

Dünyanın 107 ülkesinden, 3 bin 700 uluslararası öğrencisiyle, Türkiye’nin en fazla yabancı öğrencisi bulunan ikinci üniversitesi olan Gaziantep Üniversitesi’nin, 2015- 2016 eğitim öğretim yılında 44 bin 70 olan öğrenci sayısının 50 bin 222’e yükseldiğini, Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere Türkiye’nin üç dilde eğitim veren tek üniversitesi hüviyetini taşıdığını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Gür, açıklamasının devamında şöyle dedi: “Tıp Fakültemiz; Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu tarafından akredite edildi. Mühendislik fakültemizin 12 bölümün Mühendislik Eğitim Programları ve Değerlendirme Akreditasyonu Derneği tarafından akreditasyon çalışmaları ise devam etmektedir. Fiziki anlamda da büyümesini sürdüren üniversitemizin modern bir mimariyle tamamlanan Mimarlık ve Hukuk Fakültesi hizmet binaları önümüzdeki eğitim yılında öğrencilerimize kapılarını açacaktır. Enerji Evi Projemiz ve kreşimiz de tamamlanan projelerimiz olarak hizmete girecektir. Eğitiminin yanı sıra kültürel ve sosyal etkinliklerini de sürdüren üniversitemiz bir yılda 200 bin kişiden fazla katılımın olduğu 254 etkinliğe de ev sahipliği yapmıştır.”

YENİLİKÇİ ÜNİVERSİTEYİZ

Gaziantep’in yanı sıra bölge illerine de gerek sağlık, gerek diğer dallarda hizmeti ilke edinen Gaziantep Üniversitesi’nin aralarında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, dönemin Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Avrupa Birliği Eski Bakanı  Egemen Bağış, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in de aralarında bulunduğu devlet erkanı tarafından ziyaret edildiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Ali Gür açıklamasının devamında ise şunları belirtti: “Yenilikçi üniversite olmanın gereği olarak Ar-Ge çalışmalarını sürdüren üniversitemiz, AB ile fonlanan projelerden aldığı destek ile Türkiye’nin 5. üniversitesi olma başarısını elde etmiştir. 7 milyon Avro bütçeli projelerimiz de ön elemeden geçmiş olup, değerlendirmeleri sürmektedir.  Yeni cihazlarla her geçen gün biraz daha güçlenerek hizmet kalitesini artıran Şahinbey Araştırma Hastanemizde, KHK’lar ile ihraç edilenlere rağmen bir önceki dönemde aylık 65 bin olan poliklinik sayısı, dönemimizde 5 bin kişi artarak 70 bine yükselmiştir. Üniversitemiz TÜBİTAK tarafından hazırlanan Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler Endeksi 2016 sıralamasında devlet üniversiteleri arasında 9. sıraya yükselirken, tüm üniversitelerde ise geçtiğimiz yıla göre 8 sıra birden yükselerek 16. sıraya yerleşmiştir.”

BAŞARISIZLIK İDDİALARI DOĞRU DEĞİL

Son dönemde belli çevreler tarafından Gaziantep Üniversitesi’nin yıpratılmasına malzeme yapılmak istenen URAP rakamlarına değerlendiren Rektör Gür, GAÜN’ün uluslar arası değerlendirme kuruluşlarının yaptığı sıralamalarla ilgili bilgi verirken, “Dünyanın saygın değerlendirme kuruluşlarından  SCIMAGO değerlendirmelerine göre üniversitemiz dünyanın 635, US NEWS’in değerlendirmesine göre 831. sırada yer almaktadır. URAP’ın bu ay açıklanan dal değerlendirmelerinde ise üniversitemiz İnşaat Fakültesi Türkiye’nin 4., dünyanın ise 365. Sırasına girerken, Tıp Fakültemiz ise Türkiye’nin 21, dünyanın 910. Sırasında yer almıştır. Üniversitemiz iddia edildiği gibi geçtiğimiz yıl ile bu yıl mukayese edildiğinde kan kaybetmemiş, 2015 – 2016 değerlendirmesinde olduğu gibi 2016 – 2017 değerlendirmesinde de 500 – 549 puan aralığındaki yerini korumuştur. Teknik bazı kıstaslarla ortaya çıkan rakamların çarpıtılıp, gerçek rakamların görmezden gelinerek yapıldığı bu değerlendirmeler üzücüdür.”

TERCİH EDİLEBİLİRLİĞİMİZİ ARTIRACAĞIZ

Gaziantep Üniversitesi’nin Türkiye’nin en tercih edilebilirliği yüksek üniversiteler sıralamasında üst sıralarda olduğunu belirten Rektör Gür, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Eleştiri konusu olan ve bu yıl henüz üçüncü mezunlarını veren Hukuk Fakültemiz ise ÖSYM klavuzunda yer alan Türkiye’nin 178 hukuk fakültesi tercih puan kabul sırasına göre 70. sırada yer alırken, İlahiyat Fakültemiz ise 110 ilahiyat fakültesi arasında 24. sırada öğrenci almaktadır. Gaziantep Üniversitesi’ne tercih sırasında yer veren öğrenci sayısı 167 bin 972 olup, bunlardan sadece 9 bin 329’u yerleşmeye haz kazanmıştır. Yine üniversitemize tercihlerinde ilk sırada yer veren 15 bin 714 öğrenciden ise yalnız 2 bin 552si yerleşme hakkı kazanmıştır. Üniversitemizin yüksek olan tercih edilebilirliğini daha da yükseltmek için, Türkiye genelinde ilk bine girerek üniversitemizi tercih eden öğrencilerimize aylık 1000 TL karşılıksız burs ve VİP yurdumuzda konaklama imkanı sağlayacağız. Ayrıca, Naci Topçuoğlu Meslek Yüksek Okulumuzun her programındaki ilk 10 öğrenciye 9 ay boyunca aylık 250 TL karşılıksız burs da vereceğiz.”

148 İHRAÇ, 2 GÖREVE İADE

Basın toplantısında gazetecilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını da cevaplandıran GAÜN rektörü Prof. Dr. Ali Gür, gün itibarıyla KHK ile 128 akademisyen ve 20 idari personel olmak üzere toplam 148 personelin ihraç edildiğini, 18’u akademisyen ve 13’ü idari personel olmak üzere 31 kişinin açığa alındığını, KHK ile 2 akademik personelin göreve iade edildiğini, FETO/PYD kapsamında 67 akademik, 8 idari personel hakkında inceleme yapıldığını, 42 akademik, 28 idare personel olmak üzere 70 kişi hakkındaki soruşturmanın ise devam ettiğini açıkladı.

GAZİANTEP’E SEVDALIYIM

Gaziantep Üniversitesi ile ilgili olumsuz eleştirilere yönelik bir başka soruyu cevaplandırırken, “Bir kesim, ‘Sırf Gaziantep Üniversitesi’ne leke atalım’ diye bu mesnetsiz iddiaları ortaya atıyor. Şu bilinmeli ki, Ali Hoca’ya kimse zarar veremez. Zarar Gaziantep Üniversitesi’ne olur. Zarar Gaziantep’e olur” dedi. Özellikle son dönemde üniversitenin eğitim seviyesinin düştüğü ile ilgili yayınların öğrencilerin tercih dönemine rastlamasın manidar olduğunu vurgulayan Rektör Gür, açıklamasının son bölümünde şöyle dedi: “Gaziantep Üniversitesi’ni kötüleyerek, buraya kötü öğrenci gelmesini sağlamak mıdır Gaziantep sevdası? Kim ne yaparsa yapsın umurumda değil. Bu mesnetsiz iddialar cehaletin ya da ihanetin sonucudur. Kim ne derse desin, Ben Gaziantep’e sevdalıyım. Gaziantep Üniversitesi’ni ileriye taşımak için elimi değil, gövdemi de taşın altına koymuşum. O yüzden eleştirilerinize açığım. Üniversitem ile ilgili sorulan tüm sorulara cevap veriyorum. Sadece bir tek cevap vermediğim şey; şu falanca size şöyle demiş ne diyorsunuz sorusu. ‘Ben polemiklere girmiyorum’ diyorum. Eleştirilere açığım, eksiğimiz varsa tamamlarız. Eksiklerimiz olduğu için zaten bazı şeyleri tamamlama yoluna gidiyoruz. Ama, iftira edenlere karşı da kapılarım kapalı. Çünkü, iftiranın sonu yok. Hiç kimse kusura bakmasın bugün bunu yapan insanlar sorgusuz sualsiz hiçbir şekilde FETÖ’ye hizmet ediyorlar. Efendim neymiş FETÖ’nün elemanları buradan ihraç olduğu için öğretim üyesinin azalmasına bağlı olarak üniversitede kalite düşmüş. Arkadaşlar böyle bir ihanet olabilir mi? Ki tam tersine o hainler buradan temizlendiği için üniversite atılım yapıyor şu anda. Üniversite büyük başarı sağlıyor. Birileri diyor ya Gaziantep Üniversitesi’nde 400’den fazla ihraç oldu. Atsınlar atsınlar da biraz küçük atsınlar bari. Atılan sayısı belli.” 


Op.Dr. Medine Toprak Konca’n...

SAĞLIKLI YAŞAM VE SPORCU BESLE...

Saadet Partisi’nin milletvekil...

İşte HDP'nin milletvekili aday...

Talip Yavuz vefat etmiştir. ...

Dr. Asım Güzelbey'in kayınpe...

Gazişehir Gaziantep Bursa'ya o...

SANKO’DA HEMŞİRELİK HAFTASI KU...

Sağlık İdarecisi Işıl Yavuz G...

SANKO ÜNİVERSİTESİ SANKONUK PR...

RAMAZAN BESLENMESİ...

Taşdoğan’dan ‘Ramazan Ayı’ mes...

YÜZÜNÜ GÜNEŞE DÖN GAZİANTEP!...

İYİ Parti aday adayları tanıtı...

Oruç tutabilen bir kalp hastas...

Geldikleri gibi gidecekler...

EBE VE HEMŞİRELER HAFTASI KUTL...

Dr. Mıhcıoğlu, ” Yıllardır sür...

ECZ. ÖMER FARUK BOZDOĞAN İYİ...

27.dönem MHP milletvekili aday...

Berat Geyik, MHP'den aday aday...

GÖRÜNMEYEN BEYİN...

Sağlık Sen Gaziantep şube ba...

Ecz. Mehmet KARAGÜLLÜ'nün ANN...

Sırakaya Aday adaylığını açıkl...

Prof.Dr. Faruk YAĞCI’nın BABA...

CUMA REYHAN AK PARTİ’DEN ADA...

Devren Kiralık ECZANE...

AK PARTİ ADAY ADAYI Prof. Dr. ...

Gaziantep Kilis Tabip Odası’nd...

Prof. Dr. Yalçın Kepekçi ve ...

Kadın kanserlerinin 7 belirtis...

Madde Bağımlılığı Engellenebi...

AĞCA, CHP'den Aday Adaylığını ...

Anka’da uyku laboratuvarı hiz...

SANKO OKULLARI RESİM YARIŞMASI...

Alleben Tıp Merkezinden Moral ...

GAÜNDE 23 NİSAN ŞENLİĞİ...

ŞAHİN’DEN DEMİRCİ’YE ZİYARET...

CHP HEYETİ DEMİRCİ’Yİ ZİYARET ...

İYİ Parti İl Başkanı ve yöneti...

Eczacılık Balosu...

DOÇ. DR. MURAT ULUTAŞ’A YILIN ...

Sema Albayram İYİ Parti’den ...

UYKU APNESİ, SOLUNUM VE VENTİL...

Fatih ALICI İYİ Parti’den ad...

Mahsereci İYİ Parti’den aday a...

MİLLİ SPORCU TENASÜL UZVU KESİ...

GAZİANTEP ECZACI ODASI 14 MAYI...

Taşdoğan, milletvekili aday ad...

Gaziantep - Kilis Tabipler Oda...

GAZİANTEP- KİLİS TABİP ODASI...

Ecz. Mustafa DAİ'nin EŞİ vefa...

SARIFAKI, Gaziantep İl Sağlık ...

Tutkun Eczanesi Sahibi Ecz. M....

MHP İL BAŞKANI TAŞDOĞAN İSTİFA...

G.K TABİP ODASINDA 3 LİSTE YA...

Dayanışmacı Hekimler Gaziantep...

SATILIK BİNA...

CUMHURİYETÇİ HEKİMLER GÜÇBİR...

İYİ HEKİMLİK ADINA GÜCÜMÜZ BİR...

YENİ GAZİANTEP İL SAĞLIK MÜDÜR...

Akıncı Eczanesi Sahibi Ecz. İb...

Ağrısız Doğum Hayal Değil...

Tıbbi Mümessillerden Coşkulu K...

KARABAY İLE ‘‘4. DÖNEM’’...

Taşerona elveda kadroya merha...

Obezite Tanı ve Tedavisi...

MEDİCAL PARK’TAN PARKİNSON SEM...

SEVGİ AİLESİNE YENİ SOLUK...

DOÇ. DR. İSMAİL TEMUR, SANKO ’...

DEFALİFE'ta NRP EĞİTİMİ...

SATIŞ ETKİNLİĞİ 2018...

TİROİDOLOJİ KURSU...

DOĞURGANLIĞI ARTTIRMANIN PÜF N...

Dr. Ersin Arslan’ı anıyoruz. B...

HASTANE ÖNÜNDE ÇATIŞMA...

DOKTOR ERSİN ARSLAN ANISINA...

Şehit Dr. Ersin Arslan Ölüm ...

SAĞLIK HAFTASINDA AKILCI İLAÇ ...

GÖZCÜ AİLESİNİN ACI GÜNÜ...

DİŞHEKİMİ CAHİT BAYRAM'IN KARD...

Dr. Mustafa Talat Bayram’ ın a...

ÖZEL GAZİANTEP SEVGİ HASTANESİ...

GAÜN HASTANESİ’NDE “PEDİATRİK ...

GAZİANTEP’TE ÜREMEYE YARDIMCI ...

ŞAŞILIĞIN TEDAVİSİ MÜMKÜN...

SOĞUK BALON YÖNTEMİ İLE AF- R...

FUARIN GÖZDESİ MESPA...

SAĞLIĞIN YÜKSELEN DEĞERİ AKADE...

RAHİM AĞZI KANSERİNDE ERKEN T...

Sterilizasyon da öncü firma F...

GAZİANTEP İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜN...

Gaziantep’in parlayan Yıldızı ...

OTİZME DUYUSAL BAKIŞ...

60.000 yataklı hastane zincirl...

Greftsiz İmplantoloji ve Altı...

Özel Gaziantep Anka Hastanesi ...

Ecz. Mehmet Uğur TIRNAKSIZ'ın ...

GAZİANTEP HİPOFİZ SEMPOZYUMU...

Iraklı Hastalar Şifayı Dünyagö...

Op.Dr. Aysun ALCI EKİNCİ Akade...

Özmen Eczanesi 1. yılını kutla...

Akılcı İlaç Kullanımı ...

Tabipler Baloda buluştu...

Göze bıçak değmeden bir daki...

Gaziantep-Kilis Tabip Odası SE...

Mevsim Geçişleri Çocukları ...

UZMAN KLİNİK PSİKOLOG GÖZDE K...

KENAVİS BEBEK HATEM HASTANESİ’...

Ameliyat ile tip-2 şeker hasta...

Hastanın Kendi Sağlığını Risk...

AĞZINI DÜŞÜN, SAĞLIĞINI DÜŞÜN...

TÜRK OMURGA DERNEĞİ MEDİCAL PA...

DEMİRCİ ÖZLEM GİDERDİ...

GAZİANTEP-KİLİS DİŞ HEKİMLERİ ...

GAZİANTEP İL SAĞLIK MÜD. TEKNİ...

İÇ HASTALIKLARI UZMANLARI İÇİN...

G.K. Tabip Odasından Defa Lif...

İLAÇTA YERLİLEŞME ...

14 MART TIP BAYRAMI KUTLU OLSU...

ÖZEL ALLEBEN TIP MERKEZİ 14 Ma...

Ecz. Mustafa BÜYÜKİPEKÇİ'nin B...

HATEM’DEN 14 MART TIP BAYRAMI ...

ÖZEL AKADEMİ HASTANESİ’NDE 14...

MEDİCAL PARK 14 MART TIP BAYRA...

TIP MESLEĞİ ÖZVERİ VE SEVGİYLE...

Vertical Dikey Doğum Koltuğu p...

KALBİMİZ SİZİNLE ATIYOR.......

ÖZEL GAZİANTEP SEVGİ HASTANESİ...

MMT Amerikan Hastanesinde Tıp ...

Dr.Fethi Albayram'ın annesi ve...

14 Mart Tıp Bayramı Coşkuyla ...

DOÇ. DR. ABDULKADİR TURGUT'UN ...

Her meslek kutsaldır ve saygıy...

Ecz. Metin Uğur KOÇUM'un ANNE...

Gazeteci Ökkeş Sabah'a bıçakl...

Arama köpekleri kanser teşhisi...

Dr.İlker Parmaksız’ın BABASI...

ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNÜ KINIYO...

Op. Dr. Abdullah GÖYMEN MEDİCA...

Sevgi Hastanesi 14 Mart Tıp Ba...

Dünyagöz Gaziantep’ten Tüm K...

Özel Gaziantep Sevgi Hastanesi...

Hoş Geldin Sait...

HEKİMLERİMİZE AHDE VEFA SERGİS...

DİYABETTE BESLENME TEDAVİSİ...

8 Mart’ta Kadınları unutmadık...

PROF. DR. FADIL VARDAR SANKO’...

ETKİN HASTA İLİŞKİLERİ YÖNETİM...1 2 3 4 5 6 7